Protestujący olej pojawiają się w sądzie po wylaniu zupy na obraz Van Gogha

Aktywiści „Just Stop Oil” przyklejają ręce do ściany po wylaniu zupy na obraz Van Gogha „Słonecznik” w National Gallery w Londynie w Wielkiej Brytanii 14 października 2022 r.

Po prostu zatrzymaj olej | Reuters

Kim są aktywiści klimatyczni? Rzucił zupę Słynny obraz Vincenta van Gogha „Słonecznik” w sobotę Pojawił się w sądzie w Londynie Wiele placówek zgłasza zarzuty o odszkodowanie za przestępstwa.

Obie kobiety protestowały w ramach kampanii grupy Just Stop Oil. I nie przyznali się do winy Podczas dwóch krótkich rozpraw w Westminster Magistrates’ Court.

Protestujący również przyczepili się do ściany galerii po tym, jak w piątek wylali dwie puszki zupy pomidorowej na obraz olejny Van Gogha. Zostali usunięci przez specjalistów i zabrani do aresztu, podała londyńska policja metropolitalna.

Rzecznik Galerii Narodowej potwierdził, że obraz nie został uszkodzony, jedna z kultowych wersji „Słoneczników” Van Gogha namalowanych pod koniec lat 80. XIX wieku. Jego szacunkowa wartość to 80,99 mln dolarów.

„Rama jest nieco uszkodzona, ale obraz jest nienaruszony” – powiedział rzecznik CNBC. Obraz został pokryty szkłem, oczyszczony i odesłany do Galerii Narodowej w piątek po południu.

Just Stop Oil protestuje w Londynie od dwóch tygodni, a grupa stwierdziła w komunikacie prasowym, że jej działania były „odpowiedzią na bezczynność rządu zarówno w zakresie kosztów utrzymania, jak i kryzysu klimatycznego”.

„Co jest cenniejsze, sztuka czy życie? Cenniejsze niż jedzenie? Cenniejsze niż sprawiedliwość? Czy bardziej zależy Ci na zachowaniu obrazu czy ochronie naszej planety i ludzi?” Aktywista powiedział na nagraniu z wydarzenia.

Protesty Just Stop Oil wywołały powszechną krytykę ze strony środowisk ekologicznych i polityków z opozycyjnej Partii Pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *