Uderzenia w ukraińską elektrownię atomową skłoniły Sekretarza Generalnego ONZ do wezwania do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej

  • Ambasador Rosji ostrzega przed katastrofą nuklearną
  • Zełenski wzywa Rosję do zwrotu fabryki na Ukrainę
  • Zdjęcia satelitarne pokazują uszkodzenia rosyjskiej bazy lotniczej na Krymie

Kijów/NOWY JORK (Reuters) – Rosja i Ukraina oskarżyły się nawzajem o zbombardowanie największej elektrowni jądrowej w Europie, ponieważ szef Organizacji Narodów Zjednoczonych zaproponował strefę zdemilitaryzowaną w tym miejscu w obawie przed katastrofą.

Ukraińska agencja Energoatom poinformowała, że ​​kompleks w Zaporożu został zbombardowany w czwartek pięć razy, w tym w pobliżu miejsca przechowywania materiałów radioaktywnych. Wyznaczeni przez Rosję urzędnicy powiedzieli, że Ukraina dwukrotnie zbombardowała fabrykę, zakłócając zmianę zmiany, podała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się w czwartek, aby omówić sytuację. Sekretarz generalny Antonio Guterres wezwał obie strony do zaprzestania wszelkich walk w pobliżu fabryki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Obiekt nie powinien być wykorzystywany jako część jakiejkolwiek operacji wojskowej” – powiedział Guterres w oświadczeniu. „Zamiast tego potrzebne jest pilne porozumienie na poziomie technicznym w sprawie bezpiecznego obwodu rozbrojenia, aby zapewnić bezpieczeństwo tego obszaru”.

Rosja zajęła Zaporoże w marcu po inwazji na Ukrainę 24 lutego. Fabryka, w pobliżu linii frontu walk, znajduje się pod kontrolą sił rosyjskich i jest prowadzona przez ukraińskich robotników.

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Stany Zjednoczone poparły wezwanie do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej i wezwały Międzynarodową Agencję Energii Atomowej do odwiedzenia tego miejsca. Czytaj więcej

Ambasador Rosji przy ONZ, Wasilij Nebenzia, powiedział, że świat pcha się „na skraj katastrofy nuklearnej o zasięgu porównywalnym z Czarnobylem”. Powiedział, że urzędnicy MAEA mogą odwiedzić witrynę już w tym miesiącu.

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować raportów z obu stron dotyczących warunków w zakładzie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał od Rosji oddania zakładu pod kontrolę Ukrainy.

READ  Kolumna: Australijski zakaz tlenku glinu wywrze presję na Rusal i aluminium: Andy Home

„Tylko całkowite wycofanie się Rosjan i przywrócenie pełnej ukraińskiej kontroli nad sytuacją wokół elektrowni może zapewnić wznowienie bezpieczeństwa nuklearnego dla całej Europy” – powiedział w wystąpieniu wideo.

Francja powtórzyła żądanie Zełenskiego i powiedziała, że ​​okupacja strony przez Rosję zagraża światu.

„Obecność i ruchy rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu zakładu znacznie zwiększają ryzyko wypadku z poważnymi konsekwencjami” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych w oświadczeniu.

Kijów i Moskwa wcześniej obwiniały się wzajemnie za ataki na stronie. Ukraina oskarżyła też Rosję o wystrzeliwanie rakiet na ukraińskie miasta z okolic przejętej elektrowni jądrowej, wiedząc, że reakcja Ukrainy na pożar byłaby ryzykowna.

W piątek ukraiński Sztab Generalny poinformował o powszechnych bombardowaniach i atakach lotniczych sił rosyjskich na dziesiątki miast i baz wojskowych, głównie na wschodzie.

„Wróg stara się zrekompensować straty w personelu i sprzęcie” – powiedział w oświadczeniu Sztab Generalny.

Rosyjska baza w przestępczości

Oddzielnie, zdjęcia satelitarne opublikowane w czwartek pokazały zniszczenia w bazie lotniczej na Krymie zaanektowanym przez Rosję. Zachodni eksperci wojskowi stwierdzili, że wskazuje to, że Ukraina może mieć nowy, dalekosiężny potencjał ofensywny, który może zmienić przebieg wojny.

Zdjęcia wykonane przez niezależną firmę satelitarną Planet Labs pokazały trzy prawie identyczne kratery, w których z widoczną precyzją zbombardowano budynki rosyjskiej bazy lotniczej Saki. Baza, położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Krymu, doznała rozległych zniszczeń pożarowych, z wyraźnie widocznymi co najmniej ośmioma zniszczonymi samolotami bojowymi.

Rosja zaprzeczyła uderzeniu w samoloty i powiedziała, że ​​wybuchy w bazie we wtorek były przypadkowe. Ukraina nie przyznała się publicznie do odpowiedzialności za atak.

Odnosząc się do szkód, ukraiński doradca prezydenta Mychajło Podolak powiedział Reuterowi w liście: „Oficjalnie niczego nie potwierdzamy ani nie zaprzeczamy… mając na uwadze, że dokładnie w tym samym czasie dochodzi do kilku wybuchów”.

READ  Sprawa szwajcarskiego sądu łącząca prawa człowieka ze zmianami klimatycznymi

Zełenski powiedział urzędnikom, aby przestali rozmawiać z dziennikarzami o taktyce wojskowej Kijowa przeciwko Rosji, mówiąc, że takie oświadczenia są „szczerze nieodpowiedzialne”. The New York Times i The Washington Post cytowały niezidentyfikowanych urzędników, którzy mówili, że siły ukraińskie są odpowiedzialne za atak na Krymie. Czytaj więcej

Rosja, która zajęła i anektowała Krym w 2014 roku, wykorzystuje półwysep jako bazę dla swojej Floty Czarnomorskiej i jako główną trasę zaopatrzenia dla sił inwazyjnych okupujących południową Ukrainę, gdzie Kijów planuje w najbliższych tygodniach przeprowadzić kontratak.

kontratak

Institute for the Study of War poinformował, że ukraińscy urzędnicy określają ofensywę krymską jako początek kontrataku Ukrainy na południu, wskazując na ciężkie walki w sierpniu i wrześniu, które mogą zadecydować o wyniku kolejnej fazy wojny.

Sposób przeprowadzenia ataku pozostaje tajemnicą, ale podobne kratery i jednoczesne eksplozje zdają się wskazywać, że atak został trafiony zaporą broni zdolnej do ominięcia rosyjskiej obrony.

Baza jest daleko poza zasięgiem zaawansowanych rakiet, które państwa zachodnie przyznają do tej pory wysyłać na Ukrainę, choć należy do grupy potężniejszych wersji, o które zabiegał Kijów. Ukraina dysponuje też rakietami przeciwokrętowymi, które teoretycznie mogłyby być użyte do rażenia celów na lądzie.

Tymczasem Departament Stanu USA poinformował, że rosyjscy urzędnicy szkolili się w Iranie w ostatnich tygodniach w ramach porozumienia o transferze dronów między obydwoma krajami. Czytaj więcej

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli w zeszłym miesiącu, że Iran przygotowuje się do dostarczenia Rosji nawet kilkuset dronów, w tym niektórych z bronią, wyrażając obawy, że Teheran teraz wspiera Rosję w jej wojnie z Ukrainą. Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że jej „specjalna operacja wojskowa” planuje chronić rosyjskojęzycznych i separatystów na południu i wschodzie. Ukraina i jej zachodni sojusznicy twierdzą, że Moskwa dąży do zacieśnienia swojego uścisku na jak największym obszarze.

READ  UNRWA: Szwecja i Kanada wznawiają finansowanie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców palestyńskich

Od wybuchu wojny zginęły dziesiątki tysięcy, miliony uciekły, a miasta zostały zniszczone.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Pisanie autorstwa Cynthii Osterman i Michaela Perry’ego; Montaż przez Stephena Coates

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *