Nowo odkryte obserwacje z XV-wiecznych Włoch ujawniają, że kropka dziesiętna jest o 150 lat starsza, niż sądzili historycy.
Kropki dziesiętne są tak proste, że wydaje się, że istnieją od zawsze. Te przydatne narzędzia matematyczne dzielą liczby całkowite na części dziesiąte, setne i tysięczne, dzięki czemu obliczenia są znacznie łatwiejsze niż wykonywanie obliczeń matematycznych na ułamkach zwykłych. Niektóre wersje ułamków dziesiętnych istnieją od XIX wieku (w Damaszku) lub XII wieku (w Chinach).
Jednak spójny system liczb dziesiętnych nie został w pełni ustalony aż do roku 1593, kiedy to niemiecki matematyk Krzysztof Clavius użył ułamków dziesiętnych w traktacie astronomicznym. Teraz nowe badania sugerują, że Clavius bawił się starożytną tradycją, dostosowując użycie ułamków dziesiętnych od XV-wiecznego weneckiego kupca imieniem Giovanni Bianchini.
Powiązany: Najpiękniejsze równania na świecie
Według autorów nowych badań dzieło Bianchiniego datuje się na lata 1441–1450, co oznacza, że przecinek dziesiętny jest o półtora wieku starszy niż ten, którego używał Clavius.
Podczas obozu matematycznego dla uczniów gimnazjów, Glenna van BromelenaHistoryk matematyki z Trinity Western University w Kanadzie zauważył użycie kropki dziesiętnej w jednej z tez Bianchiniego.
„Pamiętam, jak biegałem po korytarzach mojego akademika, korzystając z komputera, próbując znaleźć kogoś, kto nie śpi, i krzycząc: «Spójrzcie na to, ten facet robi kropki dziesiętne w latach czterdziestych XIV wieku!»” – powiedział Van Brummelen. Wiadomości przyrodnicze.
Pomysł dzielenia liczb całkowitych na części jest bardzo stary, ale większość matematyków przed średniowieczem stosowała ułamki zwykłe. Astronomowie używali ułamków dziesiętnych, ale nie w znanym systemie dziesiętnym, którego uczą się dziś uczniowie szkół podstawowych. Zamiast tego użyli liczb dziesiętnych o podstawie 60, utworzonych przez podzielenie 360-stopniowych okręgów na 60 minut, które następnie można było podzielić na 60 sekund.
Czasami matematycy używali symboli przypominających obecny system dziesiętny, napisał van Brummelen w artykule opublikowanym online dla czasopisma Historia matematyki. Ale idee te raczej zanikały, niż rozprzestrzeniały się od jednego matematyka do drugiego.
„Zatem próba zidentyfikowania „pierwszego” spośród tej grupy różnych graczy może być głupim posunięciem, w zależności od kryteriów oceny poziomu uznania aktora historycznego dla potęgi operacji na ułamkach dziesiętnych i trwałości ich systemów” – Van Bromelin napisał.
Łatwiej jest jednak określić datę za pomocą kropki dziesiętnej punkt – symbol, który przetrwał do dziś – napisał. Zapis ten pojawił się po raz pierwszy w Tabulae primi mobilis B Bianchiniego, tekście poświęconym obliczaniu współrzędnych gwiazd. Bianchini był kupcem, który został administratorem ówczesnej rodziny panującej w Wenecji, rodziny d'Este. W ramach tej pracy był odpowiedzialny za obliczanie horoskopów i astrologii. W niektórych tabelach w swoim tekście używa kropki dziesiętnej, tak jak robią to dzisiejsi matematycy.
Chociaż post na blogu rozprzestrzeniał się powoli, Clavius wiedział o Bianchinim, powiedział Nature News José Chabas, historyk astronomii na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie w Hiszpanii. Pisarze zainspirowani Claviusem wzięli przecinek dziesiętny i biegli z nim. Wreszcie szkocki matematyk John Napier, wynalazca logarytmów, ustalił kropkę dziesiętną w matematyce na początku XVII wieku.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.