Trzech zostało skazanych w 2014 roku za zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą

SCHIPOL, Holandia (AP) – Holenderski sąd skazał w czwartek trzech mężczyzn za morderstwo za udział w zestrzeleniu samolotu pasażerskiego Malaysian Airlines. przez rosyjski pocisk ziemia-powietrze, zabijając wszystkich 298 osób na pokładzie, gdy przelatywał nad terytorium kontrolowanym przez separatystów we wschodniej Ukrainie w 2014 roku.

Wyroki, a także wyroki dożywocia dla Rosjan i prorosyjskiego Ukraińca, którzy byli sądzeni zaocznie, uznano za zrzucenie winy za zestrzelenie samolotu na rząd prezydenta Rosji Władimira Putina, choć Kreml zawsze zaprzeczał jakimkolwiek kontaktom z nim.

Proces, który odbył się w sali sądowej w pobliżu lotniska Schiphol w Amsterdamie, skąd lot MH17 wystartował do Kuala Lumpur w Malezji, ujawnił zaangażowanie Kremla w separatystyczny konflikt we wschodniej Ukrainie. W samym sercu sprawy.

W obliczu zawirowań geopolitycznych wynikających z tegorocznej inwazji Rosji na Ukrainę sąd orzekł, że w 2014 roku Moskwa miała pełną kontrolę nad Doniecką Republiką Ludową, separatystycznym regionem, w którym wystrzelono pocisk.

Przewodniczący składu sędziowskiego Hendrik Stenhuis powiedział, że dowody przedstawione przez prokuratorów podczas trwającego ponad dwa lata procesu dowiodły, że Boeing 777 został zestrzelony pociskiem Buk wystrzelonym przez prorosyjskie ukraińskie myśliwce 17 lipca 2014 r. pola uprawne i słoneczniki.

Ofiary śmiertelne 298 pasażerów i załogi na pokładzie pochodziły z kilkunastu krajów, chociaż prawie 200 było obywatelami Holandii.

Gdy krewni ofiar ocierali łzy, Stenheys opisał swoją agonię związaną z czekaniem na zwrócenie im szczątków ich bliskich.

„Kawałek kości z ręki. Kawałek nogi lub stopy. W dwóch przypadkach żadna część ukochanej osoby nie wraca.”

Rosjanie Igor Girkin i Siergiej Dubinski oraz ukraiński separatysta Leonid Charczenko, którzy pozostają na wolności, zostali skazani za udział w transporcie systemu rakietowego Buk z rosyjskiej bazy wojskowej na Ukrainę i umieszczeniu go w odpowiednim miejscu startowym.

Rosjanin Oleg Bułatow, jedyny podejrzany reprezentowany przez obrońców na rozprawie, został uniewinniony z powodu braku dowodów.

READ  Teheran twierdzi, że Arabia Saudyjska zaprosiła irańskiego prezydenta Raisiego do odwiedzenia

Prokuratura poinformowała, że ​​skazani mężczyźni mają dwa tygodnie na złożenie apelacji.

Sąd przyznał rodzinom ponad 16 milionów euro (16,5 miliona dolarów) odszkodowania, ale nie było jasne, kto zapłaci tę sumę.

Krewni ofiar z zadowoleniem przyjęli wyrok, chociaż jest mało prawdopodobne, aby którykolwiek z trzech skazanych mężczyzn odbył karę.

„To część sprawiedliwości dla nas. To jeszcze nie wszystko, ale to dobry początek”, powiedziała Celine Fredericks Hogsand, która straciła syna Bryce’a i jego dziewczynę Daisy. „Chociaż nikt nie poszedł do więzienia, sprawiedliwość była Gotowe.”

„Prawda leży na stole – to jest najważniejsze” – powiedział Anton Kuti, który stracił syna, synową i 6-letniego wnuka, gdy MH17 został zestrzelony. Opisał sesję jako „dzień zwycięstwa” dla bliskich.

Dla rodzin mękę obecności na rozprawie potęgował fakt, że odbywała się ona w pobliżu lotniska, skąd ich bliscy wyruszyli w fatalną w skutkach podróż. Poza stadionem słyszał odgłosy startujących i lądujących samolotów w ten zimny, szary dzień.

Prokuratorzy skupili się na okolicznościach zestrzelenia samolotu, twierdząc, że od połowy maja 2014 r. tzw. Doniecka Republika Ludowa „była de facto pod kontrolą Federacji Rosyjskiej”.

Na trzy godziny przed zestrzeleniem MH17 reporterzy Associated Press na Ukrainie widzieli, jak czterorakietowy system Buk przeleciał przez kontrolowane przez rebeliantów miasto Śniżny. w pobliżu miejsca katastrofy samolotu.

Wiele rodzin ofiar odetchnęło z ulgą, że sąd wskazał na udział Rosji.

„Bez cienia wątpliwości ponoszą pełną odpowiedzialność, nawet Kreml” – powiedział Peter Langstrat, prawnik reprezentujący jedną z rodzin. Nie możesz przenieść tego ciężkiego sprzętu wojskowego bez zgody osoby wysoko postawionej w hierarchii wojskowej. co to znaczy? w pobliżu lub na Kremlu.

Marieke de Hoon, adiunkt międzynarodowego prawa karnego na Uniwersytecie w Amsterdamie, powiedziała, że ​​ustalenia sądu mogą zostać wykorzystane w dalszych postępowaniach prowadzonych przez Ukrainę i Holandię w celu pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności.

READ  UE dostosowuje rosyjski plan sankcji naftowych, aby zdobyć poparcie niechętnych krajów - źródła

„Dzisiaj sąd stwierdził, że od połowy maja 2014 r. był to międzynarodowy konflikt zbrojny, co oznacza, że ​​stroną tego konfliktu była Rosja” – powiedziała, dodając, że sąd „ma wysoką wartość wiarygodności”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że werdykt był ważnym pierwszym krokiem w ustaleniu odpowiedzialności za zbrodnię, ale dodał, że potrzebne są dalsze oskarżenia i wyroki skazujące.

To ważna decyzja sądu. … (ale) konieczne jest, aby ci, którzy to zamówili, znaleźli się w ławie oskarżonych, bo bezkarność prowadzi do nowych przestępstw”

Malezja pochwaliła decyzję sądu i podziękowała śledczym za ich pracę. „Chociaż nic nie może przywrócić życia ofiarom ani zmniejszyć smutku i cierpienia ich rodzin i bliskich, mamy nadzieję, że decyzja sądu będzie w stanie zapewnić komfort i spokój rodzinom i krewnym ofiar” – powiedział. oświadczenie Kancelarii Premiera.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken z zadowoleniem przyjął orzeczenie jako „potężny krok w kierunku sprawiedliwości” i powiedział, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby pociągnąć winnych do odpowiedzialności.

MSZ Rosji oskarżyło sąd o uleganie naciskom ze strony polityków, prokuratorów i holenderskich mediów.

„W takich okolicznościach nie ma potrzeby mówić o obiektywizmie i bezstronności” – powiedziała w oświadczeniu.

Istniały obawy, że przytłaczające dowody niekoniecznie doprowadzą do skazania. Jednak Steenhuis przytoczył szczegóły, takie jak miejsce, z którego Buk został wystrzelony, oparzenia, które pozostawił na polu na terytorium zajętym przez rebeliantów oraz sposób, w jaki poruszał się po wschodniej Ukrainie. Zbadano również role oskarżonych.

„Nie ma co do tego żadnych rozsądnych wątpliwości” – dodał, odrzucając argumenty obrony, że z samolotem mogło stać się coś innego.

Nawet jeśli projekcja obejmowała błędną kalkulację wojskową, Stenhouse powiedział, że „taki błąd nie zmienił intencji”.

Najwyższym rangą oskarżonym był Girkin, 51-letni były pułkownik rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). W czasie projekcji był ministrem obrony i dowódcą sił zbrojnych separatystycznego obwodu donieckiego, a teraz jest zaangażowany w wojnę na Ukrainie.

READ  Dziesiątki osób zginęło w pożarze fabryki w Anyang w Chinach Chiny

60-letni Dubinsky był byłym oficerem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i jednym z zastępców Girkina w 2014 roku. .

Charczenko został opisany jako dowódca prorosyjskiej jednostki bojowej rebeliantów, który otrzymał bezpośrednie rozkazy od Dubińskiego.

Bułatow to 56-letni były oficer jednostki specjalnej GRU, który był zastępcą Dubińskiego w czasie zestrzelenia MH17.

W nagraniu wideo pokazanym w sądzie Bułatow zapewnił, że jest niewinny i powiedział: „Dla mnie liczy się to, że prawda została ujawniona. Ważne jest dla mnie, aby mój kraj nie był obwiniany za tę tragedię”.

—-

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *