Rosja uruchamia statek ratunkowy dla astronautów po wycieku płynu chłodzącego

(CNN) Rosja wystrzeliła statek kosmiczny Sojuz w miejsce kapsuły Wystąpił wyciek płynu chłodzącego W grudniu pozostawił dwóch astronautów i astronautę NASA bez powrotu do domu.

Kapsuła, znana jako Sojuz MS-23, wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w Rosji o godzinie 19:24 czasu wschodniego w czwartek lub o 5:24 rano w piątek. czas lokalny.

Statek kosmiczny bez załogi spędzi około dwóch dni na orbicie, manewrując w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie ma zadokować z modułem Poisk – który znajduje się w obsługiwanej przez Rosję części stacji kosmicznej – około godziny 20:00 w sobotę.

Sojuz MS-23 będzie pojazdem powrotnym dla kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petelina oraz astronauty NASA Franka Rubio, którzy wszyscy udali się na stację kosmiczną we wrześniu na pokładzie kapsuły Sojuz MS-22.

Zamiast latać z członkami załogi na pokładzie, Sojuz MS-23 wystartował w czwartek tylko z „wskaźnikiem zerowej grawitacji”, którym może być dowolny przedmiot pozostawiony w kabinie i ma swobodnie unosić się, gdy kapsuła wchodzi w mikrograwitację. Do tego zadania wskaźnikiem jest miś przyczepiony na sznurku wewnątrz kabiny.

Co powoduje wyciek płynu chłodzącego?

Około dwóch miesięcy po podróży dla trzech mężczyzn, MS-22 doświadczył wycieku płynu chłodzącego, który opuścił kabinę w temperaturze uznanej za niebezpieczną dla nich w drodze powrotnej. Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i NASA szybko pracowały nad ustaleniem planów startu Pojazd zastępczy. Urzędnicy Roskosmosu powiedzieli, że spowodowało to wyciek Mała dziura spowodowana uderzeniem Mikro meteoryt.Sojuz MS-22 (przód), zadokowany tutaj w październiku w module Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, doznał wycieku płynu chłodzącego.

Jednak plany wystrzelenia pojazdu ratowniczego zostały zakwestionowane, gdy rosyjski statek towarowy Progress doświadczył podobnego wycieku chłodziwa po dokowaniu do stacji kosmicznej. 11 lutego. Trzy dni później Roscosmos powiedział w poście na portalu społecznościowym Telegram. Opóźnij start Sojuza MS-23 co najmniej do marca Agencja zbadała przyczynę wycieku płynu chłodzącego w pojeździe Progress.

READ  Matthew Pottinger, były urzędnik Trump NSC, będzie zeznawał na przesłuchaniu 6 stycznia w czwartek

We wtorek, Jednak Roskosmos powiedział w zaktualizowanym poście na Telegramie, że ustalił, że przyczyną wycieku ze statku kosmicznego Progress były „wpływy zewnętrzne”.

„Rosjanie nadal badają wycieki chłodziwa Sojuz i Progress” – powiedziała Dana Weigel, zastępca administratora stacji kosmicznej NASA, podczas środowej odprawy.

„Powołali państwową komisję do oceny anomalii” – dodał, dodając, że zespół analizuje możliwe przyczyny od czasu wystrzelenia kapsuł przez ich podróż na orbitę.

Zmiana grupy

Pierwotnie kosmonauci Roscosmos Oleg Kononenko i Nikolai Chub oraz astronauta NASA Loral O’Hara mieli wystrzelić na stację kosmiczną 16 marca na MS-23.

Zamiast tego czas pobytu Prokopyeva, Petelina i Rubio na stacji kosmicznej zostanie przedłużony do czasu ich powrotu na Ziemię na Sojuzie MS-23 jeszcze w tym roku. Według doniesień rosyjskich mediów państwowych może to nastąpić we wrześniu Podrzucenie.

Jeśli ten termin się utrzyma, trzej członkowie załogi przedłużą swój oczekiwany sześciomiesięczny pobyt w kosmosie o rok.

Zapytany o długi pobyt, Joel Montalbano, kierownik programu stacji kosmicznej NASA, powiedział, że załoga jest w dobrym zdrowiu i nie ma powodu, aby przyspieszać ich podróż.

„Załoga jest gotowa do pomocy, gdziekolwiek poprosimy” – powiedział Montalbano podczas konferencji prasowej 11 stycznia. „Są podekscytowani przebywaniem w kosmosie, podekscytowani pracą i podekscytowani badaniami, które prowadzimy na orbicie. Więc są gotowi zrobić wszystko, co za nich postanowimy”.

On dodał, „Być może będę musiał latać jeszcze trochę Nagradzaj je lodami”.

Wystrzelenie statku kosmicznego Sojuz MS-23 ma miejsce na kilka dni przed rozpoczęciem misji Crew-6 przez NASA i SpaceX. Załoga-6, która ma wylecieć w poniedziałek rano, zabierze astronautów NASA Stephena Bowena i Warrena „Woody’ego” Hoburga, a także astronautę Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultana Alnyadiego i astronautę Roskosmosu Andrieja Fedajewa.

W krótkim czasie Cała czwórka przybywa na stację kosmiczną, gdzie astronauci NASA Crew-5 wrócą do domu po pięciomiesięcznym pobycie. Tam w kapsule SpaceX Crew Dragon. Przedstawiciele NASA powiedzieli w tym tygodniu, że wycieki płynu chłodzącego w pojazdach Sojuz i Progress nie będą miały wpływu na misje SpaceX i że nie wykryto podobnych problemów w pojazdach Crew Dragon.

READ  NBA: Detroit Pistons notują 27. serię porażek w sezonie

Ashley Strickland z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *