Rosja uderza w Zaporoże po tym, jak Putin zamierza przejąć elektrownię atomową


Kijów, Ukraina
CNN

Rosja We wczesnych godzinach rannych w czwartek, zaledwie kilka godzin po tym, jak Kreml ogłosił, że oficjalnie przejął kontrolę nad pobliską ogromną elektrownią jądrową, przeprowadziła śmiertelny atak rakietowy na południowo-ukraińskie miasto Zaporoże.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że bombardowanie zaczęło się od strajków przed świtem, z których pierwszy uderzył w wieżowce, gdy ludzie spali. Zginęła kobieta, a siedem osób, w tym 3-letnia dziewczynka, trafiło do szpitala. Władze wciąż pracują nad ratowaniem ludzi spod gruzów.

Więcej ataków rakietowych odnotowano po wschodzie słońca, co skłoniło lokalnych urzędników do nakłaniania mieszkańców miast wzdłuż Dniepru do schronienia się.

Miasto Zaporoże znajduje się niedaleko linii frontu konfliktu. Chociaż miasto znajduje się pod kontrolą Ukrainy, siły rosyjskie zajmują około 75% obszaru Wielkiego Zaporoże. Region ten jest jednym z czterech ukraińskich regionów anektowanych przez Rosję z naruszeniem prawa międzynarodowego. Pozostałe trzy to Donieck i Ługańsk na wschodzie i Chersoń na południu.

Rosyjskie strajki w Zaporożu Przyjdź tylko jeden dzień Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret federalizujący elektrownię jądrową Zaporoże, położoną około 120 kilometrów (75 mil) od miasta. Znajduje się na terenach okupowanych przez Rosję wzdłuż Dniepru.

Elektrownia jest największą elektrownią jądrową w Europie i jest pod kontrolą Rosji Od początku wojnychoć nadal jest obsługiwany głównie przez ukraińskich techników.

Ukraińskie wojsko stwierdziło we wtorek, że pracownicy elektrowni są poddawani „presji moralnej i psychologicznej” i zmuszani do uzyskania rosyjskich paszportów i podpisania umów o pracę z rosyjską państwową agencją energii jądrowej. CNN nie było w stanie zweryfikować tych zarzutów, ale kiedy Putin ogłosił planowaną aneksję czterech terytoriów Ukrainy Piątekpowiedział, że miliony ludzi, którzy tam mieszkają, będą obywatelami Rosji „na zawsze”.

Fabryka w Zaporożu znalazła się pod intensywną kontrolą, ponieważ została zajęta wkrótce po inwazji rosyjskiej pod koniec lutego. Ciężkie bombardowania w pobliżu obiektu tego lata Podniesione obawy przed awarią jądrową, skłoniły Międzynarodową Agencję Energii Atomowej wysłać tam drużynę.

READ  Ukraina twierdzi, że co najmniej 11 osób zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na centrum handlowe

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w oświadczeniu, że szef MAEA Rafael Grossi odwiedził w czwartek Kijów, aby przedyskutować swoje apele o jak najszybsze utworzenie strefy bezpieczeństwa jądrowego wokół elektrowni. Grossi w najbliższych dniach odwiedzi również Rosję.

Grossi powiedział na konferencji prasowej, że nadal nie jest jasne, jakie będą „praktyczne konsekwencje” decyzji Rosji o przejęciu elektrowni, ale że będzie omawiał te sprawy na spotkaniach wysokiego szczebla w Moskwie. Powiedział też, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej uznała obiekt za ukraiński.

Chcemy, żeby ta wojna się skończyła. Wojna musi się natychmiast skończyć. Grossi powiedział, że stanowisko MAEA jest takie, że ten obiekt jest obiektem ukraińskim, ale nie będę komentował rozwoju wojskowego.

„Dla nas oczywiście, ponieważ jest to ukraiński obiekt, własność (sic!) jest w Energatomie” – powiedział Grossi, odnosząc się do ukraińskiej agencji jądrowej. Jesteśmy agencją międzynarodową i kierujemy się prawem międzynarodowym. Jak wszyscy dobrze wiecie, aneksje są niedopuszczalne w świetle prawa międzynarodowego”.

Grossi powiedział, że jego zespół nie jest w stanie zbadać zarzutów o przestępstwa przeciwko ukraińskim pracownikom pracującym w zakładzie. Grossi powiedział, że MAEA ma obecnie dwóch pracowników w fabryce pracujących w „prawie nie do zniesienia warunkach”, ale wkrótce zostaną oni zmienieni.

Armia ukraińska kontynuuje udaną kontrofensywę, odzyskując ziemie na południu i zmuszając siły rosyjskie do wycofania się z ziem, które Kreml stara się uznać za własne.

Armia ukraińska poinformowała, że ​​rosyjskie jednostki poniosły w Chersoniu ciężkie straty i w środę próbują ewakuować rannych żołnierzy w bezpieczne miejsce przez Dniepr, podczas gdy Kijów przeciska się dalej swoim zachodnim brzegiem. Ukraina powiedziała też, że naciska na regiony Doniecka i Ługańska, gdzie od 2014 roku trwa walka z wspieranymi przez Moskwę separatystycznymi republikami.

READ  Orkney głosuje za zbadaniem „alternatywnych rządów”

Rosja obiecała kontrolować wszystkie regiony Doniecka i Ługańska na Ukrainie, ale jej cele w Zaporożu i Chersoniu są mniej jasne, co powoduje zamieszanie w sprawie granic, których twierdzi Rosja. Putin powiedział w środę Oczekuje się, że sytuacja ustabilizuje się, mimo że rosyjskie wojsko nie w pełni kontroluje te tereny.

Wysiłek wojenny został w ostatnich dniach zaskakująco skrytykowany przez prorosyjskie media, a niektórzy twierdzą, że Kreml nie ma wystarczających sił, by odeprzeć ukraińskie ataki.

„Czekamy tylko, aż nasze siły rezerwowe staną się zdolne do walki i dołączą do bitwy” – powiedział Jurij Podolyaka, prorosyjski bloger wojskowy.

Podolaka prawdopodobnie miał na myśli 300 000 rezerwistów, którzy zostaliby powołani w ramach „częściowej mobilizacji”. Putin zamówił go w zeszłym miesiącu. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział we wtorek, że od czasu ogłoszenia do armii tego kraju dołączyło ponad 200 tys. wywołały protesty Wysłał setki tysięcy ludzi – głównie mężczyzn w wieku bojowym – do ucieczki do sąsiednich krajów.

Armia ukraińska twierdziła, że ​​Rosja rekrutuje nowych żołnierzy z kolonii karnych, w tym ponad 650 więźniów z więzienia o zaostrzonym rygorze w Kraju Stawropolskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *