Zagrożony przez grupę krajów Zatoki Perskiej Netflix Działania prawne, jeśli nadal będą nadawać treści „sprzeczne” z islamem, podczas gdy saudyjskie media wskazały, że obraźliwe materiały skupiały się na programach przedstawiających mniejszości seksualne.
Oświadczenie wydane wspólnie przez saudyjski urząd regulacji mediów i sześcioosobową Radę Współpracy Państw Zatoki z siedzibą w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, nie precyzowało materiału, odnosząc się jedynie do treści, które „sprzeczają wartościom islamskim i społecznym”.
„Skontaktowano się z platformą w celu usunięcia tych treści, w tym treści skierowanych do dzieci” – czytamy w oświadczeniu.
Władze regionalne będą „monitorować zgodność platformy z dyrektywami, a jeśli obraźliwe treści będą nadal nadawane, zostaną podjęte niezbędne środki prawne”.
Rada Współpracy Zatoki Perskiej obejmuje Bahrajn, Kuwejt, Oman i Katar. Królestwo Arabia Saudyjskaoraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Netflix nie zareagował od razu.
Chociaż GCC nie określiła konkretnie, jakie treści są uważane za obraźliwe, jeden z klipów z saudyjskiego państwowego kanału informacyjnego Al-Ekhbariya ubolewał, że „filmy i seriale dla dzieci ze scenami promującymi homoseksualizm pod dramatyczną przykrywką za pośrednictwem Netflix”.
Są to „niezwykle bolesne klipy dla naszych dzieci, wnuków i następnego pokolenia” – powiedział prawnik w wywiadzie na żywo.
Osobny klip, również na Al-Ekhbariya, pokazał klipy z programu animacyjnego Jurassic World Camp Creceous, w którym dwie postacie całują się, chociaż kanał zamazuje ich twarze.
Kanał przeprowadził wywiad z „konsultantem ds. rodziny i edukacji”, który powiedział, że obraźliwe materiały „infiltrują nasze domy” i że kraj boryka się z „kryzysem cenzury”.
Państwa Zatoki Perskiej wielokrotnie ścierały się z amerykańskimi dystrybutorami filmowymi o treści związane z mniejszościami seksualnymi, zwłaszcza w filmach.
Zjednoczone Emiraty Arabskie w czerwcu zakazały animowanego filmu Disneya „Rok świetlny”, który zawiera lesbijski pocałunek.
Zjednoczone Emiraty Arabskie są uważane za jeden z najbardziej liberalnych krajów w regionie Zatoki Perskiej, chociaż filmy z treściami dla dorosłych są rutynowo przycinane lub edytowane.
Arabia Saudyjska, która otworzyła kina dopiero w 2017 roku, poprosiła Disneya w kwietniu o usunięcie „odniesień do LGBTQ” z filmu o superbohaterach Marvela Doctor Strange in the Multiverse of Madness.
Disney nie zastosował się i film nie był pokazywany w Królestwie.
W czerwcu saudyjskie media państwowe sfilmowały urzędników zajmujących tęczowe zabawki i przedmioty ze sklepów w stolicy w ramach rozprawy z homoseksualizmem, możliwym przestępstwem zagrożonym karą śmierci w Arabii Saudyjskiej.
Przedmioty będące celem nalotów obejmowały tęczowe kokardki, spódnice, kapelusze i piórniki, z których większość wydawała się być stworzona dla małych dzieci.
z AFP
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.