Naukowcy identyfikują zabójczego jeżowca karaibskiego

NOWY JORK – W zeszłym roku jeżowce na Karaibach Zaczął chorować – zrzucanie kolców, umieranie i wprowadzanie chaosu w ekosystemy raf koralowych. Teraz naukowcy myślą, że złapali zabójcę w tej morskiej tajemnicy morderstwa.

Naukowcy poinformowali w środę w czasopiśmie Mały, jednokomórkowy pasożyt odpowiedzialny za masową śmierć Postęp nauki.

„Sprawa zamknięta” – powiedziała autorka badań Mia Breitbart, mikrobiolog morski z University of South Florida.

Jeżowce o długich kolcach lub Diadema antillarum to kolczaste czarne stworzenia, które ukrywają się w rafach koralowych na Karaibach. Działają jak „kosiarki do trawy” dla raf koralowych, pożerając glony rosnące na rafie, powiedział Breitbart.

Ale w styczniu 2022 roku zwierzęta te zaczęły wykazywać dziwne objawy – ich ostre kolce opadają i odpadają, a ich lepkie łapy tracą przyczepność – zanim wymarły masowo, od Wysp Dziewiczych po Puerto Rico i Florydę.

Dla naukowców zajmujących się morzem było to deja vu: kolejna fala przetoczyła się przez region w latach 80. XX wieku i zmniejszyła populację jeżowców o około 98%.

Ten problem nie został rozwiązany. Ale tym razem międzynarodowy zespół naukowców wkroczył do akcji, pobierając próbki od chorych i zdrowych jeżowców z całych Karaibów w poszukiwaniu dowodów genetycznych.

Nie widzieli śladów wirusów ani bakterii, powiedział autor badania Ian Hewson, który bada choroby morskie na Uniwersytecie Cornell. Ale znaleźli ślady maleńkich organizmów jednokomórkowych zwanych orzęskami, które pojawiały się tylko u chorych jeży.

Hewson powiedział, że chociaż większość orzęsków nie powoduje chorób, gatunek ten został powiązany z innymi ogniskami chorób wodnych, co czyni go głównym podejrzanym.

Aby potwierdzić schwytanie zabójcy, naukowcy umieścili pasożyty w zbiornikach z nienaruszonymi, hodowanymi w niewoli jeżami, aby zobaczyć, jak zareagują. Spośród 10 jeży, które walczyły z młodymi stworzeniami, 60% zmarło – po wykazaniu tych samych objawów, które naukowcy zaobserwowali na wolności.

READ  Naukowcy twierdzą, że tajemnicze kulki Dysona mogą mieć inne wyjaśnienie: ScienceAlert

Możliwe, że ten sam pasożyt spowodował również śmierć w latach 80., powiedział Breitbart, ale naukowcy nie mogą być pewni.

I nie wymyślili sposobu leczenia chorych jeży. Ale mają nadzieję, że poznanie źródła zgonów pomoże zachować rafy koralowe, zwłaszcza gdy ponownie dowiemy się, w jaki sposób pasożyty się rozprzestrzeniają, powiedział Breitbart.

Te śmierci jeżowców i inne stresy już zmieniły rafy koralowe, dodał Don Levitan, naukowiec morski z Florida State University, który nie był zaangażowany w badania.

Jeszcze przed pierwszą erupcją jeżowca Levitan przypomniał sobie, jak widział rafy koralowe na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych pokryte kolczastymi stworzeniami. Teraz te rafy wyglądają zupełnie inaczej – duszą się od glonów, niszczą choroby koralowców i są zestresowane rosnącymi temperaturami.

„Rafy koralowe na Karaibach są w tarapatach” – powiedział Levitan. „Jesteśmy w innym miejscu niż 30 czy 40 lat temu”.

___

Sekcja Associated Press Health and Science otrzymuje wsparcie od grupy Science and Education Media Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *