Spójrz na pierwsze zdjęcie zza Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Ten zestaw zdjęć dostarczonych przez NASA w poniedziałek pokazuje część Wielkiego Obłoku Magellana, galaktyki satelitarnej Drogi Mlecznej, widzianej przez emerytowany Kosmiczny Teleskop Spitzera (po lewej) oraz nowy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. (NASA/JPL-Caltech, NASA/ESA/CSA/STScI przez AP)

Szacowany czas czytania: mniej niż minuta

CAPE CANAVERAL, Floryda – Nowy teleskop kosmiczny NASA jest w fazie testów, poinformowali w poniedziałek astronomowie, a obserwacje naukowe mają się rozpocząć w lipcu.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zwrócił najnowsze zdjęcia testowe sąsiedniej galaktyki satelitarnej, a wyniki są oszałamiające w porównaniu do zdjęć wykonanych przez poprzednie obserwatorium podczerwieni NASA, Kosmiczny Teleskop Spitzera.

Każda z 18 sekcji lustrzanych w nowym teleskopie jest większa niż pojedyncza sekcja na Spitzerze.

„Tak naprawdę nie zobaczysz tego rodzaju obrazu, dopóki naprawdę go nie weźmiesz i nie pójdziesz” – powiedziała Marcia Rick z University of Arizona, główny naukowiec zajmujący się kamerą internetową na podczerwień. „Pomyśl tylko o tym, czego się nauczymy”.

Uruchomiony w grudniu ubiegłego roku Webb jest największym i najpotężniejszym obserwatorium astronomicznym, jakie kiedykolwiek wysłano w kosmos. Będzie poszukiwał światła emitowanego przez pierwsze gwiazdy i galaktyki prawie 14 miliardów lat temu i będzie uważnie monitorował ewentualne oznaki życia.

Naukowcy utrzymują w tajemnicy tożsamość pierwszego oficjalnego celu Webba.

Znajduje się 1 milion mil (1,6 miliona km) od Ziemi, Webb jest uważany za następcę starego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Kino

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

READ  Łazik marsjański NASA podąża ścieżką czegoś, co wygląda na starożytną rzekę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *