Protestujący oblegali dom prezydenta Sri Lanki

Ludzie protestują w Pałacu Prezydenckim w Kolombo na Sri Lance w sobotę 9 lipca.

Dinuka Liyanawatha/Reuters

Zaktualizowano 1956 GMT (0356 HKT) 9 lipca 2022 r

Ludzie protestują w Pałacu Prezydenckim w Kolombo na Sri Lance w sobotę 9 lipca.

Dinuka Liyanawatha/Reuters

Przeciwnicy Splądrowali oficjalne rezydencje prezydenta i premiera Sri Lanki W sobotę protestowano przeciwko pogłębiającemu się kryzysowi gospodarczemu w kraju.

Zaczęło się od ponad 100 000 osób, które zgromadziły się przed Pałacem Prezydenckim w Kolombo, wzywając prezydenta Gotabayę Rajapaksę do ustąpienia. Demonstranci byli później widziani wewnątrz budynku, wieszali transparenty z balkonów i pływali w basenie mieszkania. Funkcjonariusze bezpieczeństwa powiedzieli CNN, że Rajapaksy tam nie było i został przeniesiony.

Następnie lokalne media doniosły, że demonstranci wtargnęli do oficjalnej rezydencji premiera Ranila Wickremesinghe. Weszli także do jego prywatnej rezydencji. Wideo na żywo transmitowane przez lokalne media i oglądane przez CNN pokazało jego prywatną rezydencję w płomieniach, gdy tłum zgromadził się na scenie. Wickremesinghe nie było tam w czasie, gdy zostało naruszone; Jego biuro poinformowało, że został wcześniej przeniesiony w bezpieczniejsze miejsce.

Przewodniczący parlamentu Sri Lanki Mahinda Yappa ogłosił późną sobotę, że Rajapakse ogłosił swoją rezygnację 13 lipca. Wickremesinghe powiedział, że jest gotowy do rezygnacji i ustąpienia miejsca rządowi składającemu się z wszystkich partii.

Sri Lanka przeżywa najgorszy kryzys finansowy w najnowszej historii, w wyniku którego miliony ludzi zmagają się z zakupami żywności, leków i paliwa. W ostatnich miesiącach dziesiątki tysięcy wyszły na ulice, wzywając przywódców kraju do rezygnacji z powodu zarzutów o niegospodarne zarządzanie.

READ  Ukraina i Rosja: co musisz wiedzieć teraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *