Trzęsienie ziemi na Tajwanie: z góry „skały spadły jak kule” – przeżył

  • Autorzy: Robert Wingfield Hayes i Kelly Ng
  • W Hualien i Singapurze

Wyjaśnienie wideo,

Skutki trzęsienia ziemi o sile 7,4 w skali Richtera na Tajwanie

Ratownicy na Tajwanie starają się dotrzeć do ponad 600 osieroconych osób dzień po tym, jak wyspę nawiedziło najgorsze trzęsienie ziemi od 25 lat.

Jeden z ocalałych opowiedział, jak wstrząsy spowodowały osunięcia się skał „jak kule” wokół kopalni węgla, w której pracował.

Trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera nawiedziło obszar w pobliżu wschodniego hrabstwa Hualien, zabijając dziewięć osób i raniąc ponad tysiąc.

Helikoptery uratowały część osób, które utknęły w tunelach i w pobliżu parku narodowego, ale 34 z nich nadal uważa się za zaginione.

Oficjalna liczba osób uwięzionych lub osieroconych znacznie wzrosła – z około 100 do 646 – w czwartek, gdy ludzie zaczęli przywracać sygnał telefoniczny na obszarach górskich.

Uważa się, że większości z nich nie zagraża niebezpieczeństwo, ale utknęli na drogach z powodu blokad dróg. Służby szukają teraz najlepszego sposobu na ich uwolnienie.

Lokalne raporty mówią, że żywność została zrzucona drogą lotniczą dla kilkudziesięciu osób uwięzionych na tych obszarach.

„Z góry zaczął padać deszcz skał niczym kule i nie mieliśmy dokąd uciec, więc wszyscy uciekli pod worki z piaskiem, szukając schronienia” – powiedział tajwańskiej Central News ocalały, zidentyfikowany jedynie jako Zhou.

Trzej z dziewięciu ofiar to piesi na szlaku prowadzącym do Parku Narodowego Taroko, nazwanego na cześć wąwozu na obrzeżach miasta Hualien.

W mieście Hualien, stolicy prowincji, w której doszło do trzęsienia ziemi, akcja pomocy postępuje szybko, a pracownicy używają koparek i innego ciężkiego sprzętu do wyburzenia wielu uszkodzonych budynków.

W czwartek rano BBC obserwowało także, jak pracownicy pomocy humanitarnej usuwali ogromne głazy – wielkości samochodów – które spadły w pobliżu torów kolejowych, aby przywrócić regularne połączenia kolejowe.

Używają również dużych ilości żwiru i skał do podparcia 10-piętrowego budynku zwanego Budynkiem Urana, który od trzęsienia ziemi pochyla się w dół, aby zapobiec zawaleniu się w przypadku kolejnego wstrząsu wtórnego.

Lokalne raporty podają, że nauczycielka zginęła w budynku, gdy wróciła, aby uratować swojego kota.

Skomentuj zdjęcie,

Budynek Urana z czerwonej cegły jest niebezpiecznie pochylony

Hsu Chiu Yue, który pracował naprzeciwko budynku Uranus, kiedy się zawalił, powiedział BBC: „Budynek tak się trząsł, że ledwo mogłem chodzić. Naprawdę się bałem. Poczułem, że moje nogi są tak słabe, że nie mogę już kontrolować siebie. Dziękuję moim kolegom, nawet mnie zaciągnęli.” Możemy się wydostać.”

„Wychodząc, do budynku, w którym mieszkaliśmy, wpadało dużo kurzu… [later] „Zdałem sobie sprawę, że dźwięk pochodzi z budynku po drugiej stronie ulicy, który się częściowo zawalił” – powiedział 50-latek.

Inna mieszkanka Hualien opowiedziała, jak trzęsienie ziemi pogrążyło jej dom w chaosie.

„Właśnie wstawałem z łóżka, kiedy spadł wieszak na ubrania i niska komoda” – Ocean Tsai powiedział BBC China.

„Stało się silniejsze i zacząłem martwić się o nasze rzeczy w domu. Na szczęście, poza przewróceniem się motocykla, szkody były minimalne. „

Po trzęsieniu, które miało miejsce 18 kilometrów (11 mil) na południe od miasta Hualien, nastąpiło ponad 200 wstrząsów wtórnych, z których dziesiątki osiągnęły siłę co najmniej 6,5 lub większą, utrudniając poszukiwania i akcje ratownicze. Władze Tajwanu spodziewają się kolejnych wstrząsów wtórnych w ciągu najbliższych kilku dni.

Zdjęcia pokazują, jak zawaliła się droga przed tunelem Qingshui w Hualien, jednej z wielu krętych dróg biegnących wzdłuż skalistego wybrzeża Hualien.

Trasy takie jak Qingshui są bardzo popularne wśród turystów ze względu na wspaniałe widoki z gór na Pacyfik. Wiadomo jednak, że są one również zdradliwe, między innymi ze względu na ryzyko osunięcia się ziemi.

Na północy stolica Tajpej również gwałtownie się trzęsła, a materiał filmowy pokazuje zniszczone budynki i ewakuację ludzi. Lokalne stacje telewizyjne transmitowały nagrania przedstawiające rozbite pojazdy i panujący chaos w sklepach.

„Trzęsienie ziemi miało miejsce blisko ziemi i jest powierzchniowe. Odczuli je mieszkańcy Tajwanu i znajdujących się na nim wysp. Jest najsilniejsze od 25 lat” – powiedział w środę Wu Xinfu, dyrektor Centrum Sejsmicznego w Tajpej. .

Na całej wyspie odnotowano przerwy w dostawie prądu i internetu.

Trzęsienie wywołało również w środę ostrzeżenia przed tsunami dla pobliskich wysp japońskich i filipińskich, ale później obniżono ocenę tych ostrzeżeń.

Chociaż Tajwan ma historię trzęsień ziemi, miejscowi i obcokrajowcy, którzy mieszkają w Tajpej od lat, twierdzą, że jest to najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakiego byli świadkami od dziesięcioleci.

Ostatnie duże trzęsienie ziemi o sile 7,6 miało miejsce we wrześniu 1999 r., powodując śmierć 2400 osób i zniszczenie 5000 budynków.

Dodatkowe raporty Fan Wanga z Singapuru i Tzu Wei Liu, korespondenta BBC China w Tajpej

READ  Norwegia kończy kontrakt na śmigłowce NH90 i chce pełnego zwrotu pieniędzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *