NASA przeniesie swoją rakietę księżycową z wyrzutni do naprawy

Nowa rakieta Big Moon firmy NASA wraca do garażu, aby przeprowadzić drobne naprawy i może przełożyć swój pierwszy start na późne lato lub później.

Oznacza to, że NASA rezygnuje na razie z prób dokończenia tego, co nazywa próbą rakiety — skomplikowanego ćwiczenia odliczania zwanego „mokrym”, ponieważ wymaga załadowania ponad 700 000 galonów ultrazimnego, ciekłego wodoru. Tlen w zbiornikach paliwa rakiety.

Od miesiąca rakieta, zwana Space Launch System, stoi na wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie, gdy przechodzi testy systemów naziemnych. Przesłuchania miały zakończyć się mokrą próbą.

Jednak trzy próby wykonania tego ćwiczenia zakończyły się wcześnie z powodu różnych technicznych usterek podczas odliczania. Celem szkolenia w zakresie nowego systemu rakietowego jest identyfikacja i naprawa tych problemów.

Technicy odkryli również, że zawór w górnym stopniu działa nieprawidłowo, a podczas trzeciej próby w ubiegły czwartek test został zmodyfikowany tak, aby w fazie doładowania napełniane były tylko zbiorniki paliwa. Ale potem wykryto wyciek wodoru w tak zwanym szybie tajnego ogona, który łączy się z dnem rakiety, i próba została zakończona. Zbiornik z tlenem nie był w połowie pełny, a paliwo wodorowe właśnie się rozpoczęło.

W zeszłym tygodniu urzędnicy NASA powiedzieli, że mają nadzieję naprawić wyciek wodoru, gdy rakieta wciąż znajdowała się na wyrzutni. Ale w poniedziałek powiedzieli, że zmienili zdanie. W przyszłym tygodniu rakieta zostanie zwrócona do budynku montażu pojazdów, gdzie technicy będą mogli łatwo uzyskać dostęp do części rakiety. Umożliwi to wymianę wadliwego zaworu górnego stopnia.

Tymczasem zewnętrzny dostawca, który dostarcza azot – używany do usuwania niebezpiecznych gazów – modernizuje swoje systemy. Podczas dwóch prób treningowych zakłócenia w dopływie azotu opóźniły odliczanie.

„Potężna rakieta księżycowa radzi sobie bardzo dobrze” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Tom Whitmaier, zastępca administratora NASA ds. Rozwoju Systemów Eksploracyjnych. „Myślę, że z tym pociskiem staliśmy się naprawdę sprytni, ale mamy o wiele więcej pracy do wykonania”.

READ  „Dziś ty, jutro ja”: NPR

Space Launch System, kluczowy element programu Artemis NASA, mającego na celu wysłanie astronautów na Księżyc, jest opóźniony o lata i ma budżet miliardów dolarów. Wobec ostatnich problemów, powiedział Whitmaier, przygotowanie pocisku na czas do wystrzelenia w ciągu dwóch tygodni na początku czerwca byłoby wyzwaniem. Istnieją dodatkowe możliwości na dwa tygodnie, począwszy od końca czerwca i końca lipca.

„Obecnie pracujemy nad dwoma różnymi opcjami harmonogramu, które będziemy analizować z zespołem zarządzającym w ciągu tygodnia”, powiedział Charlie Blackwell Thompson, dyrektor ds. uruchamiania.

Jednym z nich jest wykonanie minimalnych potrzebnych napraw — zaworu górnego stopnia i wycieku wodoru — i jak najszybszy powrót do panelu operacyjnego na trening na mokro. Druga opcja będzie obejmować dodatkowe prace potrzebne do przygotowania pocisku do startu. Obie opcje będą wymagały kolejnej podróży z powrotem do budynku montażu pojazdów.

Trzecia opcja to przygotowanie rakiety do pełnej gotowości do startu, a następnie przeprowadzenie zarówno próby, jak i startu bez kolejnego lotu do budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *