Ukraińskie naloty okupowały Melitopol, zabijając dwie osoby – poinformowała strona rosyjska

KIJÓW, 11 grudnia (Reuters) – Ukraina rozpoczęła w sobotę wieczorem atak na okupowany Melitopol w południowo-wschodniej Ukrainie, poinformowali ukraińscy urzędnicy przebywający na uchodźstwie w strategicznie położonym mieście założonym przez Rosję.

Prorosyjscy urzędnicy powiedzieli, że dwie osoby zginęły, a 10 zostało rannych w ataku rakietowym, podczas gdy wygnany burmistrz powiedział, że zginęło wielu „najeźdźców”.

Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować doniesień o atakach lub zgonach.

„Systemy obrony powietrznej zniszczyły dwa pociski, a cztery trafiły w cele” – powiedział Jewgienij Policki, mianowany przez Moskwę gubernator okupowanego regionu Zaporoża, w aplikacji komunikacyjnej Telegram.

Powiedział, że ukraiński atak rakietami HIMARS zniszczył „centrum rozrywki”, w którym ludzie jedli posiłki.

Wygnany burmistrz Iwan Fiodorow powiedział na swoim kanale Telegram, że atak miał miejsce w kościele, który stał się miejscem spotkań Rosjan.

Władimir Rokow, inny urzędnik z Moskwy w kontrolowanym przez Rosję regionie Zaporoże, powiedział, że duży pożar spowodowany strajkiem pochłonął centrum rozrywki. Opublikował nagranie, na którym widać, jak budynek płonie.

Wyrzutnie wielorakietowe HIMARS to jedna z najskuteczniejszych broni wojennych Ukrainy, zapewniająca celny ogień setkom celów, w tym rosyjskim posterunkom dowodzenia. W piątek Stany Zjednoczone powiedziały, że wyślą więcej pomocy do Kijowa, aby wzmocnić obronę powietrzną i pokonać drony.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w niedzielę, że w ciągu ostatnich 24 godzin w pobliżu Doniecka i Melitopola zestrzelono pięć pocisków rakietowych Himars.

Ołeksij Arestowicz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że Melitopol, główny węzeł przemysłowy i transportowy okupowany przez Rosję od marca, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa południa.

„Przeprowadzana jest przez nią cała logistyka łącząca siły rosyjskie we wschodniej części obwodu chersońskiego i trasy do granicy rosyjskiej w pobliżu Mariupola” – powiedział Arestowicz w wywiadzie wideo w mediach społecznościowych.

„Jeśli Melitopol upadnie, cała linia obrony aż do Chersoniu upadnie. Siły ukraińskie otrzymają bezpośrednią drogę na Krym”.

READ  Biały Dom stara się uniknąć strajku na kolei

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony ukraińskiego wojska w sprawie ataku. Wcześniej Centralne Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że przeprowadza ataki na Melitopol.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego siły kontynuowały działania ofensywne w pobliżu miasta Łyman w obwodzie donieckim i odparły ukraińskie kontrataki. Rosyjskie Ministerstwo używa rosyjskiej nazwy miasta Krasnyj Liman.

Relacja Nicka Starko z Kijowa; Napisane przez Lydię Kelly w Melbourne; Montaż: William Mallard i Alex Richardson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *