„Śmieci jednego człowieka” to… rzadki, zabytkowy komputer o wartości 60 000 dolarów

Według magazynu Smithsonian Magazine firma powypadkowa z Londynu sprzątała nieruchomość i znalazła dziwnie wyglądający komputer. Nikt nie wiedział, co to było, a szybkie wyszukiwanie w Internecie nie pozwoliło niczego znaleźć. Obydwa omawiane urządzenia były niezwykle rzadkie Komputery Q1 Pochodzi z początku lat 70-tych.

Chociaż urządzenia te wyglądały na ogromne, miały procesory Intel 8008, ale miały wbudowane monitory, klawiatury i drukarki. Obie maszyny były mało znane na Uniwersytecie Kingston w Londynie, a teraz są wystawione na sprzedaż. Prawdopodobnie każdy z nich będzie kosztował około 60 000 dolarów. Nieźle jak na złom.

Jak na ironię, cena 60 000 dolarów jest niższa niż pierwotny koszt wynoszący 90 000 dolarów. W artykule zauważono, że w placówkach NASA w całych Stanach Zjednoczonych zastosowano kilka Q1. Istnieją również doniesienia o jego sprzedaży w Europie i Azji. Nie było jasne, czy nowsze urządzenie jest jednym z urządzeń Q1, które wykorzystuje Zilog Z80 zamiast 8008, czy też oba urządzenia korzystają z oryginalnego procesora Q1.

Jeśli nie słyszałeś o Q1, nie czytałeś Hackaday, ale możesz obejrzeć poniższy film. Jasne, to maszyna Z80, ale możesz zajrzeć do środka. Model 8008 miał złą reputację, ale w tamtym okresie był to z pewnością sprzęt high-tech.

READ  Dwóch mężczyzn dostaje pracę w Amazon Japan tylko po to, by ukraść kopie Zeldy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *