Pociski uderzają w Kijów, gdy afrykańscy przywódcy odwiedzają Ukrainę i Rosję w poszukiwaniu pokoju i zboża

KIJÓW, Ukraina (AP) – Delegacja afrykańskich przywódców i wyższych urzędników szukała w piątek na Ukrainie, aby zakończyć wojnę kraju na pełną skalę z Rosją i zapewnić dostawy żywności i nawozów. Dla ich kontynentu nalot na Gaya był przypomnieniem o wyzwaniach, przed którymi stanęli podczas pobytu.

Jako pierwsza odwiedziła Buchę delegacja złożona z prezydentów Republiki Południowej Afryki, Senegalu, Zambii i Komorów.Przedmieście Kijowa, gdzie ciała cywilów zaśmiecały ulice w zeszłym roku po tym, jak wojska rosyjskie porzuciły kampanię zdobycia stolicy i wycofały się z tego obszaru.

Przystanek delegacji w Buczy ma znaczenie symboliczne, ponieważ miasto stało się świadkiem brutalności moskiewskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Rosyjska okupacja Buczy spowodowała śmierć setek cywilów na ulicach iw masowych grobach. Niektórzy nosili ślady tortur.

— powiedział w zeszłym miesiącu prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się na osobne spotkania z członkami afrykańskiej misji pokojowej.

Delegacja ma w piątek odwiedzić Sankt Petersburg, gdzie odbywa się najważniejsza międzynarodowa konferencja gospodarcza w Rosji, aw sobotę spotkać się z Putinem. Obejmuje to wyższych urzędników z Ugandy, Egiptu i Konga-Brazzaville.

Członkowie delegacji reprezentują przekrój afrykańskich poglądów na wojnę. Republika Południowej Afryki, Senegal i Uganda powstrzymały się od potępienia Moskwy za konflikt, podczas gdy Egipt, Zambia i Komory głosowały przeciwko Rosji w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ potępiającej rosyjską inwazję. Wiele krajów afrykańskich od dawna ma bliskie związki z Moskwą, sięgające czasów zimnej wojny, kiedy Związek Radziecki wspierał ich walki antykolonialne.

Będąc w Buczy, odwiedzający umieszczają pamiątkowe znicze pod małym pomnikiem przed kościołem św. Andrzeja.

Wkrótce potem w stolicy Ukrainy zaczęły wyć syreny przeciwlotnicze. Burmistrz Witalij Kliczko powiedział, że w dzielnicy Podolski, jednej z najstarszych dzielnic miasta, doszło do eksplozji.

READ  Wielka tablica dotycząca uzgodnionego projektu NFL 2024: czy Brock Bowers i Malik Nabers mogą znaleźć się w pierwszej piątce?

„Rosyjskie rakiety to wiadomość dla Afryki: Rosja nadal chce wojny, a nie pokoju” – napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że zestrzeliły sześć rosyjskich pocisków rakietowych Kalibr, sześć hipersonicznych pocisków balistycznych Kinzel i dwa drony szpiegowskie. Nie podano szczegółów, gdzie zostali zastrzeleni.

Niemcy dostarczą Ukrainie 64 dodatkowe pociski Patriot, aby pomóc jej w obronie przed nieustannymi nalotami Rosji – poinformował w piątek niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

Urzędnicy pomagający położyć podwaliny pod rozmowy delegacji powiedzieli, że afrykańscy przywódcy nie tylko chcieli przyspieszyć proces pokojowy, ale także oceniali, w jaki sposób Rosja, w ramach surowych sankcji międzynarodowych, może zapłacić za bardzo potrzebny eksport nawozów do Afryki.

Mają także omówić zabezpieczenie większego eksportu zboża z Ukrainy w czasie wojny i możliwość przeniesienia większej liczby więźniów.

„Życie jest uniwersalne i musimy chronić życie – życie Ukraińców, życie Rosjan, życie na całym świecie” – powiedział agencji Associated Press prezydent Zambii Hakainte Hichilema. „Niestabilność gdziekolwiek jest niestabilnością wszędzie”.

Afrykańskie porozumienie pokojowe następuje w momencie, gdy Ukraina rozpoczyna kontrofensywę mającą na celu wypędzenie sił Kremla z okupowanych terytoriów, używając zaawansowanej broni dostarczanej przez Zachód na 1000-kilometrowym (600-milowym) froncie. Zachodni analitycy i wojskowi ostrzegają, że kampania może się przedłużyć.

Chiny przedstawiły własny plan pokojowy Pod koniec lutego szanse na sukces są jednak nikłe. Ukraina i jej sojusznicy w dużej mierze odrzucili tę propozycję, a walczące strony nie są bliżej zawieszenia broni.

Ukraińskie wojska odniosły zwycięstwa w trzech rejonach linii frontu na południu i wschodzie – poinformował w piątek rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowaliow.

Według Kowalowa, siły ukraińskie posuwały się na południe od miasta Orichow w obwodzie zaporoskim, w kierunku wsi Robotyn, wokół Lewatnego i Staromierska i dalej na wschód wzdłuż granicy między zaporożem a obwodem donieckim.

READ  Akcje światowe odrabiają straty, ale są nastawione na tygodniowe straty

Kowalow powiedział, że wojska ukraińskie posuwały się również w okolicach górniczego miasta Wuhlader w Doniecku, jednej z głównych bitew pancernych tej wojny.

Roszczenia nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane.

Rosyjski ostrzał w czwartek i noc zabił dwóch cywilów i ranił dwóch innych w dotkniętym powodzią regionie Chersoniu na południu Ukrainy, gdzie w zeszłym tygodniu zniszczono dużą tamę.Według gubernatora obwodu Ołeksandra Prochudina.

Wcześniej tego dnia siły rosyjskie przeprowadziły 54 ataki w całej prowincji, używając moździerzy, artylerii, wielu wyrzutni rakiet, dronów, pocisków i samolotów, powiedział Prochutin.

Wody powodziowe w regionie Chersoniu nadal się cofają, a średni poziom na dotkniętych obszarach wynosi 1,67 metra (około 5 stóp). Według Kancelarii Prezydenta Ukrainy tama Khakovka natychmiast spadła z 5 metrów (16 stóp) po tym, jak pękła w zeszły wtorek.

___

Nadesłane przez Keira Molsona w Berlinie

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *