Morze Południowochińskie: Stany Zjednoczone krytykują „agresywne” Chiny w związku z ich zderzeniem z filipińskim statkiem


Hongkong
CNN

Stany Zjednoczone potępiły w poniedziałek Chiny w związku z ich starciem z Filipinami na spornym Morzu Południowochińskim, będącym ostatnim z serii coraz bardziej zaciętych konfrontacji, które zwiększyły możliwość globalnego konfliktu na kluczowym szlaku wodnym.

Według oświadczeń obu krajów, chiński statek i filipiński statek zaopatrzeniowy zderzyły się w poniedziałek w pobliżu Second Thomas Shoal na spornych wyspach Spratly, przy czym oba kraje obwiniają się za incydent.

Chińska straż przybrzeżna oświadczyła, że ​​podjęła działania obejmujące „ostrzeżenia, przechwycenia, inspekcje na statkach i przymusową ewakuację” przeciwko filipińskim statkom.

Chiny rości sobie prawo do „niekwestionowanej suwerenności” nad prawie całym Morzem Południowochińskim oraz większością znajdujących się na nim wysp i mierzei, w tym wieloma atrakcjami oddalonymi o setki mil od kontynentalnych Chin. Kilka rządów, w tym Manila, ma konkurencyjne roszczenia.

W poście na portalu X ambasador Waszyngtonu w Manili Mary Kay Carlson oświadczyła, że ​​Stany Zjednoczone skazany chińskie „agresywne i niebezpieczne manewry”, które „spowodowały obrażenia fizyczne” i „uszkodziły filipińskie statki”.

Ani Filipiny, ani Chiny nie zgłosiły żadnych obrażeń ani szkód w wyniku kolizji, do której doszło zaledwie kilka tygodni po kontuzji prezydenta Filipin Ferdinanda „Bongbong” Marcosa Jr. przestrzec Śmierć jakiegokolwiek obywatela Filipin z rąk innego kraju na Morzu Południowochińskim byłaby „bardzo bliska” aktu wojny.

Marcos zabiegał o zacieśnienie więzi ze Stanami Zjednoczonymi, które wielokrotnie podkreślały „zdecydowane trzymanie się” przez Waszyngton traktatu o wzajemnej obronie z 1951 r. między Stanami Zjednoczonymi a Filipinami, który stanowi, że obie strony będą pomagać sobie w obronie, jeśli którakolwiek z nich zostanie zaatakowana przez strona trzecia.

Poniedziałkowy incydent jest najnowszym z serii niedawnych konfrontacji między Manilą a Pekinem, które wzbudziły obawy wśród zachodnich obserwatorów, że może on przerodzić się w incydent międzynarodowy, jeśli światowe mocarstwo Chiny zdecydują się na bardziej zdecydowane działania przeciwko Filipinom.

READ  Imponujące żądania Chandrababu wobec NDA

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller Powiedział W poniedziałek „Stany Zjednoczone popierają swojego sojusznika, Filipiny, i potępiają eskalację i nieodpowiedzialne działania” podjęte przez Chiny.

Tymczasem zastępca sekretarza stanu Kurt Campbell omówił w poniedziałek starcie z filipińską podsekretarzem spraw zagranicznych Marią Teresą Lazaro.

Według oświadczenia Departamentu Stanu Campbell powiedział, że Chiny „utrudniały Filipinom przeprowadzenie legalnej operacji morskiej na Morzu Południowochińskim, co ingerowało w swobodę żeglugi Filipin”.

Ostatni incydent stanowi pierwszy spór między obydwoma krajami od czasu wejścia w życie w sobotę w Chinach nowego prawa zezwalającego Straży Przybrzeżnej na przejmowanie obcych statków i przetrzymywanie ich załóg podejrzanych o wtargnięcie na terytorium kraju na okres do 60 dni bez procesu.

Chińska straż przybrzeżna poinformowała w poniedziałek, że filipiński statek zaopatrzeniowy „zignorował powtarzające się oficjalne ostrzeżenia Chin” i „celowo i niebezpiecznie” zbliżył się do chińskiego statku w „nieprofesjonalny sposób”, co doprowadziło do kolizji.

Straż przybrzeżna stwierdziła w oświadczeniu, że „Filipiny ponoszą za to pełną odpowiedzialność”, a zarzuty filipińskie wojsko odrzuciły jako „zwodnicze i wprowadzające w błąd”.

Zamiast tego władze Filipin oskarżyły chińskie statki o przeprowadzanie „niebezpiecznych manewrów”, które obejmowały „taranowanie i holowanie” filipińskich statków.

W oświadczenie 10 grudnia rzecznik filipińskiej armii, pułkownik Francis Margareth Padilla, powiedział: „Głównym problemem pozostaje nielegalna obecność i nielegalne działania chińskich statków w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin, co narusza naszą suwerenność i suwerenne prawa”.

Adrian Portugalia – Reuters

Statek chińskiej straży przybrzeżnej przechwytuje statek filipińskiej straży przybrzeżnej w drodze na misję zaopatrzeniową w Second Thomas Shoal na Morzu Południowochińskim, 5 marca 2024 r.

„Niebezpieczne i lekkomyślne zachowanie”

W 2016 r. międzynarodowy trybunał w Hadze wydał orzeczenie na korzyść Filipin w historycznym sporze morskim, stwierdzając, że Chiny nie mają podstawy prawnej do dochodzenia praw historycznych do dużej części Morza Południowochińskiego.

Pekin zignorował jednak orzeczenie. Zamiast tego w coraz większym stopniu konsoliduje swoje roszczenia terytorialne na strategicznie ważnym i bogatym w zasoby szlaku wodnym. W ciągu ostatniego roku statki chińskiej straży przybrzeżnej – wzmocnione przez łodzie milicji morskiej – brały udział w wielu walkach, które doprowadziły do ​​zniszczenia statków filipińskich i widziały Filipińscy marynarze ranni od armatek wodnych.

Znana jako Ayungin Shoal na Filipinach i Ren’ai Jiao w Chinach, Second Thomas Shoal to zanurzona rafa w kształcie łzy, położona około 200 kilometrów (125 mil) od filipińskiej wyspy Palawan.

Znajduje się na Wyspach Spratly, w większości niezamieszkanym archipelagu, na którym odkryto złoża ropy i gazu, i do którego roszczenia zgłaszają Chiny, Filipiny, Wietnam, Malezja, Brunei i Tajwan.

W poniedziałek filipiński statek udał się z misją, aby zaopatrzyć żołnierzy stacjonujących na zardzewiałym statku desantowym filipińskiej marynarki wojennej BRP Sierra Madre, który celowo osiadł na mieliźnie w 1999 r. z podniesioną flagą narodową na pokładzie, aby potwierdzić terytorium Filipin. Roszczenia wobec Tomasza Schulla II.

Rzecznik chińskiej straży przybrzeżnej Gan Yu oskarżył w poniedziałek statek zaopatrzeniowy i dwie gumowe łodzie z Filipin o „nielegalne” dostarczanie zaopatrzenia dla osieroconego okrętu wojennego.

„Po raz kolejny ostrzegamy Filipiny: jakakolwiek forma naruszenia i prowokacji jest daremna. Chińska straż przybrzeżna jest w pełnej gotowości i jest gotowa zdecydowanie chronić narodową suwerenność terytorialną oraz prawa i interesy morskie” – oznajmił Gan w oświadczeniu.

Odchodząc od poprzednich konfrontacji z Chinami, kiedy jego zespół szybko wydawał oświadczenia i zdjęcia, rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej, komandor Jay Tarella, nie przekazał CNN żadnego komentarza w sprawie kolizji.

Siły Zbrojne Filipin również odmówiły podania szczegółów ostatniego starcia.

Zamiast tego filipińscy urzędnicy wydali szeroko zakrojone oświadczenia potępiające działania Chin.

Sekretarz obrony Filipin Gilberto C. Teodoro Jr. powiedział: „Siły Zbrojne Filipin będą stawiać opór niebezpiecznemu i lekkomyślnemu zachowaniu Chin na Morzu Zachodniofilipińskim. Ich zachowanie jest niezgodne z ich deklaracjami dobrej wiary i przyzwoitości”.

„Dołożymy wszelkich starań, aby wypełnić nasz pod przysięgą mandat dotyczący ochrony naszej integralności terytorialnej, suwerenności i suwerennych praw. Dla społeczności międzynarodowej powinno być teraz jasne, że działania Chin stanowią prawdziwą przeszkodę dla pokoju i stabilności na Morzu Południowochińskim”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *