Skrajna susza na półkuli północnej „praktycznie niemożliwa” bez zmiany klimatu


Londyn
CNN

Tego lata susza na półkuli północnej – to spękana ziemia, Suche rzeki i indukowana masa Niepowodzenie upraw — był co najmniej 20 razy większy niż kryzys klimatyczny, wynika z nowej analizy.

Badania opublikowane w środę przez World Weather Attribution Initiative wykazały, że bez kryzysu klimatycznego susza, która nawiedziłaby części Ameryki Północnej, Azji i Europy tego lata, historycznie byłaby wydarzeniem raz na 400 lat – co oznacza, że ​​byłaby to tak dotkliwa susza że występuje średnio tylko raz na 400 lat.

Jednak naukowcy odkryli, że globalne ocieplenie spowodowane spalaniem paliw kopalnych spowodowało, że susze tej wielkości są zdarzeniem 1 na 20 lat.

Analiza wykazała, że ​​rosnące tego lata temperatury, które przyczyniły się do susz i zabiły dziesiątki tysięcy ludzi w Europie i Chinach, były „prawie niemożliwe” bez zmiany klimatu.

Naukowcy wykorzystali dane historyczne, obserwacje i modelowanie naukowe, aby porównać warunki panujące w dzisiejszym klimacie – który jest o około 1,2 stopnia Celsjusza cieplejszy niż przed industrializacją – z klimatem wcześniejszym, sprzed końca XIX wieku.

„Lato na półkuli północnej w 2022 r. jest dobrym przykładem tego, jak ekstremalne zdarzenia spowodowane zmianami klimatu mogą rozgrywać się na dużych obszarach przez długi czas. Pokazuje również, jak kombinacja różnych zmian pogody może uszkodzić naszą infrastrukturę i przeciążyć nasze systemy społeczne ”, powiedział klimatolog z Imperial College London i jeden z autorów badania. Friedrich Otto powiedział w oświadczeniu.

„W Europie susza doprowadziła do zmniejszenia zbiorów. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ zniszczyła również uprawy po fali upałów wywołanej zmianami klimatu w Azji Południowej oraz w czasie, gdy światowe ceny żywności były już bardzo wysokie z powodu wojny w Azji. Ukraina.

Podczas gdy znaczna część półkuli doświadczyła w tym roku opadów poniżej średniej, analiza wykazała, że ​​główną przyczyną suszy były rosnące temperatury.

READ  Nowy dyrektor generalny Starbucks - CNN

Naukowcy zauważyli, że ich odkrycia były konserwatywne i że „rzeczywisty wpływ działalności człowieka może być większy” niż to, co stwierdza się w raporcie.

Tego lata na półkuli północnej ekstremalne upały i niewielkie opady deszczu doprowadziły do ​​kilku bezprecedensowych wydarzeń: Chiny wydał swoje pierwsze krajowe ostrzeżenie o suszy; The Zjednoczone Królestwo Zapisz jego maksymalną temperaturę; Europa cieszył się najgorętszym latem; I to Kryzys wodny nasilił się na amerykańskim ZachodzieNowa woda powoduje zmniejszenie zużycia.

Wraz z bezpośrednim zagrożeniem życia, intensywne upały lata stanowiły poważne zagrożenie dla infrastruktury, przemysłu i przemysłu. Dostaw żywnościPodsycanie trwającego kryzysu kosztów utrzymania w wielu dotkniętych kryzysem regionach.

Europa już walczyła Wstrząsy geopolityczne do podaży. Ten szok wywołany klimatem „pogłębił kryzys kosztów życia, potęgując skutki wojny na Ukrainie” – powiedział Morten van Aalst, inny z autorów raportu i dyrektor Centrum Klimatycznego Czerwonego Krzyża.

„Odcisk palca zmian klimatu widzimy nie tylko w konkretnych zagrożeniach, ale także w kaskadowych skutkach między sektorami i regionami” – powiedział van Aalst.

Naukowcy coraz częściej są w stanie zmierzyć związek między kryzysem klimatycznym a ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Mogą dokonywać dokładniejszych prognoz.

Analiza wykazała, że ​​półkula północna może częściej spodziewać się ekstremalnych temperatur — takich jak te, których doświadczyliśmy tego lata.

„Ten wynik daje nam wgląd w to, co nas czeka” – powiedział Dominik Schumacher, naukowiec z Instytutu Nauk o Atmosfery i Klimatu przy ETH Zurich. „A wraz z globalnym ociepleniem możemy spodziewać się silniejszych i częstszych susz letnich w przyszłości”.

W tym przypadku Niedobór wody, pożar lasu, Niepowodzenia upraw, Wysokie ceny żywności I Niski pobór mocy To, czego doświadczyłeś w ciągu ostatnich kilku miesięcy, może być normalne.

Pracownik przechodzi przez pole suszonych słoneczników w pobliżu Sacramento w Kalifornii w sierpniu.

Badanie śledzi nie tylko ekstremalne lato, ale także sezon niszczycielskich huraganów i tajfunów. Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Ian w USA przekroczyła 100. Tajfun Noru niedawno przetoczył się przez Filipiny, po przejściu z tajfunu kategorii 1 do kategorii 5 w około sześć godzin.

READ  Elon Musk twierdzi, że następny start statku kosmicznego SpaceX nastąpi prawdopodobnie za 3–5 tygodni

W listopadzie światowi przywódcy spotkają się w Egipcie COP27, Konferencja Klimatyczna ONZEkstremalne zdarzenia pogodowe w tym roku mogą zwiększyć pilność dyskusji.

Sonia Senaviratne, profesor ETH w Zurychu, powiedziała: „Aby ustabilizować warunki klimatyczne i uniknąć dalszego pogorszenia tych suszy, musimy stopniowo zaprzestać spalania paliw kopalnych. Dalszy wzrost globalnego ocieplenia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *