Po raz pierwszy od 50 000 lat na nocnym niebie pojawi się zielona kometa

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Niedawno odkryta kometa pojawi się na nocnym niebie po raz pierwszy od 50 000 lat.

Odkryta 2 marca 2022 roku przez astronomów za pomocą kamery szerokokątnej Zwicky Transit Facility w Obserwatorium Palomar w hrabstwie San Diego w Kalifornii, kometa zbliży się do Słońca 12 stycznia. NASA.

nazwa rzeczy C/2022 E3 (ZTF)Kometa ma orbitę wokół Słońca, która przechodzi przez zewnętrzne krańce Układu Słonecznego, dlatego tak długa podróż – i tak długi czas – zajęła ponowne ominięcie Ziemi, zgodnie z Towarzystwo Planetarne.

Według obserwatorów nieba z półkuli północnej, którzy używają teleskopów i lornetek, muszą patrzeć nisko na północno-wschodni horyzont tuż przed północą, aby dostrzec go 12 stycznia. ZiemiaNiebo.

Lodowa kula, która stopniowo rozjaśnia się w miarę zbliżania się do Słońca, przejdzie następnie najbliżej Ziemi między 1 a 2 lutego, około 26 milionów mil (42 miliony kilometrów) stąd, według EarthSky – gdy kometa zbliża się do Ziemi, to Will Obserwatorzy byli w stanie dostrzec ją w pobliżu jasnej gwiazdy Polaris, znanej również jako Gwiazda Polarna, i powinna być widoczna wczesnym wieczorem.

Według NASA kometa powinna być widoczna przez lornetkę na porannym niebie dla obserwatorów nieba na półkuli północnej przez większą część stycznia, a na półkuli południowej na początku lutego.

W zależności od jasności w nadchodzących tygodniach C/2022 E3 (ZTF) może stać się widoczny gołym okiem na ciemnym niebie pod koniec stycznia.

Kometę można odróżnić od gwiazd po spadających warkoczach pyłu i energetycznych cząstek, a także otaczającej ją świecącej zielonej komie. Koma to powłoka, która tworzy się wokół komety, gdy zbliża się ona do Słońca, powodując sublimację jej lodu lub bezpośrednie przekształcenie w gaz. To sprawia, że ​​kometa wydaje się niewyraźna podczas obserwacji przez teleskopy.

READ  Zdjęcia NASA pokazują najjaśniejszą eksplozję, jaką kiedykolwiek zarejestrowano

I nie przegap tego Inne wydarzenia na niebie, które warto zobaczyć w 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *