Rouen, Francja: Policja zastrzeliła uzbrojonego napastnika, który próbował podpalić synagogę

Olya Solodenko/iStockphoto/Getty Images

W synagodze w Rouen we Francji zastrzelono zamachowca.


Paryż
CNN

Według władz policja zastrzeliła uzbrojonego napastnika, który próbował podpalić żydowską synagogę w Rouen na północy Francji.

Podejrzany mężczyzna wszedł do budynku wczesnym rankiem w piątek i rzucił czymś, co wyglądało na koktajl Mołotowa – powiedział miejscowy burmistrz.

Mężczyzna wspiął się na kosz na śmieci, przedostał się na drugie piętro synagogi, a następnie wrzucił pocisk w budynek, powodując pożar – powiedział reporterom obecny na miejscu burmistrz Rouen Nicolas Mayer-Rossinol.

„On [quickly] Zanim zaczął się z nimi zmagać, został powalony przez siły bezpieczeństwa. Następnie próbował zaatakować siły bezpieczeństwa maczetą i długim nożem” – powiedział burmistrz, dodając, że siły bezpieczeństwa otworzyły ogień i zabiły podejrzanego.

Według Meyer-Rosignol nikt nie odniósł obrażeń podczas próby ataku. Policja przybyła szybko po tym, jak zobaczyła podejrzanego na kamerze bezpieczeństwa – dodał.

Meyer-Rosignol powiedziała, że ​​lokalna prokuratura wszczęła dwa śledztwa, jedno w sprawie podpaleń, a drugie w sprawie strzelanin wobec policji.

Chmouel Lubecki, rabin synagogi, powiedział w piątek rano BFMTV filii CNN: „Niestety, spodziewaliśmy się tego”.

„Wszyscy odczuwamy ten niepokój, ale kiedy to się dzieje, jest to jeszcze bardziej szokujące” – dodał.

Francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Dormanin zamieścił na Twitterze swoje poparcie dla interwencji policji.

„Dziś wczesnym rankiem funkcjonariusze policji w Rouen zabili uzbrojonego mężczyznę z zamiarem podpalenia miejskiej synagogi. Gratuluję im poczucia odpowiedzialności i odwagi” – powiedział Dharmanin.

Władze Rouen zwiększyły obecność policji w miejskiej synagodze po atakach z 7 października w Izraelu.

W odpowiedzi na napięcia wokół wojny między Izraelem a Gazą zaostrzono środki bezpieczeństwa w instytucjach żydowskich w całej Francji. W zeszłym miesiącu Darmanin ogłosił dodatkowe zabezpieczenia w synagogach i szkołach żydowskich.

„W miarę zbliżania się Paschy, biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową, zwróciłem się do władz lokalnych o znaczne zwiększenie bezpieczeństwa w miejscach odwiedzanych przez naszych żydowskich rodaków, zwłaszcza w synagogach i szkołach żydowskich” – napisał minister w X.

READ  UBS nie spełnia oczekiwań finansowych w drugim kwartale; „Niezwykle wymagające” kwartały dla inwestorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *