Stany Zjednoczone budują przystań u wybrzeży Gazy, aby zapewnić pomoc humanitarną. Oto jak to będzie działać

WASZYNGTON (AP) – Stany Zjednoczone i ich sojusznicy starają się stworzyć kompleks System, który przewiezie tony pomocy humanitarnej Do Gazy drogą morską. Prawie dwa miesiące po wydaniu rozkazu przez prezydenta Joe Bidena siły armii amerykańskiej i marynarki wojennej montują dużą pływającą platformę kilka mil od wybrzeży Gazy, która posłuży jako platforma startowa dla dostaw.

Jednak ostateczna dystrybucja pomocy – która mogłaby rozpocząć się już w maju – będzie zależała od A Kompleksowy plan logistyczny i bezpieczeństwa Wiele ruchomych części i szczegółów nie zostało jeszcze sfinalizowanych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że pomoc jest pilnie potrzebna Mieszkańcy Gazy są na skraju głodu. Jednak powszechne obawy dotyczące bezpieczeństwa pozostają. Niektóre grupy pomocowe twierdzą, że w przypadku potrzeby większej pomocy należy skupić się na złagodzeniu przez Izrael… Przeszkody w dostarczaniu pomocy Na drogach lądowych.

Pentagon podał w poniedziałek, że koszt budowy systemu ma wynosić co najmniej 320 milionów dolarów. Oto jak to będzie działać:

Wszystko zaczyna się na Cyprze

Pomoc humanitarna dociera do Gazy przez Droga morska Zostanie dostarczony drogą powietrzną lub morską na Cypr, wyspę położoną na wschodnim krańcu Morza Śródziemnego.

Minister spraw zagranicznych Cypru Constantinos Koumpos powiedział, że pomoc zostanie poddana kontrolom bezpieczeństwa w porcie w Larnace. Wykorzystanie tego punktu wyjścia rozwiązałoby obawy Izraela dotyczące bezpieczeństwa związane z inspekcją całego ładunku, aby upewnić się, że na statki nie załadowano niczego, co mogłoby zostać wykorzystane przez Hamas przeciwko siłom izraelskim.

Według urzędnika cypryjskiego rządu, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, aby publicznie ujawnić szczegóły operacji bezpieczeństwa, kontrola będzie rygorystyczna i kompleksowa, będzie obejmować także przenośne aparaty rentgenowskie. W operacji będą uczestniczyć cypryjskie służby celne, zespoły izraelskie, Stany Zjednoczone i Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych.

READ  Ukraina wzywa świat do „pokazania siły” po bombardowaniu w pobliżu elektrowni jądrowej

Urzędnik wojskowy USA powiedział, że Stany Zjednoczone utworzyły na Cyprze komórkę koordynacyjną, która ma współpracować z tamtejszym rządem, Amerykańską Agencją Rozwoju Międzynarodowego i rządem Cypru. Agencje i inni partnerzy. Urzędnik, który również wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić szczegóły operacji, powiedział, że grupa skoncentruje się na koordynowaniu zbiórki pomocy i inspekcji.

Następnie na pływającą platformę

Po sprawdzeniu palet z pomocą zostaną załadowane na statki – głównie statki handlowe – i przetransportowane na odległość około 300 km do dużego pływającego doku, który wojsko amerykańskie buduje u wybrzeży Gazy.

Tam palety zostaną przeładowane na ciężarówki, które z kolei zostaną załadowane na dwa typy mniejszych łodzi wojskowych — statki wsparcia logistycznego (LSV) i łodzie użytkowe Landing Craft (LCU). W każdym z pojazdów lekkich mieści się 15 ciężarówek, a w pojazdach LCU około pięciu – powiedział urzędnik wojskowy USA.

Łodzie wojskowe przeniosą następnie ciężarówki z molo na most pontonowy, który będzie oddalony o kilka mil i zacumowany na plaży przez Siły Obronne Izraela.

Odkąd Biden dał to jasno do zrozumienia Żadne siły amerykańskie nie postawią stopy w GazieŻołnierze, którzy budują łodzie, dowodzą nimi i stanowią dla nich załogę, będą zakwaterowani i karmieni na innych statkach na morzu w pobliżu dużego pływającego doku.

Statek pomocniczy Royal Navy RFA Cardigan Bay zapewni zakwaterowanie setkom amerykańskich marynarzy i żołnierzy pracujących przy budowie molo. Do zakwaterowania będzie służył także inny zakontraktowany statek, ale urzędnicy nie określili tego.

Małe łódki na autostradę

Małe łodzie wojskowe popłyną do dwupasmowego mostu o długości 550 metrów.

Urzędnik wojskowy USA powiedział, że jednostka inżynieryjna armii amerykańskiej współpracowała w ostatnich tygodniach z izraelską jednostką inżynieryjną, aby ćwiczyć montaż mostu i szkolić się na izraelskiej plaży na wybrzeżu. Brytyjskie Biuro Hydrograficzne współpracowało także z wojskiem amerykańskim i izraelskim przy analizie linii brzegowej i przygotowaniach do ostatecznej instalacji.

READ  Korea Południowa ogłasza plan rozwiązania wojennego sporu pracowniczego z Japonią

Amerykańskie statki wepchną pływający most na miejsce i wypchną go na brzeg, gdzie Siły Obronne Izraela będą przygotowane do jego zabezpieczenia.

Ciężarówki załadowane paletami z pomocą wyjadą z łodzi wojskowych na most, następnie zejdą do bezpiecznego obszaru na lądzie, gdzie dostarczą pomoc, po czym natychmiast zawrócą i wrócą do łodzi. Ciężarówki będą powtarzać tę pętlę w kółko i ze względów bezpieczeństwa będą poruszać się po tej ograniczonej drodze.

Oni będą Prowadzeni przez pracowników z innego krajuUrzędnicy amerykańscy nie chcieli jednak określić, które z nich.

Dystrybucja do agencji pomocowych i ludności cywilnej

Grupy pomocy będą zbierać zapasy, które będą dystrybuowane na lądzie, w obiekcie portowym zbudowanym przez Izraelczyków na południowy zachód od miasta Gaza. Urzędnicy twierdzą, że początkowo spodziewają się przybywać około 90 ciężarówek z pomocą dziennie, a liczba ta szybko wzrośnie do około 150 dziennie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych współpracuje z Agencją Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych w celu utworzenia centrum logistycznego na plaży.

W porcie będą trzy obszary: jeden kontrolowany przez Izraelczyków, gdzie pomoc będzie wyładowywana z doku, drugi, w którym pomoc będzie transportowana, i trzeci, gdzie palestyńscy kierowcy zatrudnieni na zlecenie ONZ będą czekać na pomoc przed jej przyjęciem. Do punktów dystrybucji.

Agencje pomocowe twierdzą jednak, że ten korytarz morski nie wystarczy, aby zaspokoić potrzeby w Strefie Gazy i powinien stanowić tylko część szerszych wysiłków Izraela na rzecz poprawy zrównoważonych dostaw pomocy naziemnej w celu uniknięcia głodu.

Organizacje, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Stany Zjednoczone i inne rządy zwróciły uwagę na ograniczenia i limity nałożone przez Izrael na pomoc Brak ochrony pracowników organizacji humanitarnych Jako przyczyny spadku dostaw żywności drogą lądową, chociaż przypisują Izraelowi pewną poprawę w ostatnim czasie.

Amerykański wysłannik do Gazy David Satterfield powiedział w zeszłym tygodniu, że dziennie do Gazy wjeżdża jedynie około 200 ciężarówek, czyli znacznie mniej niż 500, które według międzynarodowych organizacji humanitarnych są potrzebne.

READ  Medale Fieldsa z matematyki zdobyte przez cztery osoby w wieku poniżej 40 lat

Bezpieczeństwo na ziemi i poza nią

Główną troską jest bezpieczeństwo – czy to ze strony bojowników, czy armii izraelskiej, za co był krytykowany Pracownicy pomocy zabici.

Sonali Korde, urzędniczka amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego, powiedziała, że ​​nadal negocjowane są kluczowe umowy dotyczące bezpieczeństwa i obsługi dostaw pomocy. Obejmują one sposób, w jaki siły izraelskie w Gazie działają, aby to zapewnić Pracownicy organizacji humanitarnych nie doznali krzywdy.

Grupy pomocy były wstrząśnięte izraelskim nalotem, w wyniku którego zginęło siedem osób Pomóż pracownikom globalnej kuchni centralnej 1 kwietnia podczas podróży wyraźnie oznakowanymi pojazdami w ramach misji dostawczej objętej sankcjami izraelskimi.

Doszło już do ataku moździerzowego na to miejsce ze strony bojowników, co odzwierciedla ciągłe groźby ze strony Hamasu, który oświadczył, że odrzuci obecność w Gazie jakiejkolwiek osoby niebędącej Palestyńczykiem.

Urzędnicy amerykańscy i izraelscy odmówili podania szczegółów na temat bezpieczeństwa. Jednak urzędnik wojskowy USA powiedział, że gdy rozpoczną się dostawy, będzie on potężniejszy niż obecnie. Tam codziennie będą dokonywane oceny potrzeb w zakresie ochrony sił.

Armia izraelska zajmie się bezpieczeństwem na plaży, a wojsko amerykańskie zapewni własną ochronę armii i korpusu piechoty morskiej.

___

Wnieśli swój wkład reporterzy Associated Press Menelaos Hadjicostis z Nikozji na Cyprze i Ellen Knickmeyer z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *