Systematyczne ataki Rosji wykorzystują słabość ukraińskiego systemu elektroenergetycznego

Komentarz

Trwające rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną są tak systematyczne i destrukcyjne, że ukraińscy i zachodni urzędnicy twierdzą, że kierują nimi eksperci od elektryczności, którzy wiedzą, które cele spowodują maksymalny ból ukraińskiej sieci.

Dwutygodniowa kampania bombardowań, próba pogrążenia Ukraińców w ciemności przed srogą zimą w ich kraju, skupiła się mniej na dobrze chronionych elektrowniach, a bardziej na węzłach sieciowych, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania i dostaw ukraińskiej sieci elektrycznej. Ważne usługi.

Już ponad jedna trzecia najbardziej dotkniętych węzłów tranzytowych na Ukrainie została uszkodzona lub zniszczona, twierdzą urzędnicy.

Rosyjska taktyka zagraża ukraińskim i zachodnim urzędnikom, gdy temperatury na Ukrainie zaczynają spadać. Ostrzegają, że ataki mogą spowodować cierpienie cywilów, stworzyć nową falę uchodźców i jeszcze bardziej zdestabilizować rozdartą wojną gospodarkę Ukrainy. Wiele ukraińskich miast jest ogrzewanych ze scentralizowanych elektrowni, które do działania wymagają zarówno energii elektrycznej, jak i gazu, co oznacza, że ​​ataki mogą być szczególnie niszczycielskie.

Zachodni urzędnicy potępili ataki na infrastrukturę jako zbrodnię wojenną, twierdząc, że mają one na celu sianie terroru wśród ludności cywilnej. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że kampania była nieustępliwa i wysoce strategiczna – w przeciwieństwie do taktyk lądowych rosyjskich wojskowych, które często były źle oceniane.

„Wszystkie drony, pociski, wszystko, czego używają, celują w infrastrukturę energetyczną” – powiedział w wywiadzie ukraiński minister energetyki Niemiec Kałuszczenko. „Mają dla wojska coś w rodzaju mapy drogowej, gdzie ostrzeliwać. Jeśli przegapią dzień, wyrzucają go ponownie następnego dnia.

Mieszkańcy Dniepru boją się mrocznej, mroźnej zimy, gdy Rosja niszczy infrastrukturę

Obrona przed atakami okazuje się trudniejsza, a urzędnicy stwierdzili, że niewiele mogą zrobić, aby wzmocnić system przed atakami Rosji za pomocą pocisków dalekiego zasięgu i ataków dronów szturmowych.

„Celem jest stworzenie ewentualnych barier dla szybkiego zjednoczenia” – powiedział Kałuszczenko. „Każdego dnia ostrzał infrastruktury przybliża nas do większych problemów”.

Innym celem jest szerokie ograniczenie zdolności Ukrainy do wspierania swoich wojsk na liniach frontu.

Zwolennicy Ukrainy w Europie i Azji zobowiązali się dostarczyć potężniejsze systemy obrony przeciwlotniczej i sprzęt do pośpiechu oraz inną pomoc, aby pomóc w odbudowie krytycznej infrastruktury. Jednak wiele systemów obrony przeciwlotniczej jest skomplikowanych w użyciu, wymaga intensywnego przeszkolenia i pojawia się powoli.

Wcześniej, gdy elektrownie lub linie przesyłowe zostały zaatakowane, ukraińscy urzędnicy ds. energii mogli wykorzystać sowiecką i postsowiecką infrastrukturę energetyczną do przekierowania energii elektrycznej wokół problemu. Ale ta odporność szybko się zmniejsza, powiedzieli urzędnicy.

READ  Gwiazda reality show „Pawn Stars” Rick Harrison przerywa milczenie po śmierci syna w wieku 39 lat

Naprawianie uszkodzonej infrastruktury jest bezcelowe, chyba że Rosja wielokrotnie atakuje te same cele. Większość podstacji i transformatorów musi znajdować się pod ziemią, a wiele z nich musi unikać przeszkód wokół nich, co czyni je łatwym celem.

„Reguły gry są niesprawiedliwe” – powiedział Wołodymyr Kudryckij, dyrektor naczelny Ukrenergo, głównego operatora sieci w kraju. „Zniszczenie sprzętu lub materiałów jest znacznie szybsze i łatwiejsze niż wystrzelenie pocisku i odnowienie go”.

Wymiana wyspecjalizowanych transformatorów i innej infrastruktury podstacji jest trudniejsza, ponieważ często muszą być wykonane na zamówienie, co może zająć miesiące, twierdzą eksperci.

Kudryavtsky i inni powiedzieli, że w decyzjach stojących za atakiem widzieli spektrum swoich rosyjskich odpowiedników, tych samych ludzi, którzy planują strategię. Siatki Rosji i Ukrainy są technicznie identyczne, ponieważ do 1991 roku były częścią tego samego kraju, a mapy infrastruktury z czasów sowieckich wciąż mogą stanowić mapę drogową do zniszczenia.

„Oczywiście celują w podstacje i elektrownie, które są krytyczne dla niektórych regionów, określonych obszarów lub całego systemu elektroenergetycznego” – powiedział Gudrytsky. Wiedzą, gdzie uderzyć, aby zadać jak najwięcej szkód. Ponieważ ich celem jest terroryzm. Ich celem jest odłączenie jak największej liczby osób od sieci, aby wywołać tę panikę.

Jak dotąd, powiedział Kudrycki, 90 procent Ukraińców odzyskało władzę w ciągu jednego dnia od ataku. „Problem” – powiedział – „jest taki, że bufor bezpieczeństwa systemu się wyczerpuje. Przy obecnym tempie niszczenia po prostu nie ma wystarczających rezerw na miesiące lub lata.

Sondaże pokazują, że powszechne poparcie dla Ukrainy pozostaje wysokie w USA

Władze zaczęły prosić mieszkańców o zaprzestanie używania energochłonnego sprzętu i narzuciły jednoczesne, wielogodzinne planowane przerwy w dostawie prądu w Kijowie i miastach w całym kraju.

Wiele samorządów lokalnych przeszło z trolejbusów elektrycznych na autobusy z silnikiem diesla, co jest jednym z wielu środków, jakie podejmują w celu oszczędzania energii elektrycznej. Planowane przerwy w dostawie prądu pomagają zmniejszyć obciążenie sieci i pomagają firmom energetycznym spędzać cenne godziny na wdrapywaniu się na ekipy naprawcze i utrzymywaniu przepływu energii w nieuszkodzonych częściach ich sieci przesyłowych.

„W mojej osobistej ocenie nie będą one w stanie doprowadzić do całkowitego zaciemnienia w kraju” – powiedziała Olena Pavlenko, szefowa kijowskiej firmy konsultingowej ds. energii Dixi Group. „Nadal będzie możliwość zasilania we wszystkich obszarach. Ale spowodują przerwy w dostawie prądu w miastach.

READ  March Madness: Duke pokonuje Houston z numerem 1 i dociera do Elite Eight po stracie gwiazdy Cougars, Jamaala Shedda

Ataki te zaczęły stwarzać nowy rozrachunek wśród Ukraińców.

Dla tych ze wschodu i centrum kraju, z których wielu niedawno wróciło do swoich domów po miesiącach spędzonych za granicą lub na zachodzie kraju, wiązało się to z możliwością, że będą musieli ponownie uciekać. Nawet dla tych, którzy chcą zostać, rozpoczęły się rozmowy o tym, co zrobić, aby przygotować się na długą zimę bez ciepła i prądu.

„Kiedy musisz być bez prądu, masz wrażenie, że ciągle jesteś w niebezpieczeństwie” – powiedział Pawlenko, którego dom w Kijowie przez cztery godziny był pozbawiony prądu. „Nie możesz żyć tak, jak kiedyś. To przerażające we wszystkich regionach.

Niedawny raport informacyjny zalecał budynkom mieszkalnym przechowywanie pakietów ratunkowych w windach na wypadek, gdyby utknęły one między piętrami podczas przerwy w dostawie prądu. W budynku mieszkalnym zawartość obejmuje latarkę, wodę, ciasteczka, a także dwie pieluchy dla dorosłych i łagodny środek znieczulający.

Cypr, raj dla rosyjskich emigrantów, wita techników uciekających przed wojną na Ukrainie

Pod spisem zawartości w paczce została napisana prośba: „Proszę nie używać zawartości, której nie potrzebujesz, zmień to, co robisz”.

Po przejęciu przez Rosję elektrowni atomowej w Zaporożu, jednej z największych elektrowni atomowych w Europie, zdolność energetyczna Ukrainy załamała się w pierwszych tygodniach wojny. Jednak biorąc pod uwagę, że konflikt sparaliżował większość krajowego przemysłu, zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie niższe niż w czasie pokoju.

Ukrainie nadal udaje się wyprodukować wystarczającą ilość energii elektrycznej na swoje potrzeby – i jeszcze dwa tygodnie temu faktycznie eksportowała nadwyżki do swoich europejskich sąsiadów. Jednak zdolność do przenoszenia energii z elektrowni na północy i zachodzie Ukrainy tam, gdzie jest potrzebna, w pobliże linii frontu na południu i wschodzie, gwałtownie maleje.

„Głównym celem rosyjskiego ataku jest stworzenie środowiska, w którym ukraiński system nie będzie mógł ze sobą współpracować” – powiedział Ołeksandr Karchenko, dyrektor wykonawczy kijowskiego think tanku Energy Industry Research Center. „Chcą podzielić to na części. Wyraźnie widać ten plan.

Kolejnym celem — po tym, jak Rosja zmierzy się z wyzwaniami na polu bitwy na liniach frontu i wycofa się z południowego miasta Chersoniu i innych obszarów — jest osłabienie ukraińskiego wojska od tyłu.

„To zupełnie inny sposób, w jaki Rosja stawia teraz na infrastrukturę” – powiedział Artur Lorkowski, dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej z siedzibą w Wiedniu, międzynarodowej organizacji stowarzyszonej z UE, która koordynuje wysiłki na rzecz kierowania częściami zamiennymi i pomocą infrastrukturalną. do Kijowa. „To coś, co przeraża mnie w przyszłości”.

READ  Lamparty wracają do Indii po 70-letniej nieobecności

Lorkowski powiedział, że celowanie w sieć energetyczną może prowadzić do cierpienia cywilów wykraczającego poza i tak już tragiczne żniwo wojny, która w poniedziałek osiągnęła swój dziewiąty miesiąc.

– Chciałbym się mylić, ale jeśli Rosjanie będą kontynuować ostrzał, można spodziewać się naprawdę ostrej zimy – powiedział Lorkowski w rozmowie telefonicznej z granicy polsko-ukraińskiej, do której właśnie wrócił. Wizyta w Kijowie koncentrowała się na działaniach pomocowych. „Próbują wepchnąć ludzi w kryzys, mając ograniczony lub brak dostępu do elektryczności i ciepła w okresie zimowym”.

Ataki na infrastrukturę energetyczną doprowadziły do ​​wezwania sojuszników do pomocy zarówno w zakresie obrony powietrznej, jak i części zamiennych do systemu elektroenergetycznego.

Administracja Bidena twierdzi, że próbuje. „Współpracujemy z Ukraińcami oraz regionalnymi i przyjaznymi partnerami, aby zobaczyć, co możemy zrobić, aby opracować dla nich alternatywne źródła energii w ramach zimowego podejścia” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział, że USA ciężko pracują, aby Ukraińcy „mogli poprawić swoje zdolności obrony powietrznej”.

Polska niedawno przekazała Komisji Europejskiej listę najpilniejszych potrzeb infrastrukturalnych Ukrainy.

Lista sporządzona z Kijowem wskazuje na zapotrzebowanie na dźwigi samojezdne, pojazdy do transportu słupów żelbetowych, kilometry kabli zasilających i kilkanaście rodzajów transformatorów, a także takie elementy, jak pompy głębinowe, ograniczniki przepięć i piły łańcuchowe. inne rzeczy.

Polski dyplomata, wypowiadając się pod warunkiem anonimowości w celu omówienia trwających negocjacji, powiedział, że dyplomaci z państw członkowskich UE zostali poinformowani o liście. „Myślę, że większość państw członkowskich rozumie sytuację i chce pomóc” – powiedział dyplomata.

Ambasador powiedział, że niektóre potrzebne przedmioty mogą pochodzić z Unii Europejskiej, podczas gdy inne mogą być zamawiane z innego miejsca, być może przy wsparciu finansowym z krajów UE. Jeszcze przed ostatnią rundą rosyjskich ataków kraje UE przekazały generatory, zestawy naprawcze i transformatory.

Dyrektor naczelny Ukrenergo, Gudryckij, powiedział, że czuje, iż jest w wyścigu o naprawę szybciej, niż rosyjski ostrzał może zniszczyć jego pracę. „To bardzo niebezpieczna sytuacja i nie znamy ich możliwości zniszczenia” – powiedział.

Stern meldował się z Kijowa, a Rauhoula z Brukseli. Beatriz Rios z Brukseli przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *