Nowe zdjęcia teleskopu ukazują upiorną „rękę Boga” w Drodze Mlecznej, która rozciąga się przez cały wszechświat

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

To, co na nowym zdjęciu teleskopowym wygląda jak widmowa dłoń sięgająca przez wszechświat w kierunku bezbronnej galaktyki spiralnej, jest zdaniem astronomów rzadko obserwowanym zjawiskiem kosmicznym.

the Kamera Ciemnej Energii wykonała niesamowite zdjęcie „Ręka Boga”, kula kometarna znajdująca się 1300 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Rufy. Kamerę zamontowano na 4-metrowym teleskopie Víctora M. Blanco w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo w Chile.

Globule kometowe są rodzajem globul Bocka, czyli ciemnych mgławic. Te izolowane kosmiczne chmury są wypełnione gęstym gazem i pyłem, otoczone gorącą, energetyczną materią. Globule komet są wyjątkowe, ponieważ mają wydłużone ogony, podobnie jak te obserwowane na kometach, ale tylko to jest w nich podobne do komety.

Astronomowie wciąż nie wiedzą, w jaki sposób sferule kometarne istnieją w tak charakterystycznych strukturach. Historycznie rzecz biorąc, słabe chmury również były trudne do wykrycia przez naukowców.

Nowe zdjęcie świecącego czerwonego obiektu przypominającego dłoń pokazuje CG 4, jedną z kilku globul kometarnych znalezionych w Drodze Mlecznej. Wydaje się, że skręcony obłok zmierza w stronę galaktyki spiralnej znanej jako ESO 257-19 (PGC 21338). Ale galaktyka znajduje się ponad 100 milionów lat świetlnych od kuli komety.

CG 4 ma zakurzoną, przypominającą dłoń głowę główną o średnicy 1,5 roku świetlnego i długi ogon rozciągający się na 8 lat świetlnych. Rok świetlny to odległość, którą światło pokonuje w ciągu jednego roku, czyli 9,46 biliona km.

Astronomowie po raz pierwszy odkryli sferule kometarne przez przypadek w 1976 roku, przeglądając zdjęcia wykonane przez Brytyjski Teleskop Schmidta w Australii. Te kosmiczne zjawiska są trudne do zaobserwowania, ponieważ są niewiarygodnie słabe, a ogony globul są zwykle zasłonięte przez pył gwiezdny.

READ  Naukowcy odkryli gigantyczną „strukturę” pod powierzchnią Księżyca

Jednak kamera ciemnej energii posiada specjalny filtr, który może wykryć słabą czerwoną poświatę emitowaną przez zjonizowany wodór, umieszczoną na zewnętrznej krawędzi i głowicy CG 4. Wodór wytwarza tak wyraźną czerwoną poświatę dopiero po napromieniowaniu w pobliżu. Ogromne, gorące gwiazdy.

Chociaż promieniowanie gwiazdowe umożliwia widoczność kuli komety, z czasem niszczy także głowę kuli. Jednakże wewnątrz kuli znajduje się wystarczająca ilość gazu i pyłu, aby pomóc w narodzinach kilku gwiazd wielkości naszego Słońca.

Globule komet można znaleźć w całej naszej galaktyce, ale większość z nich znajduje się w Mgławicy Guma, świecącej chmurze gazu uważanej za powoli rozszerzającą się pozostałość po eksplozji gwiazdy około miliona lat temu. Uważa się, że Mgławica Guma oprócz CG 4 zawiera 31 globul kometarnych.

Astronomowie uważają, że globule mogą formować swoje charakterystyczne kształty przypominające komety na dwa sposoby.

Globule te były prawdopodobnie mgławicami o okrągłym kształcie, takimi jak słynna Mgławica Pierścień, które z biegiem czasu zostały rozerwane przez supernową – być może nawet tę, która utworzyła Mgławicę Guma.

Ale zjawiska kosmiczne mogą być również wynikiem wiatrów i promieniowania emitowanego przez pobliskie gorące, masywne gwiazdy.

Astronomowie uważają, że przyczyną mogą być gwiazdy, ponieważ wszystkie globule kometarne w Mgławicy Guma mają ogony skierowane w stronę przeciwną do centrum mgławicy. W centrum mgławicy znajdują się pozostałości supernowej, a także pulsara, czyli szybko rotującej gwiazdy neutronowej, która powstała, gdy znacznie większa gwiazda zapadła się i eksplodowała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *