S’mores Outbreak: Ta gwiazda jest chłodniejsza niż ognisko

Kiedy siedzisz przy ognisku i patrzysz w gwiazdy, nawet najdrobniejsze przebłyski światła, które widzisz, są ogromnymi piecami wytwarzającymi piekielne ciepło. Ale ciała niebieskie są tak słabe wśród tych piekielnych węgli, że nie są widoczne gołym okiem.

Jedna z tych gwiazd, brązowy karzeł mniejszy od Jowisza, stała się ostatnio najzimniejszą gwiazdą wykrytą za pomocą radioteleskopu. Przy marnym 797 stopniach Fahrenheita jest chłodniej niż przeciętne ognisko: idealna gwiazda do pieczenia pianek. Nie zapomnij o krakersach graham i czekoladzie.

Gwiazda tak masywna jak nasze Słońce, powiedział Kofi Rose, doktorant astronomii na Uniwersytecie w Sydney, jest „doskonale działającą maszyną do syntezy jądrowej w kosmosie, która spręża gazowy wodór i zamienia go w hel”. To wytwarza energię, która promieniuje z gwiazdy, większość tego, co zauważamy, w postaci ciepła i światła.

Brązowe karły, czasami nazywane „nieudanymi gwiazdami”, są zbyt młode, aby osiągnąć silną grawitację wymaganą do sprężenia wodoru do punktu syntezy jądrowej. Zamiast tego, powiedziała Tara Murphy, profesor astronomii na Uniwersytecie w Sydney i współautorka artykułu opublikowanego w czwartek w czasopiśmie Listy z dziennika astrofizycznego. Dr Murphy powiedział, że hipotezę istnienia brązowych karłów wysunięto 60 lat temu, ale „bardzo trudno było je znaleźć, ponieważ nie są zbyt jasne”.

Podczas gdy brązowe karły nie emitują dużo światła widzialnego, emitują energię o innych częstotliwościach, które mogą wykryć różne rodzaje teleskopów. W 2011 roku naukowcy z Caltech użyli teleskopów na podczerwień do wykrycia wielu brązowych karłów, w tym jednego, którego nazwali T8 Dwarf WISE J062309.94-045624.6.

Chociaż gwiazda została zidentyfikowana na podstawie jej emisji w podczerwieni, wciąż istnieje wiele informacji, które można uzyskać z innej energii, którą wydziela.

„Każde pasmo tego widma elektromagnetycznego daje zupełnie inne okno na wszechświat” – powiedział dr Murphy. „To jak historia detektywistyczna”. Fale radiowe badane przez dr Murphy’ego i pana Rose ujawniają informacje o polach magnetycznych gwiazd. (Pomimo swojej nazwy fale radiowe nie wydają dźwięku).

READ  Zapłon potwierdzony przy log 1,3 MJ

W ramach doktoratu pana Rose’a. w swojej pracy magisterskiej przeszukiwał dane fal radiowych generowane przez macierz Pathfinder Australian Square Kilometre. „Za każdym razem, gdy znajdowałem coś, co można było dopasować do współrzędnych na niebie znanej gwiazdy, było to naprawdę ekscytujące i interesujące” – powiedział.

Naukowcy stwierdzili, że zaskakujące było odkrycie, że jednym ze źródeł fal radiowych był nikt inny jak brązowy karzeł T8 Dwarf WISE J062309.94-045624.6, po części dlatego, że mniej niż 10% brązowych karłów emituje fale radiowe.

„Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że to brązowy karzeł, tak, było to zdecydowanie bardzo ekscytujące, ponieważ wtedy wchodzisz do tej króliczej nory, próbując zrozumieć implikacje, czego możemy się dowiedzieć o właściwościach pola magnetycznego”, Mr. – powiedziała Rose.

Naukowcy potwierdzili swoje odkrycia za pomocą innych radioteleskopów, w tym MeerKAT w RPA i Australia Telescope Compact Array. Chociaż nie była to najzimniejsza gwiazda, jaką kiedykolwiek odkryto (była Mądry J085510.83-071442.5z temperaturami w zakresie od minus 54 do 9 stopni Fahrenheita), jest najzimniejszą gwiazdą, która kiedykolwiek emitowała fale radiowe.

Wyniki były „całkiem imponujące”, powiedziała Elena Manjavakas, astronom z Space Telescope Science Institute w Baltimore, która nie była zaangażowana w badania. Połączenie wyników z wynikami uzyskanymi z innych typów teleskopów „daje zasadniczo pełny obraz trójwymiarowej struktury brązowego karła”.

Poza naukowymi implikacjami odkrycia, pan Rose podkreślił szerszy obraz.

Bycie na łonie natury, patrzenie na przestrzeń migoczących świateł i świadomość, że „w niektórych przypadkach są one chłodniejsze niż dym z ogniska” To inspirujące. „Zrozumienie naszego miejsca we wszechświecie jest inspirujące i upokarzające” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *