Rosja repatriuje załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na rakiecie zapasowej po wycieku kapsuły

MOSKWA (Reuters) – Rosja poinformowała w środę, że wystrzeli kolejną rakietę Sojuz 20 lutego, aby sprowadzić dwóch kosmonautów i amerykańskiego astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po tym, jak w zeszłym miesiącu z ich oryginalnej kapsuły wyciekł płyn chłodzący.

Wyciek pochodził z małego otworu – o szerokości mniejszej niż 1 milimetr – w zewnętrznym układzie chłodzenia kapsuły Sojuz MS-22, jednej z dwóch kapsuł powrotnych zadokowanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, które mogą sprowadzić członków załogi do domu.

Rosja twierdzi, że załoga powróci teraz na pokład Sojuza MS-23, podczas gdy uszkodzona kapsuła Sojuza MS-22 zostanie zwrócona na Ziemię pusta.

„Po przeanalizowaniu stanu statku kosmicznego, obliczeń termicznych i dokumentacji technicznej stwierdzono, że MS-22 powinien wylądować bez załogi na pokładzie” – powiedział Jurij Borysow, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos.

Dodał, że jeśli w międzyczasie dojdzie do sytuacji awaryjnej, agencja rozważy możliwość wykorzystania statku kosmicznego do ratowania załogi.

„Lot Siergieja Prokopiewa, Dmitrija Petlina i Francisco Rubio na Międzynarodową Stację Kosmiczną jest przedłużany. Wrócą na Ziemię na pokładzie Sojuza MS-23” – powiedział Roskosmos.

Start MS-23 był wcześniej planowany na połowę marca, ale zamiast tego zostanie wystrzelony z kosmodromu Bajkonur jako bezzałogowa misja ratunkowa.

Wypadek zakłócił działalność rosyjskiej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zmuszając astronautów do odwołania spacerów kosmicznych, podczas gdy urzędnicy skupiają się na nieszczelnej kapsule, która służy jako łódź ratunkowa dla załogi. Rosja twierdzi, że wyciek mógł być spowodowany uderzeniem meteorytu.

Wycieki są również problemem dla NASA. Amerykańska agencja poinformowała w zeszłym miesiącu, że bada, czy statek kosmiczny Crew Dragon firmy SpaceX mógłby zaoferować alternatywny lot niektórym członkom załogi ISS, gdyby Rosja nie mogła wystrzelić kolejnego Sojuza.

(Raport Marka Trevelyana i Caleba Davisa); Montaż autorstwa Guya Faulconbridge’a i Garetha Jonesa

READ  Zespół NASA kierowany przez naukowca pochodzenia indyjskiego ujawnił przyczynę wysokiej temperatury w rejonie cumowania Słońca

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *