W miarę zbliżania się do Karaibów huragan Beryl staje się „niezwykle niebezpieczną” burzą kategorii 3CNN

[Breaking news update at 8:02 a.m. ET]

Według National Hurricane Center huragan Beryl, pierwszy huragan sezonu atlantyckiego 2024, w niedzielę rano przybrał na sile i stał się „niezwykle niebezpieczną” burzą kategorii 3.

Centrum poinformowało, że o 8:00 czasu wschodniego Beryl znajdowała się około 700 km na wschód na południowy wschód od Barbadosu, a maksymalna prędkość wiatru osiągała 200 km/h – podało centrum w zaleceniu.

[Previous story, updated at 7:39 a.m. ET]

berylHuragan, pierwszy huragan sezonu atlantyckiego 2024, szybko się nasila, kierując się w stronę Barbadosu i Wysp Zawietrznych, niosąc ze sobą niszczycielskie wiatry o sile huraganu i zagrażającą życiu falę sztormową.

Narodowe Centrum ds. Huraganów twierdzi, że Beryl będzie „niezwykle niebezpiecznym” huraganem 4. kategorii, gdy dotrze do Wysp Na Wietrze późną niedzielą lub wczesnym poniedziałkiem. Wczesny moment pojawienia się pierwszego huraganu w tym sezonie jest niezwykły, biorąc pod uwagę, że średnia data pierwszego huraganu to 11 sierpnia.

Huragan Beryl, obecnie burza kategorii 2, znajduje się około 700 km na wschód-południowy wschód od Barbadosu i charakteryzuje się maksymalną prędkością wiatru wynoszącą 160 km/h, podało Hurricane Center w aktualizacji o godzinie 5:00 czasu wschodniego. Oczekuje się, że od niedzieli wieczorem wiać będą zagrażające życiu wiatry i niszczycielskie fale sztormowe.

„Spodziewane są niszczycielskie zniszczenia spowodowane wiatrem, gdy oko Beryl przesuwa się nad częściami Wysp Na Wietrze.” Narodowe Centrum Huraganów „Zagrażająca życiu fala sztormowa podniesie poziom wody o 5 do 7 stóp powyżej normalnego poziomu pływów w obszarach przepływu lądowego w pobliżu miejsc, w których Beryl osiąga ostrzeżenia przed huraganem i obszary obserwacji” – powiedział.

Oczekuje się, że dokładniejsze dane na temat siły burzy zostaną uzyskane po przeprowadzeniu bezpośrednich obserwacji przez samoloty w niedzielę.

Siła huraganu gwałtownie wzrasta, a prędkość wiatru wzrasta z 35 mil na godzinę do 75 mil na godzinę w niecałe 24 godziny. Szybkie nasilenie definiuje się jako wzrost prędkości wiatru o 35 mil na godzinę lub więcej w ciągu 24 godzin.

READ  Rosja oskarża Stany Zjednoczone o dostarczanie Ukrainie „starej” broni

„Spodziewamy się szybkiego nasilenia i spodziewamy się, że Beryl stanie się poważnym huraganem, zanim dotrze do miejsc takich jak Barbados i Wyspy Na Zawietrze, i nadal będzie silnym huraganem, w miarę zbliżania się do wschodniego i środkowego Morza Karaibskiego” – Mike Brennan, dyrektor ds. Narodowe Centrum ds. Huraganów należące do Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej poinformowało CNN, że wkraczamy w pierwszą część przyszłego tygodnia.

Burza jest obecnie zaledwie 18 mil na godzinę od osiągnięcia statusu „poważnego” huraganu – kategorii 3 lub wyższej, który może spowodować „znaczną utratę życia i szkody”.

Brennan powiedziała, że ​​mieszkańcy miejsc, w których obowiązują ostrzeżenia dotyczące tornad, powinni być przygotowani na skutki poważnych burz. Beryl niesie ze sobą zagrożenie ulewnymi deszczami, niszczycielskimi wiatrami o sile huraganu, wezbraniami sztormowymi i niebezpiecznymi falami. Centrum twierdzi, że suma opadów wynosząca od 3 do 6 cali może doprowadzić do lokalnych powodzi na Wyspach Na Wietrze w niedzielę wieczorem i w poniedziałek.

Ostrzeżenia przed tornadem są Obowiązuje na BarbadosieSaint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny oraz Grenada. Ostrzeżenia przed burzą tropikalną wydano także dla Martyniki i Tobago, a dla Dominiki obowiązywał alarm przed burzą tropikalną.

„Osoby zainteresowane środkowym i zachodnim regionem Karaibów powinny monitorować postęp tego systemu” – ostrzegło w sobotę Narodowe Centrum ds. Huraganów.

Burzowiec CNN

Widok satelitarny Beryl o 21:00 czasu wschodniego w sobotę.

Według Brennan szybka intensyfikacja Beryl jest bardzo nietypowa tak wcześnie w sezonie huraganów. Rzadko zdarza się, aby w czerwcu na środkowoatlantyckim wschodzie Małych Antyli tworzyły się systemy tropikalne, szczególnie silne, ponieważ miało to miejsce tylko na kilku obszarach. Według danych NOAA.

Jeśli Beryl osiągnie intensywność kategorii 4 przed czwartkiem 4 lipca, będzie to pierwszy huragan kategorii 4 odnotowany na Oceanie Atlantyckim. Burza ta ustanowiła już rekord najbardziej wysuniętego na wschód huraganu, jaki uformował się w czerwcu na tropikalnym Atlantyku, przewyższając poprzedni rekord ustanowiony w 1933 roku.

READ  Książę Harry przerywa milczenie na temat diagnozy raka u króla Karola podczas wywiadu z GMA.

Środkowy i wschodni Atlantyk zwykle staje się bardziej aktywny w sierpniu, po części dlatego, że temperatury oceanów mają wystarczająco dużo czasu, aby się ogrzać i zasilić rozwijające się systemy.

Jednak w tym roku w Basenie Atlantyku odnotowano wyższe niż zwykle temperatury wody i spadek uskoku wiatru w związku z przejściem z sezonu El Niño w sezon La Niña, co napędza rozwój tropików.

„Beryl znalazła środowisko z bardzo ciepłymi wodami oceanu jak na tę porę roku” – powiedziała Brennan.

Według Brennan cieplejsze wody w Basenie Atlantyku umożliwiły tropikalnym burzom i huraganom rozwijanie się w szybszym tempie w bardziej wschodnim położeniu, dzięki czemu sztormy stają się potężniejsze, a tym samym bardziej niszczycielskie na początku sezonu huraganów, który trwa od czerwca 1 do 30 listopada.

„To woda oceaniczna, którą zwykle widzimy w sierpniu lub wrześniu, ale teraz widzimy ją pod koniec czerwca. Otwiera to drogę do uformowania się większej części głębokiego tropikalnego Atlantyku, zanim osiągniemy szczyt tradycyjnego huraganu sezonie” – powiedziała Brennan.

Wyspy karaibskie wzywają obywateli do przygotowania się przed huraganem

Władze wezwały mieszkańców do podjęcia środków ostrożności, a kilka krajów karaibskich objęto obserwacją i ostrzeżeniami dotyczącymi huraganów w miarę zbliżania się i przybierania na sile huraganu Beryl.

Urzędnicy na Barbadosie twierdzą, że siła burzy powinna odczuć wyspę w niedzielę wieczorem. Służba Meteorologiczna spodziewa się porywistego wiatru, opadów od 3 do 6 cali, „niebezpiecznych” warunków na morzu i silnych burz, które mogą doprowadzić do przerw w dostawie prądu.

„Wszystkie nasze zwykłe przygotowania do huraganu są już na zaawansowanym etapie. Mamy mniej niż 48 godzin, zanim spodziewamy się skutków tego systemu na Barbadosie. Prosimy o rozsądne wykorzystywanie czasu” – powiedział w oświadczeniu Minister Spraw Wewnętrznych i Informacji Wilfred Abrahams.

Chandan Khanna/AFP/Getty Images

Zamknięty budynek w Bridgetown na Barbadosie w sobotę.

Na Saint Vincent i Grenadynach premier Ralph Gonsalves ostrzegł, że burza może uderzyć w wyspy w poniedziałek rano jako huragan 2. kategorii. Służba pogodowa spodziewa się utrzymującego się wiatru o prędkości od 74 do 110 mil na godzinę lub więcej i opadów od 4 do 6 cali.

„Kingstown zostanie zalane, gdy huragan nadejdzie” – powiedział Gonsalves o stolicy. „Zwykle utrzymujący się dwucalowy deszcz w stosunkowo krótkim czasie spowodowałby zalanie miasta. Cztery cale niewątpliwie zalałyby miasto”.

Na Saint Lucia rząd ostrzegł, że burza może sprowadzić do regionu „ulewne deszcze, burze i porywisty wiatr”. Premier Philippe J. Pierre poradził mieszkańcom, aby poczynili niezbędne przygotowania i dokonali przeglądu planów awaryjnych swoich rodzin.

Na Grenadzie Krajowa Agencja Zarządzania Katastrofami również wzywa mieszkańców do przygotowania się, zapewniając sprzęt do usuwania skutków klęsk żywiołowych, przycinając drzewa i zwisające gałęzie, czyszcząc rury kanalizacyjne oraz wiedząc, gdzie znajdują się ich schronienia.

Chandan Khanna/AFP/Getty Images

Samochody ustawiają się w sobotę na stacji benzynowej w Bridgetown na Barbadosie w związku ze zbliżaniem się huraganu Beryl.

Według badaczy systemy tworzące się wczesnym latem w tej części Atlantyku są oznaką nadchodzącego wzmożonego sezonu huraganów. Szukaj od Zwykle temperatury oceanów w czerwcu i lipcu nie są wystarczająco wysokie, aby zapewnić rozwój systemów tropikalnych.

Krajowa Służba Meteorologiczna Prognozy przewidują Oczekuje się, że w tym sezonie wystąpi od 17 do 25 nazwanych burz, z czego 8 do 13 stanie się huraganami, w tym od czterech do siedmiu huraganów głównych.

„To wynik znacznie powyżej średniej” – zauważyła Brennan.

Służba pogodowa twierdzi, że jest to spowodowane „kombinacją czynników, w tym niemal rekordowo ciepłymi temperaturami oceanu na Atlantyku, rozwojem warunków La Niña na Pacyfiku, ograniczeniem atlantyckich pasatów i zmniejszonym uskokiem wiatru, a wszystkie te czynniki sprzyjają tropiki.” . Formacja burzowa.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *