- przez Mariko Oi
- Reporter biznesowy
Brytyjska firma Arm, zajmująca się projektowaniem mikroczipów, złożyła zamówienia na sprzedaż swoich amerykańskich akcji, torując drogę do największego notowania na giełdzie w tym roku.
Mówi się, że firma z Cambridge ma na celu zebranie do 10 miliardów dolarów (8 miliardów funtów).
Uderzając w Wielką Brytanię, firma powiedziała w marcu, że nie planuje notować swoich akcji w Londynie.
Arm został kupiony w 2016 roku przez japońską grupę Softbank w transakcji wartej 23,4 miliarda funtów. W tym czasie Arm był notowany w Londynie i Nowym Jorku.
SoftBank powiedział, że „poufnie złożył projekt oświadczenia rejestracyjnego” dla notowań w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Reklama Nie ujawnił, ile planuje pozyskać ani kiedy akcje zostaną sprzedane.
Według raportów firma starała się zebrać od 8 do 10 miliardów dolarów, notując w tym roku na zaawansowanej technologicznie platformie Nasdaq.
Na początku tego roku Arm powiedział, że nie planuje wejścia na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych.
W styczniu poinformowano, że brytyjski premier Rishi Sunak wznowił rozmowy z Softbankiem w sprawie możliwego wejścia na giełdę w Londynie.
Mimo to Arm powiedział, że zdecydował, że lista tylko w USA jest „najlepszym rozwiązaniem”.
Z akt wynika, że SoftBank idzie do przodu z wielomiliardową sprzedażą pomimo trudnych warunków na światowych rynkach finansowych.
Liczba notowań na giełdzie gwałtownie spadła od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednocześnie w następstwie pandemii gwałtownie spadły akcje największych spółek technologicznych.
SoftBank powiedział, że notowanie „podlega warunkom rynkowym, innym warunkom i zakończeniu procesu przeglądu SEC”.
Firma Arm, czasami nazywana „klejnotem koronnym” brytyjskiego sektora technologicznego, została założona w Cambridge w Anglii w 1990 roku.
Ich projekty chipów są wykorzystywane przez producentów takich jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Company oraz firmy takie jak Apple i Samsung do budowy własnych procesorów.
Po dotkliwym niedoborze półprzewodników podczas epidemii przemysł produkcji chipów stanął w obliczu spowolnienia popytu.
Udane notowanie ARM na giełdzie byłoby dobrą wiadomością dla jego właściciela, Softbanku. Vision Funds poniósł straty z powodu niższych wycen wielu swoich inwestycji w start-upy technologiczne.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.