USA ostrzegają Wyspy Salomona o chińskiej bazie wojskowej, ponieważ eurodeputowani obwiniają o handel | Azja i Pacyfik

Rząd USA ostrzegł Wyspy Salomona Zareaguje odpowiednio, jeśli porozumienie o bezpieczeństwie z Chinami doprowadzi do chińskiej obecności wojskowej na wyspach Pacyfiku.

Biały Dom powiedział, że wizytująca delegacja USA, w tym doradca ds. bezpieczeństwa Indo-Pacyfik Kurt Campbell, przekazała wiadomość bezpośrednio premierowi Wysp Salomona, Manassehowi Sogavari, ponieważ skutki umowy nadal dominowały w australijskiej federalnej kampanii wyborczej.

Szczegóły umowy nie zostały ogłoszone. Ale zgodnie z projektem umowy, pozwoliłoby to na rozmieszczenie uzbrojonej chińskiej policji na prośbę Wysp Salomona w celu utrzymania „porządku społecznego”. również pozwoli Chiny W celu „odbywania wizyt na statkach i realizacji zaopatrzenia logistycznego na Wyspach Salomona i zatrzymania się na Wyspach Salomona”, siły chińskie mogą być również użyte „w celu ochrony bezpieczeństwa chińskiego personelu i dużych projektów na Wyspach Salomona”. ”.

Administracja Bidena powiedziała w oświadczeniu, że Sogavary zapewnił Stany Zjednoczone, że na wyspach nie będzie długoterminowej obecności Chińczyków. Jednak Stany Zjednoczone „uważnie śledzą rozwój wydarzeń w porozumieniu z partnerami regionalnymi”.

„Przedstawiciele Wysp Salomona zauważyli, że umowa ma tylko zastosowania krajowe, ale delegacja USA zauważyła, że ​​istnieją potencjalne implikacje dla bezpieczeństwa regionalnego dla umowy, w tym dla Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników i partnerów”, powiedział Biały Dom w oświadczeniu. .

Delegacja USA określiła wyraźne obszary obaw co do celu, zakresu i przejrzystości umowy.

„Jeśli zostaną podjęte kroki w celu ustanowienia de facto stałej obecności wojskowej, zdolności projekcji mocy lub obiektów wojskowych, delegacja wskazała, że ​​Stany Zjednoczone będą miały poważne obawy i odpowiednio zareagują”.

Biały Dom również dąży do przyspieszenia Ponowne otwarcie ambasady w Honiarze.

W sobotę rano australijski skarbnik Josh Frydenberg odmówił wciągnięcia, gdy rząd dowiedział się o porozumieniu.

Dziewięć gazet poinformowało na początku tego tygodnia, że ​​australijskie agencje wywiadowcze po raz pierwszy dowiedziały się o tym w marcu i odegrały rolę w ujawnieniu projektu umowy online.

READ  Akropol zamyka się, aby chronić turystów, gdy Grecja stoi w obliczu bezprecedensowej fali upałów | Grecja

Ale niepowodzenie rządu Morrisona w zablokowaniu umowy zostało opisane przez opozycyjną Partię Pracy jako największa porażka w polityce zagranicznej na Pacyfiku od czasów II wojny światowej.

Frydenberg nie powiedział, kiedy Australia po raz pierwszy dowiedziała się o porozumieniu między Wyspami Salomona a Chinami, mówiąc zamiast tego „wiedzieliśmy, że to zawsze było ryzyko”, dodając „wiedzieliśmy, że toczą się dyskusje”.

Powiedział także Weekend Sunrise, że rząd niewiele może zrobić, aby pomóc Wyspom Salomona, opisując swoją obecną pomoc jako „kompletną prasę sądową”.

Koalicyjny rząd nadal próbuje wykorzystać tę kwestię do przedstawienia Partii Pracy jako miękkiej wobec Chin, a Frydenberg określił przemówienie zastępcy przywódcy Partii Pracy Richarda Marlesa w 2019 roku jako „największą historię” dnia.

Marlisse – który prowadził kampanię u boku Jima Chalmersa w Brisbane, ponieważ lider Partii Pracy Anthony Albanese zaraził się wirusem Covid – potwierdził doniesienia, że ​​pokazał chińskim urzędnikom rządowym kopię przemówienia, które wygłosił na pekińskim uniwersytecie w 2019 roku.

„Wygłosiłem w Chinach przemówienie krytykujące Chiny i chciałem się upewnić, że chiński rząd wcale nie był zaskoczony tym, co zamierzałem powiedzieć” – powiedział Marlis.

„Zapewnienie udzielone przez rząd jest kolejną desperacką próbą odejścia od ich niepowodzeń na Pacyfiku”.

Wyższa posłanka Partii Pracy Tanya Plibersek powiedziała w sobotę rano, że porozumienie w sprawie bezpieczeństwa Wysp Salomona zostało zawarte po „latach zaniedbań” ze strony rządu australijskiego.

Zapytana, co Partia Pracy zrobiłaby inaczej niż koalicja, powiedziała: „W pierwszej kolejności nie zamierzaliśmy sabotować stosunków z naszymi sąsiadami z Pacyfiku.

„To nierozsądne, ostrzegając nas przed tym, [prime minister] Scott Morrison nie powiedział swojej sekretarz stanu, Marise Payne, żebyś w pierwszym samolocie na Wyspy Salomona o tym porozmawiała.

Reakcje na transakcję na Wyspach Salomona były mieszane.

READ  Czy Zachód dostarczy zamówione przez Ukrainę czołgi? | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Peter Keniloria, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Wysp Salomona i poseł opozycji, określił porozumienie jako korzystne wyłącznie dla Chin.

Podczas forum, które prowadził w tym tygodniu, Keniloria zakwestionowała również twierdzenie Sugavari, że jego rząd ma prawo do porozumienia, ponieważ była to suwerenna decyzja.

„Nie sądzę, że jest to ścieżka, którą powinniśmy podążać lub ścieżka, która przyniosłaby korzyści Wyspom Salomona” – powiedział. „Myślę, że największym zwycięzcą tutaj będzie Chińska Republika Ludowa, jeśli chodzi o przyczółki na Pacyfiku”.

Kontynuował: „Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zwłaszcza w tym eskalującym środowisku geopolitycznym, jest to coś więcej niż tylko kwestia narodowa… Region jest dotknięty i są reperkusje”.

Inny uczestnik w forumDr Transform Akurao, wybitny naukowiec z Wysp Salomona, powiedział, że niepokojące jest to, że nikt spoza rządu nie widział kopii podpisanej umowy ani nie otrzymał żadnych szczegółów jej treści, ale powiedział, że nie widzi nic złego w porozumienie, które wzmocniło siły policyjne Królewskich Wysp Salomona (RSIPF).

Ale były premier Wysp Salomona i obecny poseł Danny Phillip To samo forum powiedział Że umowa pomogłaby zapewnić ochronę chińskich aktywów w kraju, po tym, jak australijskie siły bezpieczeństwa tam rozmieszczone nie zrobiły tego. Władze australijskie odrzuciły jego zarzuty.

Associated Press i Australian Associated Press przyczyniły się do powstania tego raportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *