W 2024 roku nocne niebo będzie miało wiele atrakcji dla obserwatorów gwiazd

Szacowany czas czytania: 5-6 minut

ATLANTA — W 2024 roku nocne niebo będzie miało wiele atrakcji dla obserwatorów gwiazd.

Niebo rozświetlą pełnie księżyca i deszcz meteorytów. Oczekuje się, że zwiększona aktywność słoneczna spowoduje powstanie zorzy polarnej, która stworzy kolorowe pokazy. Łowcy zaćmień odliczają czas do roku 2024 od „Wielkiego Amerykańskiego Zaćmienia” w 2017 r. – ponieważ w kwietniu całkowite zaćmienie Słońca będzie miało miejsce w USA.

Będzie ku temu wiele okazji Znajdź różne planety Lub Znajdź Międzynarodową Stację Kosmiczną Gdy krąży wokół Ziemi.

Trzymaj teleskopy i lornetki w pogotowiu i nie zapomnij zabrać ze sobą okularów do zaćmienia, aby móc bezpiecznie obserwować całkowite zaćmienie słońca.

Pełnie i superksiężyce

Według nich w 2024 roku będzie 12 pełni księżyca, a wydarzenia księżycowe we wrześniu i październiku również będą uważane za superksiężyc. Ziemia Niebo.

Definicje superksiężyca mogą się różnić, ale ogólnie termin ten odnosi się do księżyca w pełni, który znajduje się bliżej Ziemi niż zwykle i dlatego wydaje się większy i jaśniejszy na nocnym niebie. Niektórzy astronomowie twierdzą, że zjawisko to występuje, gdy Księżyc znajduje się w odległości 90% perygeum – czyli najbliższego zbliżenia się do Ziemi na orbicie.

Według nich pełnia księżyca w każdym miesiącu jest powiązana z konkretną nazwą Almanach Rolników. Ale pełnia księżyca ma różne nazwy i znaczenia w zależności od różnicy Różne rdzenne plemiona.

Oto pełnia księżyca w 2024 r.:

 • 25 stycznia: Wilczy Księżyc
 • 24 lutego: Śnieżny Księżyc
 • 25 marca: Robaczy Księżyc
 • 23 kwietnia: Różowy Księżyc
 • 23 maja: Księżyc Wenus
 • 21 czerwca: Truskawkowy Księżyc
 • 21 lipca: Księżyc Pac
 • 19 sierpnia: Księżyc Jesiotra
 • 17 września: Księżyc żniw
 • 17 października: Księżyc Huntera
 • 15 listopada: Księżyc Bobra
 • 15 grudnia: Zimny ​​​​Księżyc

Zaćmienie Słońca i Księżyca

Według Agencji Informacyjnej Emirates w 2024 r. nastąpi wiele zaćmień, w tym dwa rodzaje zaćmień Księżyca i dwa rodzaje zaćmień Słońca. Almanach starego rolnika.

READ  Artemis 2: NASA ujawni czterech astronautów wybranych do misji na Księżyc

Najbardziej wyczekiwanym z tych wydarzeń jest całkowite zaćmienie słońca, które nastąpi 8 kwietnia i które będzie widoczne dla mieszkańców Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Całkowite zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, całkowicie zasłaniając tarczę słońca.

Te znajdujące się na ścieżce totalności, czyli miejsca, w których cień Księżyca całkowicie zakryje Słońce, będą świadkami całkowitego zaćmienia Słońca. Osoby znajdujące się poza ścieżką totalności nadal będą mogły zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca, podczas którego Księżyc zasłania tylko część twarzy Słońca.

Całkowite zaćmienie słońca będzie ponownie widoczne w sąsiednich Stanach Zjednoczonych dopiero w sierpniu 2044 roku.

2 października nad niektórymi częściami Ameryki Południowej na niebie będzie można zobaczyć obrączkowe zaćmienie słońca. Ten rodzaj zaćmienia jest podobny do całkowitego zaćmienia Słońca, z tą różnicą, że Księżyc znajduje się w najdalszym punkcie swojej orbity od Ziemi, więc nie może całkowicie zasłonić Słońca. Zamiast tego obrączkowe zaćmienie słońca tworzy na niebie „pierścień ognia”, w którym ogniste światło słoneczne otacza cień księżyca.

Tymczasem półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne dla wielu osób w Europie, północnej i wschodniej Azji, Australii, Afryce, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej w dniach 24–25 marca.

Zaćmienie Księżyca, które sprawia, że ​​Księżyc wydaje się ciemny lub przyćmiony, ma miejsce, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii, tak że Księżyc przechodzi w cień Ziemi. Półcieniowe zaćmienie Księżyca jest bardziej subtelne i występuje, gdy Księżyc przechodzi przez zewnętrzny cień Ziemi, czyli półcień.

Częściowe zaćmienie Księżyca, podczas którego Ziemia przemieszcza się między Słońcem a Księżycem, nie będąc całkowicie wyrównanym, nad Europą oraz większością części Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej pojawi się w okresie od 17 do 18 września.

Czeki Godzina i data lokalizacji Aby dowiedzieć się, kiedy pojawi się każde z tych zaćmień.

READ  Tajemnicze szklane kule dostrzeżone przez chiński łazik na powierzchni księżyca

Aktywność słoneczna i zorza polarna

Oczekuje się, że Słońce osiągnie maksimum słoneczne, czyli szczyt swojego 11-letniego cyklu aktywności, od połowy do końca 2024 roku.

Kiedy Słońce jest aktywne, emituje potężne rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy, czyli duże chmury zjonizowanego gazu zwane plazmą, a także pola magnetyczne wydobywające się z zewnętrznej atmosfery Słońca. Burze słoneczne generowane przez Słońce mogą wpływać na sieci elektroenergetyczne, GPS, lotnictwo i satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej. Zdarzenia te powodują również przerwy w dostawie prądu, a nawet stwarzają ryzyko dla załogowych misji kosmicznych.

the Centrum prognoz pogody kosmicznejNarodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna w Boulder w Kolorado będzie uważnie monitorować słońce oraz wydawać ostrzeżenia i prognozy dotyczące aktywności słonecznej, która może mieć wpływ na Ziemię. Naukowcy z niecierpliwością wyczekują tego, czego mogą się dowiedzieć o aktywności Słońca, obserwując je podczas całkowitego zaćmienia Słońca w kwietniu.

Jednak najbardziej pozytywnym efektem ubocznym zwiększonej aktywności słonecznej jest zorza polarna tańcząca wokół biegunów Ziemi, znana jako zorza polarna lub zorza polarna, oraz zorza polarna południowa lub aurora australis.

Kiedy energetyczne cząstki z koronalnych wyrzutów masy docierają do ziemskiego pola magnetycznego, wchodzą w interakcję z gazami w atmosferze, tworząc na niebie różnokolorowe światła.

Burze geomagnetyczne napędzane przez Słońce w 2023 r. spowodują pojawienie się zórz polarnych w miejscach, gdzie rzadko je można zobaczyć, w tym tak daleko na południe, jak Nowy Meksyk, Missouri, Karolina Północna i Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, południowo-wschodniej Anglii i innych częściach świata. Zjednoczone Królestwo.

W zależności od lokalizacji zorza polarna może nie zawsze być widoczna powyżej, ale tworzy kolorowy obraz na horyzoncie.

Deszcze meteorytów

Nowy rok rozpoczyna się niemal natychmiast deszczem meteorytów. Według Science Alert oczekuje się, że rój meteorytów Kwadrantyd osiągnie swój szczyt między 3 a 4 stycznia. Ziemia Niebo.

READ  NASA anuluje trzecią próbę zatankowania rakiety księżycowej Artemis 1

Po Kwadrantydach nastąpi niewielka cisza w aktywności roju meteorów, a następne wydarzenie nastąpi dopiero w kwietniu. Na szczęście podczas długiego oczekiwania można spodziewać się wielu niebiańskich wydarzeń.

Oto pełna lista rojów meteorów, które według nas wystąpią w 2024 roku Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe.

 • Kwartety: 3-4 stycznia
 • Lerydy: 21–22 kwietnia
 • Eta Wodnik: 4-5 maja
 • Buckeyes w południowej delcie: 30-31 lipca
 • Alfa Koziorożec: 30-31 lipca
 • Perseidy: 12-13 sierpnia
 • Smoki: 7-8 października
 • Oriony: 21-22 października
 • Zaopatrzenie południa: 5-6 listopada
 • Zaopatrzenie północne: 11-12 listopada
 • Leonidy: 17-18 listopada
 • Bliźnięta: 13-14 grudnia
 • Ursydy: 21-22 grudnia

Najnowsze historie plenerowe

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *