Ponowne uruchamianie Wielkiego Zderzacza Hadronów w poszukiwaniu ciemnej materii

Przyrząd składa się z pierścienia o obwodzie 27 kilometrów (16,7 mil), który jest wykonany z magnesów nadprzewodzących schłodzonych do -271,3 °C (-456 °F) — czyli zimniej niż Przestrzeń kosmiczna. Działa poprzez rozbijanie małych cząsteczek, aby umożliwić naukowcom ich obserwację i zobaczenie, co jest w środku.
Może to brzmieć jak science fiction, ale odnowiony zderzacz w końcu pozwoli ludzkości na oglądanie Ciemna materiaFizycy mają nadzieję.
W 2011 roku Wielki Zderzacz Hadronów, znajdujący się 100 metrów pod ziemią w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), pomógł naukowcom udowodnić istnienie cząstki subatomowej zwanej bozon Higgsa – Uważa się, że jest podstawowym budulcem wszechświata, którego początki sięgają Wielkiego Wybuchu, miliardy lat temu.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) poinformowała na swojej stronie internetowej, że magnesy zderzacza „ściskają” małe cząstki, powodując ich zderzenie, co następnie zauważają naukowcy.

Cząsteczki te są tak małe, że ich podszewka zderza się ze sobą, powiedział CERN, „jest jak strzelanie dwiema igłami oddalonymi od siebie o 10 kilometrów z taką precyzją, że spotykają się w połowie drogi”.

Ulepszenia zderzacza oznaczają, że naukowcy będą mogli badać bozon Higgsa „bardzo szczegółowo”, powiedział CERN w komunikacie prasowym w piątek.

Zespół ekspertów ma teraz nadzieję, że uda im się rozbić więcej cząstek w celu zrozumienia tajemnic ciemnej materii – niewidzialnej i nieuchwytnej masy, której nie można zobaczyć, ponieważ nie pochłania, nie odbija ani nie emituje światła.

Złożony proces pełen napięć

Uważa się, że ciemna materia stanowi większość materii we wszechświecie i została wcześniej odkryta dzięki jej zdolności do tworzenia zniekształceń grawitacyjnych w przestrzeni kosmicznej.

Naukowcy skoncentrują się również na eksperymentach, które mają nadzieję poszerzyć swoją wiedzę na temat pęków promieniowania kosmicznego – które pojawiają się, gdy małe cząstki z kosmosu wchodzą w kontakt z atmosferą, a następnie „spadają” na Ziemię, mówi CERN.

READ  Mała asteroida uderza w Ziemię nad Niemcami w nocy

Wielki Zderzacz Hadronów został po raz pierwszy wystrzelony we wrześniu 2008 roku i był zamknięty na trzy lata z powodu modernizacji. Ponowne uruchomienie było skomplikowanym procesem.

Rendy Sternberg, odpowiedzialny za operacje w pokoju kontrolnym, powiedział Reuterowi na początku tego tygodnia, że ​​włączenie go „pochodzi z pewnym poczuciem nerwowości i zdenerwowania”.

„To nie jest serce na guziku” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *