Odwrócenie głównego wycinka krzywej dochodowości w USA jest sygnałem ostrzegawczym recesji

Handlowcy pracują na parkiecie nowojorskiej giełdy (NYSE) w Nowym Jorku, USA, 10 stycznia 2022 r. REUTERS / Brendan McDermid / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

NOWY JORK (Reuters) – Fragment uważnie obserwowanej krzywej dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych odwrócił się we wtorek po raz pierwszy od września 2019 r., odwracając obawy rynku, że Rezerwa Federalna może wepchnąć gospodarkę w recesję, walcząc ze spiralną inflacją. .

Przez krótką chwilę rentowność dwuletniego Skarbu Państwa była wyższa niż rentowność 10-letniej obligacji referencyjnej. Wielu uważa tę część krzywej za wiarygodną wskazówkę, że recesja może nastąpić w ciągu najbliższego lub dwóch lat.

Spread dwuletni i dziesięcioletni na chwilę spadł poniżej 0,03 punktu bazowego, po czym powrócił powyżej zera do 5 punktów bazowych, zgodnie z danymi Refinitiv.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Chociaż po krótkim odwróceniu trendu w sierpniu i na początku września 2019 r. nastąpił spadek w 2020 r., nikt nie spodziewał się zamknięcia działalności i załamania gospodarczego z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19.

Inwestorzy obawiają się teraz, że Rezerwa Federalna spowolni wzrost, agresywnie podnosząc stopy w celu zwalczania gwałtownie rosnącej inflacji, przy presji cenowej rosnącej w najszybszym tempie od 40 lat.

„Ruchy między parami i dziesiątkami są odzwierciedleniem nerwowości rynku, że Fed może nie zdołać promować łatwego lądowania” – powiedział Joe Manimbo, główny analityk rynku w Western Union Business Solutions w Waszyngtonie.

Sankcje zachodnie nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę doprowadziły do ​​nowych wahań cen surowców, potęgując i tak już wysoką inflację.

Handlarze kontraktami terminowymi na fundusze Fed oczekują, że stopa referencyjna Fed wzrośnie do 2,60% do lutego w porównaniu do 0,33% dzisiaj. FEDOBSERWUJ

READ  Czy jest już za późno na zakup akcji AMD?

Niektórzy analitycy twierdzą, że krzywa dochodowości obligacji skarbowych została zniekształcona przez masowe zakupy obligacji przez Fed, które wywierają presję na rentowności długoterminowe w porównaniu z rentownościami krótkoterminowymi.

Zwroty krótko- i średnioterminowe skoczyły, ponieważ ceny traderów coraz bardziej rosły.

Inna część krzywej dochodowości jest również obserwowana przez Fed jako wskaźnik recesji, która jest daleka od odwrócenia.

To trzymiesięczna i dziesięcioletnia część krzywej, która wynosi obecnie 184 punkty bazowe.

W obu przypadkach różnica między odwróceniem części 2-letniej lub 10-letniej krzywej w recesję jest stosunkowo duża, co oznacza, że ​​spowolnienie gospodarcze niekoniecznie jest w tej chwili problemem.

„Opóźnienie między odwróceniem trendu a stagnacją zwykle wynosi od 12 do 24 miesięcy. Sześć miesięcy było najkrótsze, a 24 miesiące najdłużej, więc to naprawdę nie jest coś, co można zrobić dla normalnych ludzi” – powiedział Art Hogan. , główny strateg rynkowy w National Securities w Nowym Jorku.

Tymczasem analitycy twierdzą, że amerykański bank centralny może wykorzystać wycofanie swoich ogromnych obligacji o wartości 8,9 biliona dolarów, aby pomóc w ponownym nachyleniu krzywej dochodowości, jeśli jest zaniepokojony nachyleniem i jego konsekwencjami.

Oczekuje się, że Fed zacznie obniżać swój bilans w nadchodzących miesiącach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raport) Nadesłane przez Chucka Mikołajczaka i Karen Brittel; Dodatkowe raporty Johna McCranka. Montaż przez Aldena Bentleya i Nicka Szymińskiego

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *