Nowe zdjęcia teleskopu ukazują upiorną „rękę Boga” w Drodze Mlecznej, która rozciąga się przez cały wszechświat

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

To, co na nowym zdjęciu teleskopowym wygląda jak widmowa dłoń sięgająca przez wszechświat w kierunku bezbronnej galaktyki spiralnej, jest zdaniem astronomów rzadko obserwowanym zjawiskiem kosmicznym.

the Kamera Ciemnej Energii wykonała niesamowite zdjęcie „Ręka Boga”, kula kometarna znajdująca się 1300 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Rufy. Kamerę zamontowano na 4-metrowym teleskopie Víctora M. Blanco w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo w Chile.

Globule kometowe są rodzajem globul Bocka, czyli ciemnych mgławic. Te izolowane kosmiczne chmury są wypełnione gęstym gazem i pyłem, otoczone gorącą, energetyczną materią. Globule komet są wyjątkowe, ponieważ mają wydłużone ogony, podobnie jak te obserwowane na kometach, ale tylko to jest w nich podobne do komety.

Astronomowie wciąż nie wiedzą, w jaki sposób sferule kometarne istnieją w tak charakterystycznych strukturach. Historycznie rzecz biorąc, słabe chmury również były trudne do wykrycia przez naukowców.

Nowe zdjęcie świecącego czerwonego obiektu przypominającego dłoń pokazuje CG 4, jedną z kilku globul kometarnych znalezionych w Drodze Mlecznej. Wydaje się, że skręcony obłok zmierza w stronę galaktyki spiralnej znanej jako ESO 257-19 (PGC 21338). Ale galaktyka znajduje się ponad 100 milionów lat świetlnych od kuli komety.

CG 4 ma zakurzoną, przypominającą dłoń głowę główną o średnicy 1,5 roku świetlnego i długi ogon rozciągający się na 8 lat świetlnych. Rok świetlny to odległość, którą światło pokonuje w ciągu jednego roku, czyli 9,46 biliona km.

Astronomowie po raz pierwszy odkryli sferule kometarne przez przypadek w 1976 roku, przeglądając zdjęcia wykonane przez Brytyjski Teleskop Schmidta w Australii. Te kosmiczne zjawiska są trudne do zaobserwowania, ponieważ są niewiarygodnie słabe, a ogony globul są zwykle zasłonięte przez pył gwiezdny.

READ  NASA odlicza w ciągu 29 sekund od wystrzelenia dużej rakiety SLS

Jednak kamera ciemnej energii posiada specjalny filtr, który może wykryć słabą czerwoną poświatę emitowaną przez zjonizowany wodór, umieszczoną na zewnętrznej krawędzi i głowicy CG 4. Wodór wytwarza tak wyraźną czerwoną poświatę dopiero po napromieniowaniu w pobliżu. Ogromne, gorące gwiazdy.

Chociaż promieniowanie gwiazdowe umożliwia widoczność kuli komety, z czasem niszczy także głowę kuli. Jednakże wewnątrz kuli znajduje się wystarczająca ilość gazu i pyłu, aby pomóc w narodzinach kilku gwiazd wielkości naszego Słońca.

Globule komet można znaleźć w całej naszej galaktyce, ale większość z nich znajduje się w Mgławicy Guma, świecącej chmurze gazu uważanej za powoli rozszerzającą się pozostałość po eksplozji gwiazdy około miliona lat temu. Uważa się, że Mgławica Guma oprócz CG 4 zawiera 31 globul kometarnych.

Astronomowie uważają, że globule mogą formować swoje charakterystyczne kształty przypominające komety na dwa sposoby.

Globule te były prawdopodobnie mgławicami o okrągłym kształcie, takimi jak słynna Mgławica Pierścień, które z biegiem czasu zostały rozerwane przez supernową – być może nawet tę, która utworzyła Mgławicę Guma.

Ale zjawiska kosmiczne mogą być również wynikiem wiatrów i promieniowania emitowanego przez pobliskie gorące, masywne gwiazdy.

Astronomowie uważają, że przyczyną mogą być gwiazdy, ponieważ wszystkie globule kometarne w Mgławicy Guma mają ogony skierowane w stronę przeciwną do centrum mgławicy. W centrum mgławicy znajdują się pozostałości supernowej, a także pulsara, czyli szybko rotującej gwiazdy neutronowej, która powstała, gdy znacznie większa gwiazda zapadła się i eksplodowała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *