W czerwcu na niebie znajduje się pięć planet. Oto jak to zobaczyć.

Pięć planet porusza się w rzadkim układzie, który będzie widoczny z Ziemi w tym tygodniu. Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn – w tej kolejności – ustawiają się w jednej linii po raz pierwszy od grudnia 2004 roku. W piątek 24 czerwca zjawisko to będzie najlepiej widoczne dla obserwatorów gwiazd.

Chociaż powszechne jest obserwowanie koniunkcji trzech planet znajdujących się blisko siebie, ujrzenie pięciu z nich jest rzadkie, według Niebo i teleskop. Planety układają się w swoim naturalnym porządku z dala od Słońca, co również jest wspaniałe, mówi czasopismo naukowe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Pięć planet znanych jako „gołym okiem” było widocznych od 3 do 4 czerwca, a formację można było zobaczyć przez lornetkę – ale tylko przez pół godziny, zanim Merkury zniknął w blasku słońca.

pr-czerwiec24-z-ekliptyki-rev1-900px-hi.jpg
Sky & Telescope twierdzi, że najlepszy czas, aby zobaczyć układ planet 24 czerwca, to 45 minut przed wschodem słońca. Powinien być widoczny na wschodnim horyzoncie.

Niebo i teleskop


Ale 24 czerwca oglądalność będzie optymalna. Nawet gdyby odległość między Merkurym a Saturnem wzrosła, Merkury byłby łatwiejszy do zauważenia, więc stopniowo łatwiej będzie zobaczyć wszystkie pięć planet, powiedziała redaktorka obserwacyjna Sky & Telescope Diana Hanekainen za pośrednictwem poczty elektronicznej CBS News.

Henekainen powiedział, że niebo nad ranem 24 „zaprezentuje wspaniały spektakl”, ponieważ słabnący półksiężyc również dołączy do procesji między Wenus a Marsem.

Planety powinny być widoczne na kilka dni wcześniej. Sky & Telescope twierdzi, że najlepszy czas na zobaczenie linii 24 czerwca to 45 minut przed wschodem słońca. Powinien być widoczny na wschodnim horyzoncie.

Cztery planety gołym okiem ustawiono w szeregu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, Według NASA. Ale w ciągu najbliższych kilku miesięcy Saturn, Mars, Jowisz i Wenus rozprzestrzenią się. Do września Wenus i Saturn nie będą już widoczne dla większości obserwatorów.

Kolejne zjawisko astronomiczne pojawi się w czerwcu: gromada kulista M13, ciasno upakowana gromada kulista gwiazd. NASA twierdzi, że M13, znana również jako Gromada Herkulesa, zawiera tysiące gwiazd, które, jak się uważa, mają około 12 miliardów lat – mniej więcej w tym samym wieku co wszechświat.

READ  Statek kosmiczny wielkości mikrofali wystrzelony w celu przetestowania nowej orbity między Ziemią a Księżycem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *