Najsilniejszy na świecie prąd oceaniczny przyspiesza i powoduje problemy • Earth.com

Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (ACC) to najpotężniejszy prąd na Ziemi, otaczający Antarktydę i wpływający na globalny klimat.

Z obserwacji ostatnich kilkudziesięciu lat wynika, że ​​zjawisko to nabiera tempa. Eksperci nie byli pewni, czy było to wynikiem globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka, czy też zjawiska naturalnego.

Naukowcy odkryli jednak, że ta siła oceaniczna staje się coraz silniejsza. Co to oznacza dla przyszłości naszej planety?

Głębiny oceanu

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął odważną wyprawę na odległe, wzburzone wody. Celem było odzyskanie rdzeni osadów, które zawierają dowody z milionów lat dotyczące zachowania ACC wraz ze zmianami temperatury Ziemi.

Dzięki wnikliwej analizie eksperci odkryli tajemnice zawarte w warstwach osadów.

Prąd, klimat i lód

Badanie ujawnia silny związek między prędkością azjatyckiego centrum astronomicznego a ogólną temperaturą Ziemi, podobnie jak na termostacie.

W zimnych okresach prąd zwalnia. Kiedy jednak w przeszłości planeta naturalnie się ocieplała, prąd zareagował przyspieszeniem.

Naprawdę niepokojące jest to, że poprzednie przyspieszenia ACC były bezpośrednio powiązane ze znaczną utratą lodu na Antarktydzie. Podobne przyspieszenie obserwujemy dla ACC Teraznapędzany globalnym ociepleniem spowodowanym przez człowieka.

Sugeruje to, że lód Antarktydy prawdopodobnie będzie się nadal cofał, co może doprowadzić do podniesienia się poziomu mórz, a nawet wpłynąć na zdolność oceanów do pochłaniania dwutlenku węgla z naszej atmosfery.

Dlaczego prądy antarktyczne są ważne?

„To najsilniejszy i najszybszy prąd na planecie. To prawdopodobnie najważniejszy prąd w systemie klimatycznym Ziemi” – powiedziała Gisela Winkler, geochemik z Columbia University. Obserwatorium Ziemi Lamonta-Doherty’ego.

ACC jest głównym graczem w ziemskim systemie klimatycznym, pełniącym funkcję globalnego przenośnika taśmowego, który redystrybuuje ciepło i składniki odżywcze w oceanach świata.

Charakterystyka ACC

szeroki zasięg: ACC to największy prąd oceaniczny, rozciągający się wokół Antarktydy i łączący Ocean Atlantycki, Pacyfik i Indyjski. Jest to jedyny prąd oceaniczny, który całkowicie otacza Ziemię i jest wolny od jakichkolwiek barier kontynentalnych.

READ  SpaceX, NASA wystrzeli załogę międzynarodowych astronautów na stację kosmiczną

Rozmiar i prędkość: Transportuje więcej wody niż jakikolwiek inny strumień – około 135 milionów metrów sześciennych na sekundę. Na jego przepływ wpływają wzorce wiatrów, obrót Ziemi i różnice w gęstości wody.

Głębokość i szerokość: ACC rozciąga się od powierzchni do dna oceanu, osiągając głębokość do 4000 metrów (około 13123 stóp) i rozciągając się na szerokość do 2000 kilometrów (około 1243 mil).

Praca w Administracyjnym Komitecie Koordynacyjnym

Regulacja klimatu: ACC odgrywa kluczową rolę w regulowaniu globalnego klimatu. Pomaga rozprowadzać ciepło po planecie, przemieszczając ciepłą wodę z równika w kierunku biegunów i zimną wodę w kierunku równika.

Sekwestracja dwutlenku węgla: ACC odgrywa aktywną rolę w globalnym cyklu węglowym. Pochłania duże ilości dwutlenku węgla z atmosfery, transportując go do głębin oceanu, gdzie może być magazynowany przez stulecia.

Dystrybucja składników odżywczych: Przenosząc wodę z różnych głębokości (woda denna unosząca się na powierzchnię), ACC przenosi składniki odżywcze z głębin na powierzchnię, wspierając ekosystemy morskie wokół Antarktydy i poza nią.

Znaczenie ACC

Wspieraj różnorodność biologiczną: Składniki odżywcze wynoszone na powierzchnię przez ACC wspomagają proliferację fitoplanktonu, który stanowi podstawę sieci troficznej Antarktyki i podtrzymuje różnorodne życie morskie, od kryla po wieloryby.

Wpływ na globalną cyrkulację oceaniczną: ACC wpływa na wzorce globalnej cyrkulacji oceanicznej, w tym na powstawanie mas głębinowych na północnym Atlantyku, które napędzają globalny przenośnik taśmowy, kluczowy element ziemskiego systemu klimatycznego.

Indeks zmian klimatycznych: Zmiany prędkości lub wzoru ACC mogą wskazywać na zmiany w globalnym systemie klimatycznym. Jego przyspieszenie spowodowane wzmożonymi wiatrami zachodnimi budzi obawy, ponieważ może mieć wpływ na wzrost poziomu morza i globalne wzorce temperatur.

Wpływ oceanu na prąd antarktyczny

W jaki sposób przyspieszenie ACC wpływa bezpośrednio na sytuację? Oto jak:

Topnienie szelfów lodowych na Antarktydzie

W ciągu ostatnich kilku dekad siła wiatrów nad Oceanem Południowym wzrosła o około 40%, wypychając Centrum Oceanu Azjatyckiego i ciągnąc ciepłą wodę w stronę pływających szelfów lodowych Antarktydy.

READ  James Webb z NASA opublikował pierwszy bezpośredni obraz planety poza naszym Układem Słonecznym

Półki te działają jak gigantyczne korki powstrzymujące ogromne lodowce. Ciepła woda powoduje ich erozję od dołu, powodując ich stopienie.

„Jeśli zostawisz kostkę lodu w powietrzu, stopienie zajmie trochę czasu. Jeśli zetkniesz się z ciepłą wodą, szybko zniknie” – wyjaśnia Winkler.

Niepotwierdzona gąbka węglowa

Oceany otaczające Antarktydę są istotnym elementem obiegu węgla na Ziemi. Pochłaniają dużą ilość dwutlenku węgla emitowanego przez człowieka do atmosfery, około 40%, i działają jak „gąbka węglowa”.

Proces ten ma kluczowe znaczenie dla łagodzenia globalnego ocieplenia, ponieważ usuwa dwutlenek węgla z atmosfery, gdzie może zatrzymywać ciepło, przyczyniając się do globalnego ocieplenia.

Przyszłość prądu antarktycznego

„Wyniki te dostarczają dowodów geologicznych potwierdzających zwiększony przepływ ACC w miarę postępującego globalnego ocieplenia” – zauważyli naukowcy.

Ponieważ ludzie będą nadal pompować gazy cieplarniane do atmosfery, tempo ACC prawie na pewno będzie kontynuowane. Prawdopodobnie doprowadzi to do wyższych temperatur wokół Antarktydy, co jeszcze bardziej destabilizuje pokrywę lodową Antarktydy Zachodniej.

Ten ogromny zbiornik lodu, którego większość znajduje się poniżej poziomu morza, może radykalnie podnieść poziom mórz na świecie.

Czas zwrócić uwagę na Prąd Antarktyczny

ACC nie przyciąga tyle uwagi, co rosnące temperatury czy topnienie czap lodowych Arktyki, ale może powinno. Ten potężny prąd ma złożony związek z systemem klimatycznym naszej planety, a zmiany w nim będą miały daleko idące skutki na całym świecie.

Zrozumienie tych złożonych sił, w połączeniu z redukcją emisji gazów cieplarnianych, jest niezbędne, aby przygotować się na przyszłość, w której przyspieszający ACC, podnoszący się poziom mórz i ekstremalne warunki pogodowe mogą zmienić nasz świat.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Natura.

—–

Podoba Ci się to, co przeczytałem? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać ciekawe artykuły, ekskluzywne treści i najnowsze aktualizacje.

READ  Teleskop Kosmiczny Webb NASA ukazuje jasny wszechświat na największym dotychczas obrazie

Odwiedź nas w EarthSnap, bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Erica Rallsa i Earth.com.

—–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *