Plan kosmiczny dotyczący stworzenia „farmy tlenowej” na Księżycu dla astronautów NASA

Europejska Agencja Kosmiczna planuje zbudować na Księżycu fabrykę tlenu, aby pomóc astronautom oddychać w przestrzeni kosmicznej.

Według nowej agencji Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrała w środę zwycięzcę, który jako pierwszy zbuduje ładunek, którego misją będzie wydobywanie tlenu z powierzchni księżyca. Przenosić.

2

Rysunek artysty przedstawiający, jak pewnego dnia mogą wyglądać zasilane energią słoneczną rośliny księżycowe
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wydobywa tlen z symulowanej gleby księżycowej

2

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wydobywa tlen z symulowanej gleby księżycowejŹródło: ESA

Zwycięski zespół, kierowany przez Thales Alenia Space w Wielkiej Brytanii, będzie musiał wyprodukować mały instrument, który może ocenić potencjał budowy większych roślin na Księżycu.

Według raportu celem tych księżycowych roślin jest „wydobywanie propelentów do statków kosmicznych i porowatego powietrza dla astronautów – a także surowców mineralnych do sprzętu”.

Warunkiem wstępnym dla ładunku jest zdolność wydobycia od 50 do 100 gramów tlenu z regolitu księżycowego, czyli miękkiej, szarej gleby na powierzchni księżyca o gęstości około 1,5 g/cm3.

Urządzenie, które będzie zasilane energią słoneczną, musi też być w stanie zapewnić dokładne pomiary wydajności i stężenia gazów.

NASA otwiera zapieczętowaną próżniowo próbkę księżycową po jej pobraniu 50 lat temu
NASA ujawnia datę misji księżycowej, która utoruje drogę pierwszej kobiecie na Księżycu

„Ładunek powinien być kompaktowy, o małej mocy i zdolny do latania na wielu potencjalnych lądownikach księżycowych, w tym na dużym europejskim lądowniku logistycznym ESA” – powiedział David Benz, inżynier systemowy z Synchronous Design Facility Europejskiej Agencji Kosmicznej EL3.

Oprócz spełnienia powyższych kryteriów pojazd z ładunkiem drużyny musi być w stanie wykonać te misje w ciągu jednego dnia księżycowego, co odpowiada 12-dniowemu okresowi na Ziemi.

Wcześniejsze badania Europejskiej Agencji Kosmicznej wykazały już, że najobficiej występującym pierwiastkiem regolitu księżycowego jest tlen, stanowiący około 40-45% jego masy.

Jednak nie jest tak łatwo, jak się wydaje, wydobywanie tego tlenu, ponieważ jest on chemicznie związany jako tlenki w postaci metali lub szkła.

READ  Promienie kosmiczne ujawniają starożytną komorę grobową ukrytą pod Neapolem - Ars Technica

Jednak prototyp instalacji tlenowej założony w Laboratorium Materiałów i Komponentów Elektrycznych ESTEC doprowadził do perfekcji tę procedurę.

Proces polega na wykorzystaniu elektrolizy do rozbicia symulowanego regolitu księżycowego na metale i tlen — zasoby niezbędne do długotrwałych, zrównoważonych misji kosmicznych.

„Zdolność do wydobywania tlenu ze skalistego księżyca, wraz z użytecznymi minerałami, zmieni zasady eksploracji Księżyca” – powiedział Baines.

Zauważył, że ten wyczyn umożliwiłby międzynarodowym astronautom życie poza Ziemią bez konieczności posiadania drogich naziemnych linii zasilających.

Wreszcie Bynes ogłosił, że zespół oczekuje współpracy ze zwycięskim konsorcjum w celu „urzeczywistnienia ich projektu”.

Płacimy za Twoje historie!

Czy masz historię dla US Sun?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *