Japoński „Moon Sniper” przywraca obrazy po trzeciej długiej księżycowej nocy

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Według Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych, japoński lądownik Moon Sniper po raz trzeci przeciwstawił się wszelkim przeciwnościom losu i przetrwał długą, mroźną księżycową noc, mimo że nie został zaprojektowany tak, aby wytrzymać tak trudne warunki.

Według NASA temperatura podczas księżycowej nocy może spaść do minus 208 stopni Fahrenheita (minus 133 stopni Celsjusza). Nie spodziewano się, że Moon Sniper przetrwa ani jedną księżycową noc, czyli okres ciemności na Księżycu trwający około dwóch tygodni.

Robotyczny łazik, znany również jako SLIM lub Lunar Exploration Intelligent Lander, po raz pierwszy wylądował na powierzchni Księżyca 19 stycznia. To historyczne osiągnięcie uczyniło Japonię trzecim krajem w tym stuleciu i piątym w historii, który wylądował na Księżycu. Statek kosmiczny wylądował w pobliżu Jama ShiuliZnajduje się około 200 mil (322 km) na południe od Morza Spokoju, obszaru w pobliżu księżycowego równika, gdzie misja Apollo 11 po raz pierwszy wylądowała na Księżycu.

Ale nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Podczas lądowania statek kosmiczny doświadczył anomalii i wylądował na nosie, co oznacza, że ​​jego panele słoneczne były skierowane na zachód, a nie pionowo i nie otrzymywały światła słonecznego potrzebnego do wytworzenia energii. Lądownik miał dość energii, aby przed zatrzymaniem wysłać mozaikę obrazów. Zespół misji w Japonii pozostał optymistą, że gdy światło słoneczne ponownie dotrze do paneli słonecznych, statek kosmiczny może się ponownie obudzić.

Jak dotąd Moon Sniper, który zyskał swoją przydomek dzięki precyzyjnej technologii, która pozwoliła mu wylądować około 55 metrów (180 stóp) od celu, nadal miło zaskakuje zespół Budzenie się po każdej księżycowej nocyZrób nowe zdjęcia i wyślij je ponownie, zanim ponownie przejdzie w tryb uśpienia. Odporność łazika na wahania Księżyca jest wyjątkowa wśród misji, które wylądowały na Księżycu w zeszłym roku, a eksperci mają pewne pomysły, dlaczego tak się dzieje.

Zespół misji skontaktował się z Moon Sniper 23 kwietnia, po wyjściu lądownika w trzecią noc księżycową. Sonda była w stanie przesłać więcej zdjęć miejsca lądowania.

„System SLIM zachował swoją podstawową funkcję nawet po spędzeniu 3 nocy na Księżycu, czego nie zakładano w projekcie!” Zespół brał udział Xdawniej znany jako Twitter.

READ  Mózgi astronautów „przeprogramowane” podczas misji kosmicznych

Z JAXY

Sonda Moon Sniper wykonała nowe zdjęcie miejsca lądowania, które wydaje się jasne w księżycowy dzień.

Oprócz przetrwania ekstremalnie zimnej księżycowej nocy, Moon Sniper przetrwał także palące temperatury księżycowego dnia, które według NASA mogą osiągnąć 250 stopni Fahrenheita (121 stopni Celsjusza).

Zespół poinformował, że ściśle monitoruje stan SLIM, aby zidentyfikować elementy statku kosmicznego, które mogą z czasem ulec zniszczeniu w przypadku wystawienia na działanie księżycowego środowiska dziennego i nocnego.

Inżynierowie JAXA zadbali o to, jak komunikować się z SLIMem, gdy tylko się obudził, ponieważ statek kosmiczny pracuje w bardzo wysokich temperaturach, które mogą się przegrzać i uszkodzić kamery. W rezultacie zespół wykonujący misję zwykle czeka około jednego dnia po przebudzeniu SLIM, zanim zleci mu przesłanie obrazów.

Jak dotąd jedna z kamer nawigacyjnych SLIM i moduł Star Tracker statku kosmicznego dostarczyły obrazy z eksperymentu Moon Sniper na powierzchni Księżyca. Urządzenie Star Tracker nie jest prawdziwą kamerą; zamiast tego służyło do pomiaru orientacji statku kosmicznego poprzez śledzenie ułożenia gwiazd podczas podróży lądownika na Księżyc. Zespół podjął jednak sprytne kroki, aby jak najlepiej wykorzystać niepewne lądowanie Moon Sniper.

„Początkowo nie planowano używać go na powierzchni Księżyca, ale w zasadzie mógł robić zdjęcia zupełnie jak aparat fotograficzny, co spowodowało, że był obsługiwany na podstawie „tajnych rozkazów”” – agencja udostępniła w X.

Statek kosmiczny ma dwie kamery nawigacyjne zamontowane w różnych kierunkach. Biorąc pod uwagę sposób lądowania Moon Sniper, jedna z tych kamer skierowana jest w przestrzeń, ale druga widzi miejsce lądowania z perspektywy statku kosmicznego.

Z JAXY

Sonda Star Tracker statku kosmicznego zarejestrowała prześwietlony obraz północnego zbocza.

Według agencji słońce ponownie zaszło w pobliżu krateru Shiuli, a 29 kwietnia Moon Sniper ponownie zapadł w stan hibernacji.

„Planujemy podjąć próbę wznowienia działania od połowy do końca maja, kiedy ogniwa słoneczne SLIM zaczną wytwarzać energię elektryczną. Jesteśmy wdzięczni za Wasze ciągłe wsparcie” – poinformowała agencja w X, gdy Moon Sniper ponownie poszedł spać.

Członkowie zespołu misyjnego skomponowali niedawno piosenkę w hołdzie inspirującej podróży Moon Sniper, którą nazwali „Nachylenie 15 stopniPiosenka obejmuje każdy etap zaskakującej misji, od wystrzelenia i podróży na Księżyc po nieoczekiwane lądowanie i „przebudzenie zmartwychwstania”, jak opowiedzieli członkowie zespołu w X.

READ  Astronomowie mogli odkryć swobodnie unoszącą się „ciemną” czarną dziurę

Piosenka zapożyczyła swoją nazwę od stromego zbocza, na którym miał wylądować Księżycowy Snajper. Obecnie zespół misji uważa, że ​​nachylenie, na którym wylądował Moon Sniper, wynosiło około 10 stopni, a więc nadal jest „zaskakująco strome”.

Historia dwóch lądowań na Księżycu

W lutym firma Intuitive Machines zajmująca się badaniem kosmosu z siedzibą w Houston wylądowała bezzałogową misją IM-1, znaną również jako Odysseus, na południowym biegunie Księżyca, czyniąc ją misją bezzałogową. Pierwszy komercyjny statek kosmiczny, który miękko wylądował na powierzchni Księżyca i pierwszym pojazdem wyprodukowanym w Ameryce, który dotarł na powierzchnię Księżyca od czasu Apollo 17 w 1972 r. Jednak podobnie jak SLIM, misja „Odie” przeszła trochę księżycową kolejkę górską, która wymagała polegania na technologii eksperymentalnej podczas lądowania i ostatecznie lądowania na Księżycu. Powierzchnia księżyca. Jej strona.

29 lutego, siedem dni po operacji, Odi poszedł spać, bo nie miał przeżyć księżycowej nocy. Zespół Intuitive Machines słuchał, jak Odie budził się w marcu, ale statek kosmiczny nigdy więcej nie zadzwonił do domu.

„Odie został zaprojektowany wyłącznie do przenoszenia ładunków i żaden z nich nie był w stanie wytrzymać księżycowej nocy, więc nie zaprojektowaliśmy go na więcej” – powiedział Jack Fisher, były astronauta NASA i wiceprezes ds. produkcji i operacji w Intuitive Maszyny. „Są środki, które mogliśmy podjąć, aby zapewnić dłuższe przetrwanie, ale skupiliśmy się na szybkim wsparciu ekonomicznym naszych ładunków, a nie na misji sponsorowanej przez państwo narodowe”.

Fakt, że ODI wylądował w pobliżu południowego bieguna Księżyca, podczas gdy SLIM w pobliżu równika, może mieć wpływ na możliwość przeżycia księżycowej nocy, powiedział Fisher.

„To nadal zależy od terenu, ale na równiku generalnie będzie mniej problemów z cieniami, a wytwarzanie energii słonecznej będzie bardziej produktywne (ze względu na większe kąty padania) niż Audi obserwowało na biegunie południowym” – powiedział.

Inne czynniki, które mogą zwiększyć przeżywalność, obejmują konserwację zabezpieczonego akumulatora chemicznego, działanie w ekstremalnych temperaturach oraz konstrukcję umożliwiającą dostarczanie energii słonecznej bezpośrednio do systemu elektroenergetycznego – oba te czynniki można wdrożyć w przyszłości.

„Przetrwanie w nocy ma kluczowe znaczenie dla wszelkich wysiłków mających na celu zbudowanie znaczącej infrastruktury na Księżycu, a IM pracuje nad szeregiem opcji w drodze eksperymentów po rozpoczęciu misji IM-3” – powiedział Fisher. „Naszym celem jest najpierw «przetrwać» noc, kiedy statek kosmiczny wchodzi w stan hibernacji (tak jak zrobił to SLIM) i budzi się po drugiej stronie. Ostatecznie chcemy «rozkwitać» przez całą noc i właśnie to robimy”. ponownie współpracujemy z programem Lunar Terrain Vehicle, w ramach którego pojazd może wykonywać pożyteczną pracę podczas księżycowej nocy.

Fisher przechwalał JAXA za dalszy sukces misji.

„Chociaż nie jestem ekspertem w zakresie konstrukcji ich pojazdów, sporym osiągnięciem jest to, że ich statek kosmiczny może przetrwać trzy noce księżycowe, niezależnie od warunków” – powiedział Fisher.

Sukces Japonii z Księżycowym Snajperem to tylko jeden z elementów wznowionego wyścigu o lądowanie na Księżycu, który toczy się od kilku lat.

Indie stały się czwartym krajem, który wysłał robotyczną misję na Księżyc w sierpniu 2023 r Misja Chandrayaan-3 wylądowała W pobliżu południowego bieguna Księżyca. Lądownik Vikram i sześciokołowy łazik Pragyan, który go wypuścił, badały Księżyc przez około dwa tygodnie, po czym wyruszyły w księżycową noc – ale Próby ich obudzenia nie powiodły się.

Nacisk na eksplorację Księżyca trwa, ponieważ Chiny starają się wylądować z misją pobrania próbek na niewidocznej stronie Księżyca lub na stronie odwróconej od Ziemi, a NASA dąży do zapewnienia zrównoważonej obecności człowieka na biegunie południowym Księżyca w ramach ambitnego programu Artemis. .

Ciągły sukces Moon Sniper przypada na okres, który Noah Petro, naukowiec pracujący w NASA nad projektem Lunar Reconnaissance Orbiter i Artemis III, nazywa „nową, wspaniałą erą eksploracji Księżyca”.

Sześć z pionierskich misji Apollo dostarczyło próbki Księżyca z różnych miejsc lądowania na Księżycu, ale wszystkie znajdowały się po bliskiej stronie Księżyca. Odkrywanie nowych regionów księżycowych zapewnia nowe możliwości zrozumienia ziemskiego satelity.

„Dla mnie wielką radością jest oglądanie misji lądujących na Księżycu” – powiedział Pietro. „Za każdym razem, gdy lądujemy na powierzchni, dowiadujemy się więcej o tym wyjątkowym środowisku księżycowym, w którym się znajdujemy. Budowanie tej bazy danych zawierającej księżycową wiedzę na temat tego, co to znaczy być i pracować na Księżycu, pomaga nam lepiej przygotować się do misji Artemis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *