Parada planet: co naprawdę dzieje się z czerwcowym ustawieniem planet?

Mathias Delacroix/AFP/plik

Teleskop może pomóc w dostrzeżeniu Urana i Neptuna, gdy wydają się one znajdować się w jednej linii z innymi planetami w poniedziałek wczesnym rankiem. W większości części świata; Niedziela jest idealna dla obserwatorów w Ameryce Północnej i Europie.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Odbywa się „pokaz planet”, podczas którego o świcie na niebie pojawi się sześć planet, ale gołym okiem będą widoczne tylko trzy planety – zjawisko to jest częstsze, niż się wydaje.

„Będziecie mogli zobaczyć Marsa, Saturna i Jowisza” – powiedział dr James O’Donoghue, astronom planetarny i pracownik naukowy na Uniwersytecie w Reading w Wielkiej Brytanii. „Jeśli masz lornetkę i wiesz, gdzie patrzeć, prawdopodobnie zobaczysz Urana, ale nie ma sensu czekać do niemal wschodu słońca – lepiej zrobić to wcześnie w nocy. Konkluzja jest taka, że ​​widzisz tylko około połowy planet w tej grupie planet jest widocznych gołym okiem.

Według O’Donoghue najlepszym dniem na obejrzenie tego spektaklu w Europie i Ameryce Północnej jest niedziela, około pół godziny przed wschodem słońca. Ukierunkowanie na ten przedział czasowy da ci szansę dostrzeżenia również Merkurego, chociaż może to nie być łatwe nawet przy użyciu lornetki, powiedział.

„Problem polega na tym, że słońce rozświetli niebo w tym obszarze” – dodał O’Donoghue. „Jest tuż przed wschodem słońca, ale na niebie nadal będzie bardzo jasno, a ty prawdopodobnie nie chcesz też kierować lornetki zbyt blisko słońca”.

Jeśli go posiadasz, teleskop ci pomoże, zwłaszcza jeśli masz nadzieję dostrzec Urana i Neptuna. „Ale aby faktycznie móc zobaczyć te rzeczy, trzeba powiększyć jeden cel tak bardzo, że i tak nie widać pozostałych, więc pozbędziesz się całego pola widzenia” – dodał.

READ  Bezpośrednie obrazowanie młodszego brata Jowisza

Kolejność planet w niedzielę będzie następująca: Jowisz, Merkury, Uran, Mars, Neptun i Saturn, a towarzyszyć im będzie półksiężyc. W dalszej części tygodnia, w czwartek, Księżyc zniknie z drogi, co zmniejszy zanieczyszczenie światłem, zauważył O’Donoghue, a Merkury zamieni się pozycjami z Jowiszem.

Ustawienie będzie widoczne dla obserwatorów nieba na całym świecie, ale jest idealne Data obserwacji planet znajdujących się najbliżej siebie może się różnić W zależności od tego, gdzie jesteś Na świecie.

Należy zauważyć, że to wyrównanie nie zachodzi w przestrzeni, ale tylko na niebie, takim, jakie widzimy z naszej planety.

„Z perspektywy kogoś, kto stoi na Ziemi i patrzy w niebo, wydaje się, że istnieje niemal prosta linia planet, którą możemy nazwać ustawieniem planet lub paradą planet” – stwierdziła dr Kate. Patel, wykładowca na Wydziale Fizyki i Astronomii University College London.

„Ale fizycznie nie zachodzi żadne rzeczywiste ustawienie. Po prostu większość planet znajduje się obecnie mniej więcej po tej samej stronie Słońca. Gdyby planety faktycznie ułożyły się w jednej linii w przestrzeni, nazywałoby się to koniunkcją i tak właśnie się stało” – dodała. Bardzo rzadko.

Ten typ ułożenia planet nie jest niczym niezwykłym. „W ciągu najbliższych kilku lat będzie ich więcej, ponieważ egzoplanety poruszają się po niebie wolniej, ponieważ są dalej od nas, co stwarza wiele możliwości wystąpienia tego rodzaju wyrównań” – powiedział Patel. „W rzeczywistości jeszcze lepsze wydarzenie prawdopodobnie nastąpi w lutym przyszłego roku, kiedy wszystkie planety będą na niebie w tym samym czasie, w tym planeta Wenus, której nie ma na tej planecie”.

Patel zaleca, aby poniedziałek, około godzinę przed wschodem słońca, był najlepszą okazją do obejrzenia ekspozycji W większości części świata bardziej optymistyczny jest pogląd, że Merkury dołączy do grupy planet, które można obserwować bez użycia instrumentów.

READ  Wspaniale! Łazik Perseverance nagrywa niesamowity film z zaćmienia Słońca na Marsie

„Merkury jest zwykle widoczny gołym okiem, jeśli przebywasz w miejscach o niskim zanieczyszczeniu światłem, ale lepiej jest używać lornetki, ponieważ (planeta) nie jest szczególnie jasna i można ją zobaczyć tylko na krótko przed świtem, więc zwykle jest to dość słabe światło jasne tło. – Co? – powiedziała.

Aplikacja taka jak Stellarium Mobile lub Night Sky może być przydatna, jeśli nie masz pewności, gdzie szukać, a najlepiej, jeśli chcesz znajdować się w miejscu o niskim zanieczyszczeniu światłem i niskim horyzoncie, ponieważ nie będzie tam Jowisza, Merkurego i Urana . „Bądź znacznie wyższy” – powiedział Patel.

Warto też postarać się o miejsce z dobrym widokiem na wschód, bo będzie mniej więcej w kierunku wschodu słońca. „Jowisz będzie najłatwiejszy do dostrzeżenia, ponieważ będzie najjaśniejszą rzeczą na niebie po Księżycu” – powiedział Patel. „Inne planety nie są łatwe do zauważenia, ale nie świecą tak samo jak gwiazdy, więc jest to jeden ze sposobów ich dostrzeżenia.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *