Ciesz się delikatnym rytmem galaktyk i gwiazd głębokiego kosmosu, których dane zostały „zagłuszone” w muzyce orkiestrowej.
Dźwięk nie może przemieszczać się w przestrzeni z powodu braku powietrza, które mogłoby działać jako medium. Zamiast tego NASA stworzyła dźwięki muzyczne z tych samych danych teleskopowych, które są odzwierciedlone w obrazach, dzięki czemu można teraz usłyszeć piękno kosmosu.
„Zespół zajmujący się wizualizacją rozpoczął od obserwacji naukowych z różnych teleskopów, a następnie zastosował do danych to samo oprogramowanie, którego używa Hollywood w swoich filmach fabularnych” – powiedział Frank Summers, naukowiec zajmujący się wizualizacją w Space Telescope Science Institute w Maryland. oświadczenie. oświadczenie.
Nowo wydany 30-sekundowy film poprowadzi Cię przez pięć galaktyk Kwintet Stefana W gwiazdozbiorze Pegaza cztery z nich są połączone grawitacyjnie przez około 290 milionów lata świetlne daleko, podczas gdy piąty jest niewinnym widzem oddalonym o około 39 milionów lat świetlnych.
Powiązany: Dźwięki w kosmosie: Jakie odgłosy wydają planety?
Nowe wideo nadal zawiera białą poziomą linię, która biegnie przez gromadę galaktyk i ujawnia, skąd dochodzą dźwięki. Każda z pięciu galaktyk wydaje głośny świst, gdy gwiazdy na pierwszym planie kołyszą ciepłymi, miękkimi tonami przypominającego ksylofon instrumentu zwanego szklaną marimbą. Utwór jest również posypany wyższymi nutami instrumentu strunowego, które są śrubami wokół gwiazdy na zdjęciach teleskopowych, które powstają, gdy światło gwiazd zagina się wokół sześciokątnych luster NASA. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).
„Astronomia zawsze była bardzo wizualna, ale nie ma powodu, dla którego dane miałyby być przedstawiane tylko w ten sposób” – powiedziała Kimberly Arcand, naukowiec zajmujący się wizualizacją w Chandra X-ray Center w Massachusetts. oświadczenie. „Ten rodzaj obrazowania bierze naukową historię Kwintetu Stefana – głęboki, gęsty, piękny zbiór danych – i przekłada ją na doznania słuchowe”.
W ramach trwającego projektu przekształcania danych z teleskopu w eksperymenty dźwiękowe, NASA opublikowała również sonifikacje dwóch innych celów niebieskich, integrując dane z agencji. Obserwatorium rentgenowskie ChandraJWST Kosmiczny teleskop HubbleA teraz na emeryturze Kosmiczny Teleskop Spitzera.
Kawałek znajduje się na R Aquarii, który jest sztuczną inteligencją układ podwójny gwiazd od słabego biały karzeł I pulsujący czerwony olbrzym w odległości około 650 lat świetlnych od Ziemi, który powiększa się proporcjonalnie do jasności źródeł i ich odległości od centrum.
O godzinie drugiej i ósmej można usłyszeć silne wiatry odbijające się od strumienia zjonizowanej materii wystrzeliwującego białego karła i uderzającego w otaczającą go materię gwiezdną. Dane z Hubble’a, zwizualizowane jako „łuki przypominające wstęgę” na obrazie, można usłyszeć jako kojące dźwięki, takie jak te odbijające się od tybetańskich mis dźwiękowych, podczas gdy dane Chandra są reprezentowane jako „burzliwe mruczenie” – napisali przedstawiciele NASA w opis obrazu Opublikowano we wtorek (20 czerwca).
Messier 104 (lub M104) – gigantyczna galaktyka w gromadzie Panny, odległa o około 28 milionów lat świetlnych, wygląda bardziej jak gwizdek, który wibruje i łączy się w zależności od jasności źródeł.
Naukowcy twierdzą, że przekształcanie danych w dźwięki może pomóc ludziom przetwarzać informacje na różne sposoby i podkreślać pewne aspekty danych, których wcześniej nie zauważano. Takie dane audio sprawiają, że piękno wszechświata jest dostępne dla niedowidzących miłośników kosmosu.
„Sonifikacje zapewniają mi zmysłowy sposób doświadczania wielkości i mocy zjawisk astronomicznych” – powiedziała w tym samym oświadczeniu Christine Malik, członkini społeczności niewidomych i niedowidzących, która wspiera projekt NASA Sonifications. „Jest to zaproszenie dla osób niewidomych i niedowidzących do słuchania, cieszenia się, a następnie głębszego czytania, aby dokładnie zrozumieć, co się słyszy”.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.