Teleskop Webba dokonuje kolejnego odkrycia na odległej egzoplanecie

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił szczegółowy molekularny i chemiczny obraz nieba odległej planety. Punktuj jako ostatni Dla społeczności naukowej egzoplanet.

WASP-39b, lepiej znany jako Bocaprins, można znaleźć na orbicie gwiazdy oddalonej o około 700 lat świetlnych. To egzoplaneta – planeta poza naszym Układem Słonecznym – o masie zbliżonej do masy Saturna, ale znacznie bliżej swojej gwiazdy macierzystej, co według NASA emituje około 1600 stopni Fahrenheita (871 stopni Celsjusza) gazów. To jest „gorący Saturn” Była to jedna z pierwszych egzoplanet zbadanych przez teleskop Webba kiedy to po raz pierwszy rozpoczęło swoją regularną działalność naukową.

Nowe odczyty dostarczają pełnej analizy atmosfery Bokabrina, w tym atomów, cząsteczek, formacji chmur (które wydają się być rozbite, a nie pojedynczą, zunifikowaną czapą, jak wcześniej spodziewali się naukowcy), a nawet oznaki fotochemii spowodowanej przez gwiazdę macierzystą.

Natalie Batalha, astronom z University of California w Santa Cruz, która przyczyniła się do nowych badań i pomogła je koordynować, powiedziała. W wersji NASA. „Dane takie jak te zmieniają reguły gry”.

Nowe dane dostarczyły pierwszego znaku obecności dwutlenku siarki w atmosferze egzoplanety, cząsteczki powstałej w wyniku reakcji chemicznych wywołanych przez gwiazdę macierzystą planety i jej wysokoenergetyczne światło. Na Ziemi ochronna warstwa ozonowa w atmosferze powstaje w podobny sposób z ciepła i światła słonecznego w reakcji fotochemicznej.

Bliskość Bucaprinz do gwiazdy macierzystej sprawia, że ​​jest to idealny obiekt do badania takich połączeń między gwiazdami i planetami. Planeta znajduje się osiem razy bliżej swojej gwiazdy macierzystej niż Merkury naszego Słońca.

„Po raz pierwszy zobaczyliśmy konkretne dowody fotochemii – reakcji chemicznych inicjowanych przez energetyczne światło gwiazd – na egzoplanetach” – powiedział Shang Min-tsai, naukowiec z University of Oxford w Wielkiej Brytanii, w oświadczeniu NASA. „Postrzegam to jako naprawdę obiecującą perspektywę dla pogłębienia naszej wiedzy o atmosferach egzoplanet”.

READ  Ilu ludzi chodziło po Księżycu?

Inne związki wykryte w atmosferze pukaprinu to sód, potas i para wodna, co potwierdza wcześniejsze obserwacje wykonane przez inne teleskopy kosmiczne i naziemne, w tym Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Obecność takiej kompletnej listy składników chemicznych w atmosferze egzoplanety daje wgląd w to, jak powstała ta planeta – i być może inne. Zróżnicowany inwentarz chemiczny Bocaprins wskazuje, że wiele mniejszych ciał, zwanych planetozymalami, połączyło się, tworząc ostatecznego goliata planety, mniej więcej tej samej wielkości co druga co do wielkości planeta w naszym Układzie Słonecznym.

„To tylko pierwsza z wielu egzoplanet, które JWST będzie szczegółowo badać. Już uzyskujemy bardzo ekscytujące wyniki” – powiedział CNN Nestor Espinosa, astronom z Space Telescope Science Institute. „To dopiero początek”.

Wyniki sprzyjają sugerowaniu zdolności instrumentów Webba do badania egzoplanet. Według NASA, ujawniając szczegółowy opis atmosfery egzoplanety, wydajność teleskopu przekracza oczekiwania naukowców i obiecuje nową fazę eksploracji szerokiej gamy egzoplanet w galaktyce.

„Będziemy mogli zobaczyć pełny obraz atmosfer egzoplanet” – powiedziała w oświadczeniu Laura Flagg, badaczka z Cornell University i członkini międzynarodowego zespołu, który przeanalizował dane z Webba. „To bardzo ekscytujące wiedzieć, że wszystko zostanie napisane od nowa. To jeden z najlepszych aspektów bycia naukowcem.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *