Türkiye zgadza się na wniosek Finlandii o członkostwo w NATO

  • Frank Gardner, korespondent ds. bezpieczeństwa i Adam Durbin
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto spotkał się na początku marca ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Finlandia zostanie 31. członkiem NATO po tym, jak turecki parlament przegłosował jego wniosek.

Turcja miesiącami opóźniała próbę Finlandii, by dołączyć do sojuszu obronnego Zachodu, narzekając, że kraj skandynawski wspiera „terrorystów”.

Szwecja, która złożyła wniosek o członkostwo w NATO w tym samym czasie w maju ubiegłego roku, nadal jest blokowana przez Ankarę z powodu podobnych skarg.

Każde rozszerzenie NATO wymaga poparcia wszystkich jego członków.

W oświadczeniu wydanym po głosowaniu w Turcji fiński rząd stwierdził, że przystąpienie do koalicji wzmocni bezpieczeństwo kraju oraz poprawi stabilność i bezpieczeństwo w regionie.

„Jako sojusznicy będziemy dawać i otrzymywać bezpieczeństwo. Będziemy się bronić. Finlandia stoi po stronie Szwecji teraz iw przyszłości i popiera jej prośbę” – napisała na Twitterze premier Sanna Marin.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zatwierdził prośbę Finlandii na początku tego miesiąca, chwaląc „rzeczywiste i konkretne kroki”, jakie kraj podjął w sprawie bezpieczeństwa Turcji.

Ale jego ciągła wrogość wobec Szwecji była niewątpliwa – po raz kolejny oskarżając kraj o przyjęcie kurdyjskich bojowników i pozwolenie im na demonstrację na ulicach Sztokholmu.

Decyzja Ankary o ratyfikacji członkostwa Finlandii przygotowuje grunt pod jeden z najważniejszych momentów w najnowszej historii NATO.

Finlandia, kraj z 1340 km (832 mil) granicą z Rosją i jednym z najpotężniejszych arsenałów artyleryjskich w Europie Zachodniej, rezygnuje z neutralności i dołącza do koalicji w odpowiedzi na całkowitą inwazję Rosji na Ukrainę.

Szwecja zrezygnowała również z wieloletniego zobowiązania do zachowania neutralności, starając się o członkostwo w NATO, ale w przeciwieństwie do swojego sąsiada nie ma wspólnej granicy z Rosją.

Dla prezydenta Rosji Władimira Putina przystąpienie Finlandii jest poważnym strategicznym niepowodzeniem.

Wysłał swoją armię na Ukrainę w zeszłym roku w nadziei, że ograniczy to ekspansję NATO i osłabi Zachód. W rzeczywistości osiągnąłem dokładnie odwrotny skutek.

Finlandia ma teraz szansę stać się siódmym krajem NATO nad Morzem Bałtyckim, jeszcze bardziej izolując dostęp Rosji od wybrzeża do Sankt Petersburga i jego małej enklawy Kaliningrad.

Rosyjski MSZ wcześniej potępił decyzję Finlandii, twierdząc, że jest ona nieprzemyślana i oparta na antyrosyjskiej histerii.

Ale fińska opinia publiczna została radykalnie zmieniona przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Tej wiosny niemal z dnia na dzień poparcie dla członkostwa w NATO wzrosło z rozczarowującej trzeciej do prawie 80%.

Finlandia po prostu uważa, że ​​ma większe szanse na uniknięcie ataku ze strony Rosji, jeśli dołączy do koalicji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *