Rosja oskarża Stany Zjednoczone o dostarczanie Ukrainie „starej” broni

W poniedziałek na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Stany Zjednoczone o dostarczanie Ukrainie „przestarzałej” broni w ramach budowy kompleksu wojskowego.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow 22 stycznia 2024 r. Podczas spotkania Ławrow stwierdził, że Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie „stare śmieci”, wykorzystując jednocześnie pieniądze pomocowe na budowę dla siebie nowocześniejszej broni.
Zdjęcia: Charlie Tripalo/AFP za pośrednictwem Getty Images

W listopadzie, Poczta Waszyngtońska Poinformowano, że z 68 miliardów dolarów pomocy wojskowej zatwierdzonej przez Kongres dla Ukrainy prawie 90 procent wróciło do Stanów Zjednoczonych, aby zbudować nową broń lub wymienić broń wysłaną na Ukrainę z amerykańskich zapasów. the Poczta Ukraiński urzędnik powiedział, że „każdy stan w Stanach Zjednoczonych przyczynia się do tych wysiłków”, tworząc w ten sposób więcej amerykańskich miejsc pracy – napisał.

Rosyjska agencja informacyjna Sputnik podała, że ​​Ławrow przekazał 90% Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ale stwierdziła także, bez przedstawienia dowodów, że Stany Zjednoczone modernizują swoją broń za pieniądze z pomocy dla Kijowa, podczas gdy „na Ukrainie wykorzystuje się stare śmieci”. „

Najwyższy rosyjski dyplomata powiedział, że Stany Zjednoczone traktują konflikt na Ukrainie „nie jako wojnę, która pochłonęła życie setek tysięcy ludzi… ale jako dochodowe przedsięwzięcie biznesowe”.

Newsweek W poniedziałek wieczorem skontaktowałem się e-mailem z Departamentem Obrony USA i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rosji z prośbą o komentarz.

Ławrow powiedział także, że wojna rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina w lutym 2022 roku „nie jest skierowana przeciwko Ukrainie ani narodowi ukraińskiemu”. Zamiast tego, twierdził, Rosja została „zmuszona do rozpoczęcia operacji wojskowej przeciwko zbrodniczemu reżimowi”. [of Kyiv]która przekroczyła granicę, ponieważ czuła się bezkarna i nie chciała porzucić wojny przeciwko własnym obywatelom na południowej i południowo-wschodniej Ukrainie oraz polityki powszechnej dyskryminacji rosyjskojęzycznych Ukraińców, którzy pozostają większością w tym kraju”.

READ  Chińskie doki okrętów wojennych na Sri Lance pomimo presji indyjskiej i amerykańskiej

Rosyjski urzędnik twierdził także, że Zachód przez lata kontrolował rząd w Kijowie oraz „po cichu zbroił i przygotowywał Ukrainę do wojny z Rosją”.

W innym miejscu swojego przemówienia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ Ławrow skrytykował „formułę pokojową” zaproponowaną przez prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego, która miałaby m.in. przywrócić integralność terytorialną Ukrainy (w tym Krymu) i ustanowić specjalny sąd do rozpatrywania… Wojna zbrodnie popełnione przez Rosję.

„Wszystkie te formuły to droga donikąd” – powiedział Ławrow. „Im szybciej Waszyngton, Londyn, Paryż i Bruksela zdadzą sobie z tego sprawę, tym lepiej zarówno dla Ukrainy, jak i Zachodu, dla których „krucjata” przeciwko Rosji stworzyła już wyraźne ryzyko dla ich reputacji i istnienia. Radzę Państwu uważnie tego wysłuchać podczas nadal jest czas.”