Papież do komików: pomóż nam marzyć o lepszym świecie

Papież Franciszek spotyka się z ponad 100 komikami z całego świata, zachęcając ich do rozweselania ludzi i pomagania im dostrzec rzeczywistość ze wszystkimi jej sprzecznościami.

Napisane przez Christophera Wellsa

Komicy należą do najbardziej lubianych i chwalonych artystów, ponieważ „posiadają i pielęgnują dar rozśmieszania ludzi” – oznajmił w piątek rano papież Franciszek.

Przy tak dużej liczbie „ponurych wiadomości” pośród kryzysów publicznych i osobistych komicy potrafią szerzyć „spokój i uśmiech” i jako jedni z nielicznych potrafią rozmawiać „z zupełnie innymi ludźmi, z różnych pokoleń i różnych kultur” . Tła.”

W szczególności Papież stwierdził, że „śmiech jest zaraźliwy” i może „przełamywać bariery społeczne i tworzyć więzi”, zauważając, że komicy przypominają nam, że „zabawa i śmiech są niezbędne w życiu człowieka”.

Cenny prezent

Papież Franciszek powiedział komediantom, że posiadają „cenny dar”, który może szerzyć pokój „w sercach i między narodami, pomagając nam przezwyciężać trudności i przezwyciężać codzienne napięcia”.

Następnie Jego Świątobliwość Papież zwrócił uwagę na inny „cud” komików, jakim jest umiejętność wywoływania uśmiechu nawet wtedy, gdy poruszają poważne tematy. Powiedział im: „Potępiacie nadużycia władzy, udzielacie głosu zapomnianym stanowiskom, podkreślacie naruszenia i wskazujecie na niewłaściwe zachowanie… ale bez szerzenia paniki, terroru, niepokoju i strachu”.

Spraw, aby Bóg się uśmiechnął

Idąc za przykładem Zofii, papież Franciszek zauważył, że w stworzeniu „boska mądrość działała na korzyść nikogo innego, jak tylko samego Boga, pierwszego widza w historii”, a Bóg rozkoszował się dziełami, których dokonał.

„Pamiętajcie o tym” – powiedział komikom. „Kiedy potrafisz wywołać sprytny uśmiech na ustach choćby jednego widza, sprawiasz, że uśmiecha się także Bóg.”

Nigdy „przeciw” komukolwiek

Podkreślił, że myślenie i mówienie z poczuciem humoru pomaga zrozumieć i poczuć ludzką naturę. Papież powiedział, że humor „nie obraża, nie znieważa ani nie potępia ludzi za ich błędy”. W przeciwieństwie do innych form komunikacji, stwierdził, humor „nigdy nie jest «przeciw» komukolwiek, ale zawsze włącza i proaktywnie, wywołuje otwartość, współczucie i empatię”.

READ  „Czarna lista” odnowiona na dziesiąty sezon w NBC

Rzeczywiście, Papież powiedział: „Możemy nawet śmiać się z Boga, tak jak bawimy się i żartujemy z tymi, których kochamy”. Powiedział jednak, że należy to zrobić bez obrażania uczuć religijnych wierzących, zwłaszcza biednych.

Marząc o lepszym świecie

Papież Franciszek zakończył swoje przemówienie błogosławieństwem zgromadzonych i ich dzieł sztuki. „W dalszym ciągu uszczęśliwiajcie ludzi, zwłaszcza tych, którym trudno jest patrzeć na życie z nadzieją” – powiedział. „Pomóż nam z uśmiechem widzieć rzeczywistość z jej sprzecznościami i marzyć o lepszym świecie!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *