Ostatni wyciek kapsuły Sojuz skłania Rosjan do zaplanowania ewentualnego ratunku załogi stacji kosmicznej | Próżnia

Rosja rozważa plan „ratunkowy”, polegający na wysłaniu pustego statku kosmicznego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), aby sprowadzić trzech członków załogi, którzy utknęli po kapsule załogi Sojuz. Wyciek skoczył podczas cumowania na posterunku.

Przedstawiciele Roskosmosu i NASA powiedzieli w a Konferencja prasowa W czwartek kontynuowali badanie, w jaki sposób przewód chłodzący w zewnętrznym grzejniku kapsuły doznał w zeszłym tygodniu małej dziury, tak jak dwóch astronautów przygotowywało się do rutynowego spaceru kosmicznego.

Pojazd, znany jako MS-22, zaczął rozpylać chłodziwo w kosmos 14 grudnia Dramatyczne obrazy dla telewizji NASA Z tyłu pojawiają się białe cząsteczki przypominające płatki śniegu.

Siergiej Krikalow, który kieruje programami lotów kosmicznych z udziałem ludzi w rosyjskim Roskosmosie, powiedział, że przeprowadzane są oceny szkód.

Nie podjęto ostatecznej decyzji co do dokładnego sposobu powrotu członków załogi kapsuły na Ziemię — czy to poprzez wystrzelenie kolejnego Sojuza w celu ich odzyskania, czy mniej prawdopodobną opcję wysłania ich do domu w nieszczelnej kapsule bez większości chłodziwa.

Jeśli analiza termiczna – oceniająca temperaturę powietrza w kabinie – wykaże, że MS-22 nie nadaje się do lotów załogowych, start kolejnej kapsuły Sojuz zaplanowany na połowę marca z kosmodromu Bajkonur mógłby zostać przesunięty i wystrzelony w górę. — powiedział Krikalow.

„Oni nie mogą się doczekać końca lutego, aby wysłać następnego Sojuza” – dodał Joel Montalbano, kierownik programu ISS w amerykańskiej agencji kosmicznej, który również był na rozmowie.

Jeśli tak, uszkodzony statek kosmiczny powróciłby na Ziemię bez załogi.

To nie pierwszy wyciek Sojuza. W 2018 Jedność Wyciek powietrza skoczył, co zdaniem Roskosmosu mogło być sabotażem. Astronauci użyli taśmy do uszczelnienia wycieku po tym, jak spowodował on niewielką utratę ciśnienia, która nie zagrażała życiu.

Astronauta NASA Frank Rubio, po prawej, z kosmonautami Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Siergiejem Prokopjewem i Dmitrijem Petlinem przed wyruszeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną na początku tego roku. Zdjęcie: Dmitrij Lovetsky/Associated Press

MS-22 przetransportował rosyjskich kosmonautów Dmitrija Petlina i Siergieja Prokopjewa oraz astronautę NASA Franka Rubio na Międzynarodową Stację Kosmiczną we wrześniu.

READ  Spirale niebieskiego światła na nocnym niebie Nowej Zelandii pozostawiają obserwatorów „trochę przestraszonych” | Nowa Zelandia

Obecnie na pokładzie orbitalnej placówki znajduje się siedem osób, ale jeśli MS-22 zostanie uznany za niesprawny, oznacza to również, że ISS ma tylko jedną „łódź ratunkową” zdolną do przewożenia czterech osób na wypadek konieczności ewakuacji.

Amerykanie Josh Cassada i Nicole Mann, Japończyk Koichi Wakata i Rosjanka Anna Kikina przybyli na pokład SpaceX Crew Dragon w październiku.

Montalbano powiedział, że przyczyna szkód pozostaje niejasna. Ale nie wyglądało na to, żeby deszcz meteorytów Geminidów – coroczne zjawisko – był za to odpowiedzialny, ponieważ struktura została naruszona z innego kierunku.

„Zarówno zespół torowy w Houston, jak i zespół torowy w Moskwie potwierdziły, że nie był to deszcz meteorytów” – powiedział Montalbano.

Dodał, że nadal potrzeba więcej pracy, aby ustalić, czy było to spowodowane naturalnie występującymi mikrometeorytami, szczątkami stworzonymi przez człowieka na orbicie, czy też awarią sprzętu.

Potwierdził to szef Roskosmosu Jurij Borysow Urzędnicy nie obawiali się o bezpieczeństwo załogi W transmisji na żywo na kanale telewizyjnym Russia 24, śr.

„temperatura [on the Soyuz MS-22 spacecraft] Ustabilizowała się i ostatnio nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Dziś nie mamy żadnych zmartwień, przede wszystkim o życie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „Temperatura ustabilizowała się po tym, jak sprowadziliśmy tam kanały powietrzne z części rosyjskiej i utrzymaliśmy reżim temperaturowy za pomocą wentylatorów”.

W czwartek odbył się spacer kosmiczny w celu aktualizacji paneli słonecznych stacji, który został przełożony na środę.

Reuters i Agence France-Presse przyczyniły się do powstania tego raportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *