Należący do NASA łazik Mars Perseverance szuka wskazówek w poszukiwaniu życia

Zawieszenie

Leżał na dnie płytkiego krateru na Marsie Łazik NASA Perseverance Uderzenie w to, co naukowcy mają nadzieję, jest pchnięciem brudu. Skały marsjańskie wydobyte przez łazik wykazują oznaki wodnistej przeszłości i są naładowane cząsteczkami organicznymi, które stanowią podstawę życia, jakie znamy.

Naukowcy współpracujący przy misji twierdzą też, że próbki skał, które łazik tymczasowo przechowywał w tubach w celu przyszłego powrotu na Ziemię, mają odpowiedni wzór chemiczny. Zachowanie dowodów starożytnego życia na Marsie, jeśli kiedykolwiek istniało.

Nowe badania nad wytrwałością są szczegółowo opisane w trzech obszernych badaniach opublikowanych w środę, jednym w Science i dwóch w Science Advances. The Raporty z czasopism są wysoce techniczne i pozbawione szumu – ośmielają się być nudne jak błoto – ale zaangażowani naukowcy przełożyli to na bardziej ekscytującą historię.

„To niesamowite. W prawie każdej skale znajdujemy materiał organiczny” – powiedziała Abigail Allwood, geolog z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, która zarządza łazikiem i szerszą misją powrotną próbek Marsa.

Jedno z badań wykazało, że skały w kraterze doświadczyły trzech różnych zdarzeń, w których zostały wystawione na działanie wody.

„Co najważniejsze, warunki w skale za każdym razem, gdy woda przez nią migrowała, mogą wspierać małe społeczności mikroorganizmów” – powiedział w e-mailu główny autor Michael Tice, geolog z Texas A&M University. „Nie dowiemy się, dopóki nie sprowadzimy próbek z powrotem na Ziemię” – dodał w późniejszym wywiadzie.

18 lutego 2021 roku NASA pomyślnie wylądowała na Marsie. Oto wideo na żywo z lądowania. (Wideo: NASA, Zdjęcie: NASA/NASA)

wytrwałość uczyniła A Krople do oczu byków w kraterze Jezero 18 lutego 2021 r. i od tego czasu przeszukuje go, zbierając po drodze próbki skał do późniejszego zbadania na ziemi. To ambitna, wieloetapowa misja, która będzie wymagała od NASA i jej partnera, Europejskiej Agencji Kosmicznej, wysłania na powierzchnię Marsa kolejnego łazika z możliwością wystrzelenia próbek na orbitę. Następnie statek kosmiczny transportuje te próbki z powrotem na Ziemię do badań laboratoryjnych. Dokładny harmonogram nie został jeszcze ustalony, ale NASA ma nadzieję, że próbki wrócą do domu na początku lat 30. XX wieku.

READ  Oszałamiający obraz serca fantomowej galaktyki pokazujący moc Webba

To badanie Marsa jest częścią kwitnącej dziedziny młodzieży Astrobiologia, który obejmuje poszukiwanie światów potencjalnie nadających się do zamieszkania i pierwszy przykład życia pozaziemskiego. Pomimo wysiłków pokoleń naukowców i niezależnie od twierdzeń miłośników UFO, wykrywanie życia pozaziemskiego pozostaje aspiracją.

Nawet znalezienie substancji organicznych – przyjaznych życiu cząsteczek z mieszaniną węgla, wodoru i tlenu – jest dalekie od wykrycia życia, a nawet udowodnienia jego istnienia w przeszłości. Cząsteczki te mogą być pochodzenia biologicznego lub niebiologicznego.

Mars pozostaje w centrum badań NASA, ponieważ ma wiele korzystnych cech. Mars mógł być bardziej podobny do Ziemi około 3 miliardy lat temu, ze znacznie cieplejszymi i bardziej wilgotnymi warunkami. Życie mogło kiedyś istnieć na Ziemi i Marsie i prawdopodobnie powstało na Marsie i rozprzestrzeniło się na Ziemię za pośrednictwem meteorytów. I chociaż powierzchnia jest teraz pustkowiem, pod powierzchnią planety może znajdować się woda w stanie ciekłym w dużych ilościach Może „tajemnicze” życie.

Chociaż łazik Perseverance nie ma narzędzi do chemicznego wykrywania żywych organizmów, jeśli istnieją one dzisiaj, jego narzędzia dają naukowcom możliwość badania powierzchni Marsa na poziomie szczegółowości, który wcześniej nie był możliwy.

Nowy artykuł dokładnie badający chemię Marsa był niespodzianką dla geologów. Założyli, że odkopią grupę skał osadowych. Zamiast tego jest to skała wulkaniczna.

Krater Jezero powstał w wyniku zderzenia – skały, która uderzyła w Marsa – co najmniej 3,5 miliarda lat temu. Najwyraźniej w płytkim dole była woda od dawna. Można to ustalić na podstawie zdjęć orbitalnych, które pokazują pozostałości delty, w której rzeka wpadała do jeziora. Geolodzy planetarni postawili hipotezę, że dno krateru było kiedyś pokryte skałami osadowymi, utworzonymi z brudu i gruzu, które powoli gromadziły się na dnie jeziora.

Jeśli te skały osadowe kiedykolwiek istniały, teraz ich nie ma. Może się zużyć, powiedział Tice. Brak skał osadowych mógł oznaczać, że jezioro było krótkotrwałe, co byłoby rozczarowujące dla astrobiologów. Życie, jakie znamy, potrzebuje wody, a ewolucja bardziej złożonych form życia wymaga czasu. Gdyby jezioro nie przetrwało, życie mogłoby mieć trudności z zakorzenieniem się.

READ  Wystrzelenie CAPSTONE w Rocket Lab rozpoczyna powrót NASA na Księżyc

Naukowcy stwierdzili, że skała wulkaniczna nie rozczarowuje, ponieważ zawiera wiele informacji o przeszłości Marsa, w tym obecność cząsteczek organicznych. Obecność materii organicznej na Marsie została potwierdzona w poprzednich misjach, ale jej dokładnej natury i składu chemicznego nie można określić za pomocą tego rodzaju długoterminowych badań i wymagałoby to badań laboratoryjnych na Ziemi, powiedziała Bethany Elleman, planetolog z Caltech i jedna z współautor dwóch nowych artykułów. .

„Czy to tylko materiał organiczny z tego rodzaju wypłukiwania z systemu – może z materiału meteorytowego, który był tylko częścią wody?”.

Dodała, że ​​łazik „zbiera imponującą gamę próbek, aby ujawnić historię środowiskową Marsa we wszystkich jej formach – historię wulkanów, historię wody i związek materii organicznej z tymi bogatymi w wodę środowiskami”.

Wszystko to jest próbą rozwiązania fundamentalnej zagadki Marsa: co poszło nie tak? Jak, kiedy i dlaczego ta pozornie nadająca się do zamieszkania planeta zamieniła się w tak niegościnne miejsce? Czerwona Planeta może nie jest martwą planetą — raport koronera jest niekompletny — ale z pewnością wygląda na planetę.

Naukowcy wskazują na coś, czego brakuje dzisiaj na Marsie: globalne pole magnetyczne, takie jak ziemskie. Takie pole chroni Nasza atmosfera jest chroniona przed korozyjnymi skutkami wiatru słonecznego — wysokoenergetycznych cząstek stale wypływających ze słońca, które mogą usuwać lżejsze cząstki. Na Marsie brakuje również tektoniki płyt, procesu geologicznego, który na Ziemi przetwarza skorupę i nadal wypluwa wodę i bogatą w składniki odżywcze lawę przez aktywne wulkany.

Gdzieś po drodze pole magnetyczne Marsa zamarło, a potem ustało Stała się inną planetą. Stracił prawie całą swoją atmosferę. Stał się zamarzniętym pustynnym światem. Nie wiadomo, jak szybko to nastąpi. Ale to jest coś, co mogą ujawnić skały wulkaniczne w kraterze.

Magma zawiera pewną ilość żelaza, która jest wrażliwa na magnetyzm planety. Kiedy lawa ochładza się, krystalizuje w skały magmowe, powodując, że elektrony w minerałach zawierających żelazo zamarzają we wzory, które mogą ujawnić cechy pola magnetycznego, takie jak jego kierunek.

READ  Najstarsze znane szkielety nietoperzy rzucają światło na ewolucję latających ssaków

Benjamin Weiss, planetolog z MIT i współautor dwóch artykułów, powiedział w e-mailu: „Ogólnie rzecz biorąc, mamy wielkie szczęście, że w kraterze znajdują się skały magmowe i że wylądowaliśmy bezpośrednio na nich, ponieważ są idealne do określania wieku i badania przeszłej historii pola magnetycznego”.

Gdy misja będzie mogła wysłać swoją cenną kolekcję skał z powrotem na Ziemię, naukowcy być może będą w stanie stwierdzić, czy życie znalazło przyczółek na Marsie – co rodzi nowe pytania o to, czy życie istnieje pomimo dramatycznej transformacji planety. wytrwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *