Prywatny lot kosmiczny Axiom Space Ax-2: aktualizacje na żywo

odświeża

One Day Ever: Axe Squad 2 asy

Astronauci Ax-2 pozują do zdjęcia grupowego podczas próby w dniu startu na platformie SpaceX w NASA Launch Complex 39A w Kennedy Space Center na Florydzie, 19 maja 2023 r. (Źródło zdjęcia: SpaceX)

SpaceX dzieli dzień od wystrzelenia czterech prywatnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla Axiom Space, a załoga misji Ax-2 jest więcej niż gotowa do startu.

W piątek, 19 maja, astronauci Ax-2 – komandor Peggy Whitson (były astronauta NASA); pilot John Shoffner, płacący klient; Oraz saudyjscy astronauci Rayana Barnawi i Ali Al-Qarni. – przeprowadził próbę przed zaplanowanym startem w niedzielę z wyrzutni NASA 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie.

Czterej astronauci włożyli swoje stylowe skafandry kosmiczne SpaceX i weszli na podium w swoich elektrycznych samochodach Tesla, wspinając się do kapsuły Dragon Freedom.

„Widzieliśmy dziś z bliska naszą rakietę! I tak, dreszcz podniecenia!!” — napisał Whitson na Twitterze.

Zobacz więcej

Dwa dni do startu Ax-2

Start misji Axiom 2 (Ax-2) zaplanowano na 21 maja o godzinie 17:37 czasu EST (2137 GMT) z Kennedy Space Center na Florydzie na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Załoga misji z trudem powstrzymuje podekscytowanie przed misja To zajmuje osiem dni do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Liderka załogi Peggy Whitson będzie pierwszą kobietą, która poprowadzi prywatną misję kosmiczną, po dwóch zamówieniach z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako astronautka NASA. „Naprawdę czujemy, że jesteśmy gotowi do startu”, powiedziała na konferencji prasowej we wtorek (16 maja). „Mamy jeszcze kilka celów do spełnienia w ciągu najbliższych kilku dni, ale jesteśmy naprawdę podekscytowani wejściem w kosmos. ”.

READ  Nowe badanie sugeruje, że Uran i Neptun nie są zbudowane z tego, co myśleliśmy

W skład załogi wchodzą saudyjscy astronauci Rayana Barnawi i Ali Al-Qarni oraz prywatny pilot John Shoffner i Whitson. Al-Qarni planuje przynieść saudyjską kawę i daktyle, gdy on i Barnawi zostaną pierwszymi saudyjskimi astronautami w kompleksie orbitalnym. – Rob Lea

Co warto wiedzieć o drugiej prywatnej misji Axiom Space na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Axiom Space nadal zamierza wystrzelić swoją misję Ax-2 ze SpaceX w niedzielę (21 maja) z Kennedy Space Center na Florydzie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o misji? Oto, co musisz wiedzieć o Ax-2 i jak wpisuje się on w ambitne plany Axiom Space dotyczące orbity okołoziemskiej.

Czytaj więcej: Poznaj czterech astronautów podczas misji Ax-2 firmy SpaceX dla Axiom Space

Załoga Ax-2 podziela podekscytowanie zbliżającym się startem

Czterej astronauci, którzy wezmą udział w kolejnej misji Axiom Space na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), zorganizowali we wtorek (16 maja) wirtualną konferencję prasową, aby omówić zbliżające się loty kosmiczne.

Ali Al-Qarni i Rayana Barnawi, specjaliści misji Ax-2, którzy są członkami pierwszej klasy astronautów Arabii Saudyjskiej, podzielili się swoim podekscytowaniem, że zostali wybrani do reprezentowania ich kraju, który wysyła pierwszych ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. „Jesteśmy naprawdę zaszczyceni i zaszczyceni, że jesteście z nami i że jesteśmy częścią tej niesamowitej misji” – powiedział Al-Qarni, dodając, że on i Barnawi są „wstrząśnięci i podekscytowani naszą misją i reprezentowaniem Arabii Saudyjskiej w tej podróży”.

Tymczasem pilot Ax-2, John Shoffner, powiedział: „Powiedzieć, że jestem podekscytowany, że tu jestem, byłoby ogromnym niedopowiedzeniem”. Będzie to pierwsza podróż Shoffnera w kosmos.

Misja Axiom Space Ax-2 ma wystartować na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 w niedzielę (21 maja) o godzinie 17:37 czasu wschodniego (2137 GMT) z Kennedy Space Center na Florydzie. Możesz oglądać to na żywo tutaj dzięki uprzejmości NASA i SpaceX.

READ  Chiński statek kosmiczny pomyślnie ląduje na niewidocznej stronie Księżyca

Czytaj więcej: Prywatni astronauci Ax-2 nie mogą się doczekać startu SpaceX na stacji kosmicznej 21 maja
Powiązany: Poznaj czterech astronautów podczas misji Ax-2 firmy SpaceX dla Axiom Space

Axiom Space „Go” wystrzeli Ax-2 21 maja

Na konferencji Flight Readiness Review (FRR), która odbyła się w poniedziałek (15 maja), kierownicy misji z NASA, SpaceX i Axiom Space powiedzieli, że następna misja Ax-2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jest obecnie na dobrej drodze do wystrzelenia zgodnie z planem w 17:37 EST (2137 GMT) w niedzielę, 21 maja.

„Dziś przeprowadziliśmy przegląd, w którym zebraliśmy członków zespołu Axiom Space, SpaceX i NASA, aby porozmawiać o nadchodzącej misji, a na koniec tego przeglądu cały zespół odpowiedział na pytanie „Go” — powiedział Ken Powerzox, zastępca dyrektora ds. Dyrekcja Misji Operacji Kosmicznych NASA.

Misja będzie drugą w historii prywatną misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwszy, Ax-1, został wystrzelony w kwietniu 2022 roku na pokładzie rakiety SpaceX i widział czterech prywatnych astronautów spędzających ponad dwa tygodnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czytaj więcej: SpaceX wysyła pierwszą saudyjską kobietę w kosmos na specjalną misję Ax-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *