Światowe giełdy słabną w związku z obawami o wzrost w Chinach

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje rynku

Światowe giełdy spadły w środę po słabszych niż oczekiwano danych z Chin, które osłabiły nastroje, ponieważ inwestorzy czekają na protokół z czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej.

Benchmark S&P na Wall Street spadł o 0,2 procent, a ciężki Nasdaq Composite był płaski, ponieważ rynki w USA zostały ponownie otwarte po wakacjach w Dzień Niepodległości.

Spadki nastąpiły, gdy inwestorzy zwrócili uwagę na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej w środę, mając nadzieję na ocenę oczekiwań decydentów co do przyszłych stóp procentowych.

Amerykański bank centralny zdecydował się utrzymać w czerwcu stopę funduszy federalnych na stałym poziomie w docelowym przedziale od 5 do 5,25 procent, ale zaznaczył, że jego kampania zacieśniania nie zakończy się, dopóki inflacja nie powróci do docelowego poziomu 2 procent.

Nie spodziewamy się negatywnej reakcji rynków, ponieważ rynki są na to w pełni przygotowane [hawkish] „Ton z Fed jest w minutach”, powiedział Moopen Tahir, dyrektor ds. badań makroekonomicznych i rozwiązań taktycznych w WisdomTree Europe.

Rynki zdają sobie sprawę, że banki centralne stają się zbyt napięte. . . Nastroje są takie, że Fed przesadza, jeśli chodzi o inflację, a pesymistyczne zwroty są tylko kwestią czasu”.

Handlowcy będą uważnie obserwować piątkowe dane o zatrudnieniu w USA, mając nadzieję na ocenę wpływu na gospodarkę 16 miesięcy, odkąd Fed zaczął podnosić stopy procentowe, gwałtownie zwiększając koszty finansowania zewnętrznego.

Tymczasem indeks Stoxx 600 na poziomie regionu europejskiego stracił 0,7 proc. pod wpływem spadku zapasów podstawowych materiałów i technologii, francuski indeks Cac 40 spadł o 0,8 proc., a indeks FTSE 100 stracił 0,8 proc.

Indeksy spadły po tym, jak dane sektora usług z Chin nie spełniły oczekiwań, budząc obawy, że druga co do wielkości gospodarka świata walczy o ożywienie po latach surowych ograniczeń związanych z pandemią.

READ  Giełdy spadły po protokole z posiedzenia Fed po nadejściu zysków Nvidii

Uważnie obserwowany wskaźnik PMI dla usług Caixin wyniósł w środę 53,9, co oznacza spadek z 57,1 w maju i poniżej konsensusu na poziomie 56,2. Odczyty powyżej 50 wskazują na ekspansję aktywności.

„Wydaje się, że ożywienie w sektorze usług zwalnia po początkowym silnym wzroście zaraz po tym, jak Chiny wycofały swoją zerową politykę Covid” – powiedział Duncan Wrigley, główny ekonomista ds. Chin w Pantheon Macroeconomics.

Wymaga to wyważonego podejścia łagodzącego, ale nie masowego bodźca. Wskazał, że po tym prawdopodobnie nastąpią ograniczone działania fiskalne i quasi-fiskalne oraz ukierunkowana polityka pieniężna.

Ludowy Bank Chin w zeszłym miesiącu obniżył swoje rekordowe oprocentowanie kredytów po raz pierwszy od prawie roku, ponieważ decydenci zaoferowali ostrożne wsparcie monetarne w celu pobudzenia silniejszego wzrostu.

Chiński indeks CSI 300 spadł o 0,8 proc., a indeks Hang Seng w Hongkongu o 1,6 proc. po opublikowaniu danych. Japoński Topix był płaski.

Co więcej, napięcia geopolityczne między Stanami Zjednoczonymi a Chinami budzą niepokój inwestorów o sektor technologiczny, ponieważ na początku tygodnia Pekin wprowadził nowe kontrole eksportu produktów galu i germanu używanych w półprzewodnikach.

Ceny ropy nadal rosły w porównaniu z poprzednią sesją, co było spowodowane ogłoszeniem, że dwaj najwięksi światowi producenci, Arabia Saudyjska i Rosja, zamierzają ograniczyć dostawy w sierpniu.

Ropa Brent, międzynarodowy benchmark, wzrosła o 0,8 procent do 76,82 USD za baryłkę. WTI, która jest zależna od cen ropy w USA, wzrosła o 3,24 procent do 72,04 USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *