Powodzie w Nowej Szkocji powodują „niewyobrażalne” szkody; Brakuje czterech osób

OTTAWA (Reuters) – Najcięższy deszcz w kanadyjskiej prowincji Atlantyku w Nowej Szkocji od ponad 50 lat spowodował powodzie, które spowodowały „niewyobrażalne” szkody, a cztery osoby, w tym dwoje dzieci, zaginęły, poinformowali w sobotę urzędnicy.

Burza, która rozpoczęła się w piątek, zrzuciła ponad 25 centymetrów (10 cali) w niektórych częściach w ciągu zaledwie 24 godzin – tyle samo, co zwykle spada w ciągu trzech miesięcy. Wynikająca z tego powódź zmyła drogi, osłabiła mosty i zalała budynki.

„Mamy przerażającą i znaczącą sytuację” – powiedział premier Nowej Szkocji Tim Houston, dodając, że co najmniej siedem mostów będzie musiało zostać zastąpionych lub odbudowanych.

„Szkody majątkowe… są niewyobrażalne” – powiedział na konferencji prasowej. Houston powiedział, że prowincja będzie szukać znaczącego wsparcia ze strony rządu federalnego.

Premier Justin Trudeau powiedział dziennikarzom w Toronto, że jest bardzo zaniepokojony powodzią i obiecał, że Ottawa będzie „tam” w prowincji.

Powodzie były ostatnią katastrofą pogodową, która nawiedziła Kanadę w tym roku. Pożary lasów strawiły już rekordową liczbę hektarów, wysyłając kłęby dymu do Stanów Zjednoczonych. Na początku tego miesiąca ulewne deszcze spowodowały powodzie w kilku stanach we wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Władze ogłosiły stan wyjątkowy w Halifax, największym mieście Nowej Szkocji i czterech innych regionach.

Gmina Halifax poinformowała o „ekstremalnych zniszczeniach dróg i infrastruktury” i wezwała ludzi do pozostania w domach i nieużywania samochodów.

Zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych z Halifax przedstawiały porzucone samochody prawie zalane wodą powodziową oraz ratowników używających łodzi do ratowania ludzi.

Houston powiedział, powołując się na policję, że dwoje dzieci zaginęło po tym, jak zatonął samochód, w którym się znajdowali. W innym przypadku mężczyzna i młody mężczyzna zaginęli po tym, jak ich samochód wpadł do głębokiej wody.

READ  Wyłącznie: wysoki urzędnik skarbu USA ostrzega ZEA i Turcję przed unikaniem sankcji

W pewnym momencie bez prądu było ponad 80 000 osób.

Environment Canada przewiduje ulewne deszcze we wschodniej części prowincji do niedzieli.

„Ludzie nie powinni zakładać, że to już koniec. To bardzo dynamiczna sytuacja” – powiedział na konferencji prasowej burmistrz Halifax, Mike Savage, dodając, że miasto zostało dotknięte „biblijnymi proporcjami deszczu”.

Ryan Snowdon, meteorolog z Canadian Broadcasting Corporation, powiedział, że deszcz w Halifax był najcięższy od czasu huraganu, który nawiedził miasto w 1971 roku.

W sobotę władze północnej Nowej Szkocji nakazały ewakuację mieszkańców w obawie, że tama w pobliżu systemu rzecznego St. Croix została naruszona. Później uchylają nakaz ewakuacji.

(Raportowanie Davida Leungrena). Montaż autorstwa Daniela Wallisa, Richarda Changa i Paula Simao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zajmuje się kanadyjskimi wiadomościami politycznymi, ekonomicznymi i ogólnymi, a także najświeższymi wiadomościami z Ameryki Północnej, wcześniej pracował w Londynie i Moskwie i jest zwycięzcą tegorocznej nagrody Departamentu Skarbu agencji Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *