Sekretarz skarbu Yellen spodziewa się spowolnienia inflacji zasadniczej w 2023 r


Nowy Jork
CNN

Sekretarz skarbu Janet Yellen wypowiedziała się na temat 2023 roku z ostrożnym optymizmem, przewidując znaczne spowolnienie inflacji i twierdząc, że recesja nie jest konieczna do przywrócenia kontroli nad cenami.

„Myślę, że do końca przyszłego roku inflacja będzie znacznie mniejsza, jeśli nie nastąpi nieoczekiwany szok” – powiedziała Yellen. w programie CBS „60 minut”. W wywiadzie, który wyemitowano w niedzielę.

Yellen była notowana na niższych cenach gazu — powiedział AAA w poniedziałek Średnia krajowa spadła o 52 centy za galon w zeszłym miesiącu – niższe koszty wysyłki i krótsze opóźnienia w dostawie.

„Mam nadzieję, że to krótkotrwałe” – powiedziała Yellen o obecnym okresie wysokiej inflacji. Wyciągnęliśmy wiele wniosków z hiperinflacji, której doświadczyliśmy w latach 70. Wszyscy wiemy, że bardzo ważne jest, aby kontrolować inflację i nie stać się endemiczną w naszej gospodarce. Jesteśmy pewni, że tak się nie stanie”.

Yellen, podobnie jak wielu ekonomistów, a nawet Rezerwa Federalna, była zbyt optymistyczna, jeśli chodzi o inflację. Przyznała na początku tego roku, że „myliła się” co do trajektorii inflacji, do Wolf Blitzer CNN w czerwcu że „nie rozumiała wówczas w pełni” „wielkich wstrząsów dla gospodarki”, które z tego wynikną Wojna Rosji na Ukrainie.

Następne są komentarze Gorętszy niż oczekiwano raport o inflacji hurtowej w piątek, Pokazało to, że ceny producentów wzrosły w listopadzie w najwolniejszym rocznym tempie od 18 miesięcy.

Oczekuje się, że uważnie obserwowany raport o inflacji konsumenckiej, który zostanie opublikowany we wtorek w tym tygodniu, pokaże podobne spowolnienie cen konsumpcyjnych.

Powszechnie oczekuje się, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe po raz siódmy z rzędu w środę, chociaż inwestorzy obstawiają, że amerykański bank centralny zwolni tempo podwyżek stóp procentowych z trzech czwartych punktu do pół punktu. Duże podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną podnoszą koszty kredytu – oprocentowanie kart kredytowych są na rekordowych poziomach – i wzbudziły obawy przed recesją.

READ  Minister powiedział, że Meksyk nie może dorównać amerykańskim zachętom dla proponowanej fabryki akumulatorów Tesli

Yellen przyznała, że ​​recesja jest możliwa w nadchodzących miesiącach – choć była przewodnicząca Fed podkreśliła, że ​​nie trzeba ujarzmiać inflacji.

„Istnieje ryzyko recesji” – powiedziała Yellen. „Ale moim zdaniem z pewnością nie jest to coś koniecznego do obniżenia inflacji”.

Podobnie jak inni urzędnicy administracji Bidena, Yellen argumentowała, że ​​gospodarka znajduje się w trakcie zdrowego przejścia od gwałtownego wzrostu do czegoś bardziej zrównoważonego.

Bardzo szybko otrząsnęliśmy się z pandemii. „Wzrost gospodarczy był bardzo wysoki” – powiedziała Yellen. „Aby obniżyć inflację i ponieważ prawie każdy, kto chce pracować, ma pracę, wzrost musi zwolnić”.

Yellen powiedziała, że ​​gospodarka USA kończy lub zbliża się do pełnego zatrudnienia, co oznacza, że ​​„nie jest konieczne”, aby szybki wzrost przywrócił ludzi do pracy.

Sekretarz skarbu powiedziała, że ​​stara się zaszczepić poczucie empatii i pilności w kształtowaniu polityki, zapewniając swoich pracowników, że cierpią prawdziwi ludzie.

Yellen przypomniała sobie, jak w 2009 roku, kiedy miliony ludzi były bez pracy w środku Wielkiej Recesji, przypomniała swoim pracownikom Rezerwy Federalnej w San Francisco, której przewodniczyła w latach 2004-2010, że za pracą stoją prawdziwi ludzie. Statystyki rynkowe i ekonomiści powinni martwić się o swoje dobro.

„Myślę, że powiedziałam:„ To są s*** ludzie ”- powiedziała Yellen. „Chciałam, aby ludzie, którzy ze mną pracują, poważnie potraktowali ból i nieszczęście, którego doświadczyło tak wielu Amerykanów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *