Naukowcy zwracają uwagę, że kontynenty na Ziemi podnosiły się

Ziemia jest żywą, oddychającą planetą. Żyje własnym życiem i wciąż zmienia się fizycznie. Chociaż wiemy, że płyty tektoniczne poruszają się poziomo, badania prowadzone na przestrzeni lat wykazały, że płyty te poruszają się również w pionie, powodując wznoszenie się kontynentów. Chociaż proces ten jest powolny i trwa od milionów lat, naukowcy są zainteresowani. Niedawno w czasopiśmie opublikowano badania prowadzone pod kierunkiem profesora Thomasa Gernona naturaZnalazł wiarygodną teorię stojącą za tym zjawiskiem. Zasugerował, że pęknięcie płyt tektonicznych mogło spowodować powstanie potężnych fal, które spowodowały podniesienie się kontynentów o ponad jeden kilometr.

Reprezentatywne źródło obrazu: Pexels | Pixabay

Zauważył, że większe dryfy, takie jak te występujące wokół Republiki Południowej Afryki, mogą wynikać z uskoków i z biegiem czasu podziału kontynentów. „Jednak wyjaśnienie, dlaczego wnętrza kontynentów, z dala od takich zboczy, wznoszą się i ulegają erozji, okazało się trudniejsze” – powiedział Gernon. BBC skupi się na nauceBadanie wykazało, że kiedy kontynenty się rozdzielają, ich skorupa rozszerza się, powodując „ruch zamaszysty”, który wpływa na podstawę kontynentu. „To jak rozciąganie kawałka cukierka. Odkształcenie to następuje w środku, gdy skorupka staje się cieńsza. W rezultacie gorące materiały unoszą się od dołu” – wyjaśnił profesor. Ten gorący materiał przepływa do chłodniejszych kontynentów, a następnie opada z powrotem.

Reprezentatywne źródło obrazu: Pexels| Thuan Vo
Reprezentatywne źródło obrazu: Pexels | Thuan Vo

Według profesora Sascha Brun i dr Anne Glerum, które wchodzą w skład zespołu badawczego, wykorzystano najnowocześniejsze narzędzia do przeprowadzenia symulacji i zrozumienia ścieżki, jaką podąża zjawisko. Uniwersytetu w SouthamptonUdało im się zidentyfikować fale, których prędkość była, co ciekawe, podobna do prędkości procesów erozji odpowiedzialnych za rozpad superkontynentu Gondwany. „Tak jak balony powietrzne tracą wagę, aby wznieść się wyżej, tak utrata materiału kontynentalnego powoduje wznoszenie się kontynentów – proces zwany izostazą” – zauważył profesor Brun w innym wyjaśnieniu.

READ  Mamut włochaty powraca. Czy powinniśmy je jeść?

Fala powoduje również rodzaj erozji, która powoduje przemieszczanie się skał i innych części kontynentu, podnosząc w ten sposób duży ciężar, powodując ich unoszenie się w górę. Gernon dodał, że wzrost ten następował przez miliardy lat i w imponujący sposób mówi nam o ogromnych zmianach i ewolucji, których są świadkami kontynenty. „To właśnie jest tutaj naprawdę fajne. Te regiony to pierwotny rdzeń kontynentów, który przetrwał miliardy lat. Przeżyły najważniejsze wydarzenia w historii Ziemi, ale z jakiegoś powodu po rozpadzie kontynentów przeszły przez ten poważny wstrząs – skomentował.

Reprezentatywne źródło obrazu: Pexels| Śródścieżka
Reprezentatywne źródło obrazu: Pexels | Śródścieżka

Jedną z godnych uwagi obserwacji zarejestrowanych przez zespół jest to, że fale nie tylko prowadzą do pewnego rodzaju erozji, ale także wpływają na klimat i nie tylko. Zwracają uwagę, że zaburzenia powodujące wynurzanie się diamentów z głębi powierzchni Ziemi są również odpowiedzialne za zmianę kształtu krajobrazu. To ostatnie wpływa na klimat, a nawet na różnorodność biologiczną i osiedla ludzkie. „Destabilizacja rdzeni kontynentalnych musiała również mieć wpływ na starożytny klimat” – dodał Gernon. Powstawanie kontynentów było z pewnością interesującym zjawiskiem do obserwacji i wymaga badań ze względu na ogromny wpływ, jaki ma na życie ludzkie, dziką przyrodę i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *