Odkryj wyjątkowe miejsce skamieniałości w Walii, które ujawnia wczesne życie

(CNN) Dobrze zachowane skamieliny maleńkich robaków, rozgwiazd, gąbek, pąkli i innych niezrównanych stworzeń w kamieniołomie w Walii malują obraz życia na Ziemi sprzed 462 milionów lat.Skamieniały robak z zachowanymi jelitami.

Był to krytyczny okres w historii planety, kiedy na Ziemi prawie nie było życia, aw morzach kwitły zwierzęta i glony.

Stanowisko skamielin Castle Bank w pobliżu Llandrindod Wells w Powys jest niezwykłe ze względu na okres, w którym uchwycono, oraz ponieważ skamieliny pokazują tkanki miękkie, takie jak oczy, nerwy, jelita i mózg zachowane jako warstwy węgla w mułowcu, zgodnie z nowym raportem. Artykuł opublikowany w czasopiśmie natura i jej ewolucja w poniedziałek.

Witryna oferuje pełniejszy obraz różnorodności form życia w odległej przeszłości – nie tylko zwierzęta o twardych skorupach i kościach, powszechnie spotykane jako skamieliny.

Joseph Botting, autor badania i honorowy pracownik naukowy w Amjidva Cymru Museum w Walii, po raz pierwszy odkrył gąbkę w tym miejscu w 2013 roku i przez lata zebrał kilka podobnych skamieniałości – ale nie przeprowadził dogłębnych badań witryny.

W kwietniu 2020 roku, w czasie dozwolonym przez blokadę Covid-19, wrócił na miejsce wykopalisk w pobliżu swojego domu i odkrył kawałek skały, w którym „były rzeczy z pazurami”.Naukowcy, dr Lucy Muir, po lewej, i dr Joseph Botting pracowali razem na miejscu w Walii.

„W zasadzie nie spałem tej nocy. Kiedy znajdziesz taką miękką tkankę, wiesz, że wszystko może się rozpuścić. Więc w tym momencie Wiedzieliśmy, że to będzie ważne”.

Skamieliny pochodzą z okresu znanego jako ordowik, kiedy życie stawało się coraz bardziej złożone. Wczesny kambr widział początki zwierząt, ale pod koniec ordowiku Ziemia była domem dla coraz większej różnorodności. zróżnicowane ekosystemy.

Większość ze 170 zwierząt odkrytych do tej pory od miejsca skamieniałości była mała (1-5 milimetrów), a wielu z nich za życia było albo całkowicie miękkich, albo miało twardą skórę lub egzoszkielet. Zdecydowana większość gatunków wydaje się być całkowicie nieznana.Na miejscu znaleziono skamieniałą rozgwiazdę.

Podczas gdy inne stworzenia o miękkich ciałach z przeszłości zachowały się w podobny sposób, zwłaszcza w złożach Burgess Shale w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej, Castle Bank pochodzi 50 milionów lat później w środkowym ordowiku.

READ  Kolekcjoner skamieniałości odkrywa najpełniejszego dinozaura w Wielkiej Brytanii od 1923 roku

„Nie ma podobnego miejsca z tego samego wieku. To dość wyjątkowe miejsce” – powiedziała Lucy Muir, współautorka badań i honorowy pracownik naukowy w Muzeum Amjidva Cymru w Walii.

Muir i Botting, którzy są małżeństwem, powiedzieli, że chcą również podkreślić wkład ich lokalnej społeczności w odkrycie. Projekt crowdfundingowy mający na celu zakup sprzętu do mikroskopii pomógł zidentyfikować zwierzęta i zrozumieć znaczenie tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *