Rosnące poparcie Ukrainy dla oddawania terytorium

Z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologiczny wynika, że ​​odsetek Ukraińców popierających ustępstwa terytorialne na rzecz Rosji w zamian za pokój rośnie.

Wydaje się, że Kijów i Moskwa są dalekie od zaakceptowania rozpoczęcia negocjacji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił wszelkie porozumienia z obecnymi władzami Rosji, a nawet wydał dekret wykluczający rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem.

Jednak Zełenski powiedział w zeszłym tygodniu BBC, że przedstawiciele Rosji powinni wziąć udział w „szczycie pokojowym” zaplanowanym na listopad. Dodał, że jeśli Moskwa będzie gotowa omówić plan „i zgodzić się na zakończenie wojny zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, wówczas będziemy gotowi do rozmów”. Newsweek Skontaktowałem się z biurem Zełenskiego, aby uzyskać komentarz.

Żołnierz 21. Oddzielnego Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ukrainy „Sarmat” kieruje BMP-3 w dniu 21 lipca 2024 r. w pobliżu Chasiewa Jaru na Ukrainie. Sondaż opublikowany 23 lipca 2024 roku wykazał wzrost liczby Ukraińców skłonnych do rezygnacji z…


Ethana Swope’a/Getty Images

Zełenski nie powiedział, że jest skłonny oddać terytorium w imię pokoju – czemu Kijów i jego sojusznicy, w tym Stany Zjednoczone, sprzeciwiają się, ponieważ byłoby to nagrodą za agresję Putina.

Jednak najnowszy sondaż Kijowskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, który od maja 2022 roku bada nastawienie Ukraińców wobec totalnej inwazji Putina, sygnalizuje zmianę opinii.

Sondaż wykazał, że 32% Ukraińców stwierdziło, że zgodzi się na oddanie terytorium „w celu osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości” w porównaniu z 26% w lutym tego roku. W lutym 2023 r. odsetek ten wyniósł 9%.

READ  Aktualizacje na żywo: Xi Jinping z Chin w Hongkongu

Wiktor Kowalenko, analityk ds. obronności i były żołnierz ukraiński, powiedział, że „morale Ukrainy w procesie odzyskiwania całego terytorium może spaść z powodu zmęczenia i ciężkich strat”. Newsweek„Ich armia przeszła do defensywy, nie mając zdolności do przeprowadzenia kontrataku, pomimo zapewnień o konsekwentnym wsparciu, pomoc Zachodu wydaje się coraz bardziej niepewna”.

Sondaż wykazał również, że 55% respondentów nadal sprzeciwia się oddaniu terytorium Rosji, jeśli oznaczałoby to zakończenie wojny. Jest to jednak spadek w porównaniu z 74% populacji, która w grudniu 2023 r. podzielała ten pogląd.

Oznacza to również spadek o 10 punktów procentowych w porównaniu z 65 procentami osób, które poparły takie posunięcie w lutym 2024 r.

Poziom sprzeciwu wobec ustępstw terytorialnych zależy od tego, w jakim regionie Ukrainy mieszkają respondenci, gdyż najwięcej osób, które odrzuciły takie posunięcie, pochodziło z Zachodu (60%), a najmniej z Południa (46%).

Izraelski sondaż wykazał, że pytania zawarte w ankiecie nie precyzowały, które ziemie mogą być przedmiotem koncesji, ani nie wskazywały na „pokój na jakichkolwiek warunkach” lub kapitulację.

Kiedy uczestników zapytano o akceptowalne scenariusze pokoju, 62% z nich stwierdziło, że akceptowalne byłoby przywrócenie wszystkich okupowanych terytoriów i przystąpienie do Unii Europejskiej bez członkostwa w NATO.

Drugą pod względem popularności propozycją, z wynikiem 53%, było oddanie kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz Półwyspem Krymskim, ale odzyskanie pełnej kontroli nad obwodami chersońskim i zaporoskim oraz członkostwo w NATO i Unii Europejskiej.

Kowalenko powiedział, że mniejsza liczba zwolenników powrotu do granic z 1991 r. daje Zełenskiemu większe pole dyplomatyczne do zakończenia wojny przy niewielkiej opozycji wewnętrznej.

„Być może rozważa wykorzystanie wojny jako szansy na zerwanie więzi z prorosyjskim Donbasem, co mogłoby doprowadzić do wzmocnienia Ukrainy” – powiedział. „Duża część ukraińskiego społeczeństwa w zasadzie zgadza się, że uprzemysłowiony Donbas był obciążenie finansowe i przeszkodziło Ukrainie w wejściu do Unii Europejskiej i NATO.”

READ  Pentagon rzuca ukraińskie czołgi po tym, jak twierdzi, że USA nie mają dość

Pomimo elastyczności w zakresie ustępstw terytorialnych Ukraińcy „wyraźnie nie zgadzają się na pokój na żadnych warunkach” – oznajmił w notatce prasowej Anton Hruszicki, dyrektor Kijowskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych.

Sondaż przeprowadzono wśród 3075 dorosłych we wszystkich obwodach kontrolowanych przez rząd Ukrainy w dniach 16–22 maja i 20–25 czerwca, z marginesem błędu wynoszącym 5%.

Zaktualizowano 23.07.24, 12:30 ET: Ten artykuł został zaktualizowany o komentarz Viktora Kovalenko.