Siergiej Szojgu: Pojawiają się pytania o miejsce pobytu rosyjskiego ministra obrony

Shoigu, bliski sojusznik prezydenta Prezydent Rosji Władimir PutinOstatnio nie zwracał na siebie uwagi, mimo że odgrywał wiodącą rolę w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Niezależna rosyjska agencja śledcza AgnesTevo poinformowała w środę, że Shoigu jest w złym stanie, powołując się na anonimowe źródła w ministerstwie.
Pieskow uniknął w czwartek pytań o zdrowie Szojgu. Zapytany przez CNN o nieobecność Shoigu, powiedział: „Minister obrony ma w tej chwili bardzo dużo”. „Specjalna operacja wojskowa trwa. Oczywiście teraz nie czas na aktywność medialną, jest to całkowicie zrozumiałe”.

Rzecznik Kremla, zapytany przez CNN, odmówił obalenia raportu Agentstvo. „Nie mogę. Nie powinieneś słuchać mediów Agenstvo. Proszę o zajęcie się tą sprawą [these questions to] Ministerstwo Obrony „.

Shoigu pojawił się na Channel One nadanym 18 marca, podał tego dnia rosyjski kanał, ale rosyjscy dziennikarze spekulowali, że wydarzenie transmitowane jest od 11 marca.

Państwowy kanał telewizyjny Rossija 24 wyemitował materiał w czwartek Z wirtualnego spotkania, w którym uczestniczył Shoigu, ale nie powiedział, kiedy spotkanie się odbyło.

Spiker cytował Pieskowa, który powiedział, że Szojgu na odległość składał Radzie Bezpieczeństwa Narodowego raport z operacji wojskowej na Ukrainie. Materiał z transmisji, który przerwał wywiad na żywo, nie pokazywał przemawiającego Shoigu, ale jego zdjęcie pojawiło się na ekranie wśród innych uczestników wideorozmowy, którzy zgłosili się do Putina.

Podczas telewizyjnego spotkania Rady Bezpieczeństwa Rosji 11 marca Szojgu powiedział Putinowi, że inwazja na Ukrainę została pomyślnie przeprowadzona: Pomimo dowodów Przeciwieństwo.

Zachodni przywódcy powiedzieli wówczas, że rosyjska armia napotkała przeszkody i nieplanowany opór.

„Wszystko idzie zgodnie z planem”, powiedział Shoigu. „Raportujemy się z tobą tutaj każdego dnia w tym tygodniu”.

Twierdził również, że armia rosyjska otrzymała ponad 16 000 próśb od ochotników z Bliskiego Wschodu, którzy chcieli przyłączyć się do wojny na Ukrainie.

READ  Liczba bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od pięciu miesięcy pomimo wysiłków Fed, by spowolnić rynek pracy

Minister obrony zwrócił się również do Putina o dostarczenie mu większej ilości broni do uzbrojenia separatystycznych regionów ukraińskiego Donbasu.

Sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że rosyjscy przywódcy wojskowi, w tym Shoigu, przeszkadzają swoim amerykańskim odpowiednikom i odmówili zaproszeń od początku inwazji. Dodał, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin i przewodniczący połączonych szefów sztabów Mark A. Mili „poszukiwał i nadal szuka kontaktów ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami. Minister Szojgu i generał (Walerij) Gierasimow jak dotąd odmówili udziału”.

„Nadal wierzymy, że komunikacja między amerykańskimi i rosyjskimi przywódcami obrony jest w tej chwili kluczowa” – dodał Kirby.

CNN donosiło wcześniej, że ostatni raz Austin rozmawiał z Shoigu 18 lutego. Ostatni raz Mili rozmawiał z Gierasimovem 1 lutego.

Poseł rezygnuje

Spekulacje na temat zdrowia Szojgu pojawiają się, gdy Anatolij Czubajs, długoletni członek rządu rosyjskiego, jest najważniejszą postacią na Kremlu, która złożyła rezygnację od początku wojny miesiąc temu.

Pieskow potwierdził, że Czubajs zrezygnował z pełnienia funkcji wysłannika Putina ds. klimatu, ale zaprzeczył jakiejkolwiek wiedzy na temat doniesień o sprzeciwie Czubajsa wobec inwazji na Ukrainę.

„Nie, Kreml nic o tym nie wie” – powiedział Pieskow w rozmowie z CNN, gdy został poproszony o skomentowanie doniesień, że Czubajs zrezygnował z pracy z powodu jego dezaprobaty dla decyzji Putina o rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

Anatolij Czubajs został najważniejszą postacią Kremla, która złożyła dymisję od wybuchu wojny miesiąc temu.

Pieskow podkreślił też, że jego rezygnację należy wysłać do samego Putina.

„Nominowani na mocy dekretu prezydenckiego piszą (rezygnacje) adresowane do Putina” – dodał.

Pieskow powiedział, że Czubajs nie był pełnoetatowym pracownikiem rządowym i pracował na zasadzie wolontariatu.

Czubajs po raz pierwszy zyskał na znaczeniu jako minister finansów rosyjskiego prezydenta Borysa Jelcyna w latach 90., zanim objął potężne stanowiska w rosyjskim przemyśle energetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *